Hit nélkül nem megy – mondják. Az egyik ember az imádkozás gyógyító erejével próbál magán vagy embertársain segíteni, a másik szerencsét hozó talizmánt dörzsölget. A harmadik pedig darumadarat hajtogat.

Kovács Gyuri technikai tantárgyakat oktat egy rimaszombati szakközépiskolában. Nemrégiben fedezte fel a japánok egyik ősi kultúráját, a papírhajtogatás művészetét. Ez idáig már 4000 darumadarat meghajtogatott! A következőkben elárulja, hogy mi célból és honnan volt ehhez kitartása. (© Fotó: Schnelczer Zoltán)

hit_remeny_szeretet_11.jpg

– Hívő családból származom – kezdi. – Még egy technikusnak is – aki a tudományok világával áll kapcsolatban – szüksége van lelki gyakorlatra. Nem feledkezem meg mindennap megköszönni a napot, és kérni a holnapot! Általában mindenki akkor fordul égi segítségért, amikor tehetetlennek érzi magát.

hit_remeny_szeretet_2.jpg
Kovács Gyuri

– A lányom megbetegedett, és én mindent elkövettem a felgyógyulása érdekében. Közben rátaláltam egy japán eredetű meditációs gyakorlatra, az „ezer daru történetére”: 1000 darumadarat kell meghajtani ahhoz, hogy teljesüljön kérésünk, mert a daru szerencsét és áldást hoz a szeretteinkre. A darumadár ősi japán szimbólum, amely a magyar kultúrához is megannyi szállal kötődik. Mikor felfedeztem a daruhajtogatás történetét, úgy gondoltam, hogy lányom érdekében én is segítségül hívom a darukat. A történet egy 12 éves kislányhoz kötődik. Szadako Szaszakinek hívták, alakja mára a béke szimbólumává vált. 

– 1945 augusztusában az amerikai hadsereg atombombát dobott Hirosimára, majd két nappal később Nagaszakira. Szadako akkor kétéves volt, és a támadást túlélte, de 12 éves korában leukémiát állapítottak meg nála. Kórházba került, ahol az egyik barátnője mesélt neki a darumadár-hajtogatásról, miszerint aki ezer darumadarat meghajtogatott, annak teljesül a kérése.

A japánok a darut szent madárnak tartják, amely akár száz évig is elélhet. Ha pedig egy beteg ember ezer darumadarat összehajtogat, akkor meggyógyul.

– A kislány kívánsága az volt, hogy mielőbb meggyógyuljon. A kórházban kezdett neki a hajtogatásnak. Egy napot se hagyott ki, mert erősen hitt a gyógyulásban. Viszont az égiek a nyolcadik hónapban magukhoz szólították. Addigra 644 darumadár készült el! A hiányzó madarakat a barátok készítették el, és berakták mellé a sírba. Hirosimában az emlékének tisztelegve egy békeparkot avattak fel, amely az atombomba-támadás gyermekáldozataira emlékezik. A darumadárnak emellett más jelentősége is van. Japánban 1000 hajtogatott daruval várják az újévet. A „gyártási idő” alatt erősen a kívánságunkra kell összpontosítani, ami – ha mindent jól csinálunk – a végén meghallgatásra talál. Egyébként a daru a családi értékek szimbóluma is, mivel olyan madár, amelyik egy életre választ magának párt, és fiókáikat is együtt nevelik. Úgy tartják, hogy 1000 papírdaru meghajtogatása boldog és békés házaséletet hoz.

hit_remeny_szeretet_10.jpg

– Nem voltak kételyeid a darumadarakat illetően?

– Én hiszek az ima erejében. Nem hagyom tétlenül „lógni” a kezeimet, összekulcsolom őket, és fohászkodom. Vagy pedig darumadarak hajtogatásába fogok. Az ima a mindennapok perifériájára szorult, merthogy: „Miben segít az?” Pedig nem kérdezni kell, hanem bizakodni. Én hittem az ezer darumadár erejében. Ezer darut meghajtogatni a szeretteimért, felfűzni azokat, majd elégetni – nagy kihívást jelentett számomra. Emellett az is érdekelt, mennyi idő alatt lehet ennyi madarat elkészíteni. A lányom iránti szeretetem oly erős, hogy két hét alatt megvoltam vele. Mivel télen kevesebb munka van a ház körül, szinte reggeltől estig járhatott a kezem, hogy szilveszterig meglegyek.

– Milyen érzés volt meghajtogatni az első ezret?

– Nagyon jó munka volt! Mikor az első tízzel elkészültem, nevetve felsóhajtottam, hogy már csak 990 kell. Utána rendszereztem őket, tízesével, majd százasával számoltam. Minden száz darabot külön begumiztam, hogy tudjam, mennyinél tartok. Kellő motiváció és akarat nélkül persze nem lehet csinálni, ahogyan a céltalanul végzett munkának sincs meg a gyümölcse. Nekem a lányom egészsége volt a hajtóerő.

Amikor teljesítettem a darabszámot, hittem, hogy hamarosan elmúlik a baj. Aztán azon kezdtem el gondolkodni, kiért hajtogassam a következő ezret. Készítettem a családomért és magamért is. 

– A madarakat el kell égetni ahhoz, hogy teljesítsék kívánságainkat. Mennyire volt nehéz a munkád gyümölcsét megsemmisíteni?

– Szilveszter napján égettem el a lányomért, a családomért és a jómagamért hajtogatott 3000 darumadarat. A madarak az égbe viszik a kívánságokat. Yoshizawa japán origamimester szavaival élve: a darumadár-hajtogatás alkotás, ahol „egyik kezed az anya, másik kezed az apa, és közöttük a papír a gyermek”.

hirlevel_web_banner_1.jpg

– Teljesült a kérésed?

– A lányomnak javult az állapota. Tudta, hogy érte s miatta hajtogatok. Igazság szerint nem értette, hogy mérnök édesapja, aki a természet törvényeiben hisz, miért épp ilyen áldozatot hoz. Figyelemmel kísérte a hajtogatást, mindig kérdezgette, hogy mennyinél tartok. A bizakodás és az erő ajándékát hajtogattam bele minden egyes madárkába.

– Nem vontad őt be a hajtogatásba?

– Nem szerettem volna. Ám megtanítottam rá.

hit_remeny_szeretet_3.jpg

– Összesen hány darumadarat készítettél eddig?

– Mint azt már említettem, egyik ezret a lányomért, másikat a családomért, a harmadikat magamért, a negyedik ezret pedig egy kedves kolléganőmért (az a valaki én volnék J), akinek válságba került a magánélete és az egészsége. Nemrégiben balesetet is szenvedett. Az ő madaraiba a családalapítás reményét hajtogattam bele.

– Tervezel még hajtogatni?

– Egyelőre pihenek. De ha lesz további kihívás, eszme, akkor folytatom. Eddigi kéréseimet, úgy érzem, teljesítik az égi erők. Csak hinni kell! Egyszerű a képlet!

Alább a darumadarak készítését láthatjuk ↓↓↓

Varga Henrietta
Cookies