Csak férfiaknak! Legyetek üdvözölve a modern kori és stílusos barber shopok, azaz a borbélyműhelyek világában, amelyet a somorjai származású Takács Denis (28) mutat be nekünk.

Fiatal borbélyunk a pozsonyi Comenius Egyetem bölcsészkarán végzett filozófia szakon. Diplomamunkáját feminista filozófiából (!) írta, ehhez képest ma egy egészen maszkulin helyen, a Hero Barber Shopban tölti dolgos mindennapjait. Hiába, a borbélymesterség újra a reneszánszát éli! (© Fotó: Nora & Jakub)

nomentes-ovezet-kezdo.jpg

Anno miért pont a feminista filozófiára esett a választásod?

– Marketingre jelentkeztem, a filozófiát a második helyre jelöltem be. Végül oda vettek fel. Hamar rájöttem, hogy nem nekem való, de azért lediplomáztam. Most meg egy férfias környezetben dolgozom, ahol nap mint nap azt hallgathatom, hogy milyenek a nők! – nevet. 

Hogy került képbe a borbélyműhely?

– Egyetemista koromban már dolgoztam, mégpedig irodában. Ám nem akartam, hogy beleragadjak egy olyan munkába, ami nem érdekel. Rajzolni szerettem volna vagy tetoválni. Végül az a srác ajánlotta a borbélyszakmát, akinél tetováltatok. El is mentem Pozsonyban egy újonnan nyílt barber shopba. Egy tanonc nyírt meg, akit alaposan kifaggattam. Ez a tanonc Tomáš Slamka volt, aki ma a főnököm és haverom is egyben. Beálltam, mert szükségük volt munkaerőre. Eleinte felsepertem, hajat mostam, majd lassan megtanultam, hogyan kell ollóval, géppel, éles pengével dolgozni. Kiderült, tényleg van kézügyességem!

A pozsonyi belváros egyik impozáns helyén nyílt a Hero Barber Shop több mint fél éve. Miért volt szükség a különválásra?

– A Genlteman’s Worldben töltött évben Tommal megtaláltuk a közös hangot és a stílust. Tom megnyitotta a saját üzletét, én pedig most nála dolgozom.

Egyre több barber shopot nyitnak, de sok közülük igencsak silány szolgáltatást nyújt. A jó borbélyműhelyben jól nyírnak, és jó a légkör, mert a férfiak lazábbak férfi társaságában. A nők pedig a nők között érzik magukat jól. Ez így van rendjén.

Miből áll a munkátok?

– Szakállt, bajuszt és hajat nyírunk, borotválunk és igazítunk. Azt gondolná az ember, hogy ez milyen unalmas szakma: egész nap csak ezzel bíbelődünk. Igen, nem a legkreatívabb munka a miénk, inkább precíznek nevezném. A legnagyobb kihívás számomra, hogy minden egyes nappal jobb borbély lehetek. Mi itt rengeteget beszélgetünk arról, hogy mindig az arc geometriájához kell igazítani a vágást. A férfiak sokszor nem is értik. Megigazítjuk a szakállukat, és hirtelen teljesen máshogy néznek ki! Sokat tesz, ha ápolt a haj és a szakáll, mindjárt jönnek is a visszajelzések, hogy a feleségeknek, barátnőknek mennyire tetszik.

Az utcán megnézed más férfiak szakállát?

– Sajnos – nevet –, ez már szakmai ártalom. Megyek az utcán, és bámulom a férfiakat. 

Mi a trend szakállügyben?

– A trendek mindig késve érkeznek hozzánk. A klasszikus nyírás mindig divat. Nagy haj felül, kétoldalt kiborotvált fej és hatalmas szakáll: ez volt igazán a trend. Ami pedig most jön, az a frufru! Tudod, mint a Dumb és Dumberben! Ez lesz bizony a férfidivat, csak még nagyon újnak, formabontónak számít. Én is hordtam így a hajamat, és nekem nagyon tetszik. 

nomentes-ovezet-1.jpg

Tehát szakállügyben nincs kimondott módi?

– A szakállak nagyon különbözőek. Az egyik emberé puha, a másiké keményebb, a harmadiké gyorsan nő – és valakinek egyáltalán nem áll jól a hosszú szakáll, mert csak rakoncátlan és kócolódik. Vannak szakállak, amelyekből ki lehet hozni egy jó kis formát, de van olyan is, ami jobb, ha nincs. Itt nem lehet sémákkal dolgozni.

A vendégek rátok hagyatkoznak?

– Az emberek ránéznek egy fotóra, és azt akarják, amit ott látnak. Mi itt igyekszünk megmutatni, hogy mi az, ami illik és előnyös. Végül rájönnek, hogy tényleg értünk hozzá. 

Fésülgetitek, balzsamozzátok a hajakat, masszírozzátok a férfiak arcát... Nem fura ez?

