Annak ellenére, hogy egyre többen szeretik a sushit, vajmi keveset tudnak arról, hogyan is kéne ezt az ízletes rizses, halas apróságot fogyasztani. Éppen ezért döntöttünk úgy, hogy ismertetjük a sushievés legalapvetőbb szabályait.

Ám mielőtt a dolgok közepébe vágnánk, az első és legfontosabb, hogy feltegyük magunknak a kérdést: ettünk-e már életünk során valaha is igazi, ínycsiklandozó sushit? Ugyanis sokan úgy rajonganak ezért a japán ételért, hogy eddig csak all-you-can-eat (egy bizonyos befizetett összegért minden mennyiségben ehetsz) sushiétteremben jártak, ahol a minőség abszolút a mennyiség rovására megy.

Saját bőrömön tapasztaltam mindezt. Eleinte nem rajongtam a sushiért, de kíváncsiságom miatt kipróbáltam egy hasonló étteremben, s hogy őszinte legyek, egyáltalán nem voltam elragadtatva tőle. Akkor úgy gondoltam, talán soha többet nem eszek majd sushit. De a finom ételek istene mégis megszánt, s az egyik kedves ismerősömtől ajándékba kaptam egy kupont, mely egy valódi sushiétterembe szólt. Ekkor változott meg minden. Rájöttem, hogy a sushi hihetetlenül ízletes, mennyei manna, amit csak kevés helyen tudnak megfelelő módon elkészíteni. Most viszont lássunk néhány alapszabályt, ami a sushievést illeti!

A szójaszószdilemma
A sushit egyáltalán nem illik a szójaszószba tunkolni! Ha mégis megtesszük, ezzel csak a séfet sértjük meg, aki azt fogja gondolni, hogy a rizsnek és a halnak annyira borzalmas íze van, hogy azt a szójaszósszal kell elnyomni. Egyszóval: ez udvariatlanságnak számít. Persze, van, aki nem tudja nélkülözni a szójaszószt, és egyszerűen ragaszkodik hozzá. Nekik azt ajánljuk, hogy arra figyeljenek oda, ne a rizses végét mártogassák a szószba, hanem a halas részét. Ugyanis ha a rizses részét mártjuk szójaszószba, az könnyen megszívja magát, s elveszíti eredeti ízét. Továbbá az sem túl esztétikus, ha rizsszemek úszkálnak a szójaszószban. Az ízesítést tehát bízzuk a séfre.

A wasabi
Bánjunk csínján vele, ugyanis a legtöbbször a séf keze által már kerül némi wasabi a sushiba. Tehát először ízleljük meg, majd ha még szeretnénk rá egy kis wasabit tenni, ugyanúgy járjunk el, mint a szójaszósznál, tehát a halra kenjünk, ne a rizsre. A rizsnek ugyanis az étkezés közben minél tisztábbnak kell maradnia, hiszen a japánok rendkívül büszkék a rizsükre. (Vigyázat! A wasabit és a szójaszószt azonban véletlenül se keverjük össze a tányérunkon!)

A gyömbér nem köret!
Kevesen tudják, hogy a friss vagy pácolt gyömbérdarabok nem köretként és ízesítésként szolgálnak a tányéron, hanem egyszerűen arra valók, hogy a két sushifalat közben meg tudjuk tisztítani vele az ízlelőbimbóinkat. Ne kezdjük a szójába mártogatni és a sushi mellé elrágcsálni őket, mert az sértésnek számít!

A pálcika
Örök dilemma, hogy mivel együk az apró korongokat. Van, aki köti az ebet a karóhoz, és azt vallja, hogy sushit csak pálcikával szabad enni. Ez viszont nem igaz, ugyanis a japánok többsége nem lát benne semmi kivetnivalót, ha kézzel fogjuk meg az apró sushifalatokat.

Sushiétterem
Ahogy már említettem, érdemes keresni egy igazi sushiéttermet, ahol a séf saját kezűleg készíti el nekünk ezeket a friss, halas csodákat. Azoknak is csak ajánlani tudom, akik nem rajonganak különösebben ezért az ételért, ugyanis akkor még valószínűleg nem kóstolták meg azt az igazi, mennyei, japán sushit...

Derzsi Bernadett

Új Nő csapata
Imádjuk a sushit, de tudunk róla bármit is?
forrás: www.zastavki.com
Cookies