– Ha kiborotválom a kliens arcát, ahhoz a bőrt elő kell készíteni. Szokatlannak tűnik elsőre, hogy ápolni kell az arcbőrt, de ha valaki kipróbálja, többé már nem csodálkozik. Én mindig kényes voltam, és most is kesztyűt hordok a bőrallergiám miatt, de az arcszőrzetet már úgy megszoktam, mint autószerelő az olajat. 

nomentes-ovezet-3.jpg

Mit ajánlanál a férfiaknak szakállápolás szempontjából?

– Ehhez látni kéne a vendéget! Sok kliensnek például kis kefével kell fésülni a szakállát, ami a száraz bőrt is lehúzza a szakáll alól. A nagy szakáll könnyen befullad, nem lélegzik. Továbbá, aki nagy szakállt akar, annak szüksége van egy jó olajra vagy balzsamra, ami hidratálja a bőrt.

Voltak már extra kérések?

– A török férfiak azt kérik, hogy égessük ki a fülükből a szőrszálakat. De hát az büdös és gusztustalan! Ráadásul nem a mi kultúránkat prezentálja. Mi a klasszikus vonalat visszük: nyírunk és igazítunk.

Milyen időközönként jönnek a férfiak?

– Háromhetente. Akik tipp-topp akarnak kinézni, azok kéthetente. S vannak, akik egy hónapban egyszer.

Az is jól csinálja, aki egyszer egy hónapban vágat egy jó borbélynál, minthogy minden héten 5 euróért lenyírják. Nem olcsó szolgáltatás a miénk, ám rendkívül igényes. 

S tényleg más, szebb lesz a bőr?

– Igen, ezt rögtön látni. Először habbal borotválok, majd olajjal, ezután látom, hol kell még igazítani. Télen jön le igazán az öreg és piszkos hámréteg! Penge, gép, beretva, pamacsok, hab – ezek a fontos segédeszközeink. A többpengés zsilett árt az arcbőrnek. Az egypengés már jobb, nem traumatizálja annyira. Mi pedig itt a barber shopban gondosan előkészítjük az arcot a borotváláshoz! Ráadásul a vendég végig pihen. Egy órát fekszik, zenét hallgat. 

Ez egy teljesen nőmentes övezet, nem igaz? Vagy betéved azért egy-egy barátnő?

– Elkísérik a barátjukat, férjüket. Őszinte leszek: mi annak örülünk, ha nem jönnek. Szeretnek belebeszélni a munkánkba. Ráadásul máshogy viselkedik a férfi, ha ott van egy nő. Otthon én is kikérem a barátnőm véleményét, hogyan tetszenék neki – de a borbélyhoz nem jár el velem.

minden_reggel_ujno.sk.png

Most pedig avass be minket, milyen témák kerülnek nálatok nap mint nap terítékre?

– Azt nem árulhatom el! (hangosan felnevet) Na, jó: nőkről, zenéről és autókról sokat beszélünk. Van, aki a családjáról beszél, van, aki a lányáról, feleségéről, szeretőjéről. Nálunk bármiről beszélhetnek a férfiak, jóról és rosszról is. Szeretem, mikor valaki szépen beszél a barátnőjéről, megbecsüléssel a feleségéről. Vagy a vendég épp randira készül, és mi segítünk neki, hogy jól nézzen ki. Az idősebb korosztálytól is sokat tanulok: hogyan kell felelősséggel családot tartani, gyerekeket nevelni. Elmesélik, hogyan oldották meg a mindennapi élethelyzeteket – ez is csak a hasznomra válik. 

Hányan vagytok most a csapatban? 

– Most négyen vagyunk, és már az ötödik munkatársat tanítjuk. Egyébként mindegyikünk jól nyír, de mind mások vagyunk, más a stílusunk.

nomentes-ovezet-2.jpg

Sokan választanak téged?

– Igen, és ezért hálás vagyok. És minden új vendég új kihívás! Sokszor olyan, mintha nem is munkába mennék, hanem barátok közé beszélgetni. Ez hihetetlenül jó érzés.

Vágysz arra, hogy egyszer egy saját borbélyműhelyed legyen?

– Azt hiszem, ez minden borbély álma. Majd ha öreg leszek! Egyelőre társulni szeretnék, utána jó lenne terjeszkedni. Viszont az a baj, hogy vidéken még nem ismernek bennünket. Holott régen szokás volt, hogy a férfiak borbélyhoz járnak. Egyébként egyre inkább nyitottak az emberek a minőségre. Eddig mindent gyorsan akartak, mindenből sokat, az ételből, a szolgáltatásokból is. Most viszont már adnak a minőségre is. 

Miért ajánlanád a Hero Barbert a férfiaknak?

– Nem találkoztam még olyannal, aki ne lett volna megelégedve velünk. Plusz kevés jó borbély van Pozsonyban. Én szó szerint beleszerettem a mesterségbe, három éve vágok. Nevetünk a srácokkal, hogy mi még az Instagramon is mindig csak a fazonokat nézzük. Más a nőket, az autókat figyeli – mi meg a fejeket. Workshopokra és versenyekre is eljárunk. No meg külföldre kíváncsiskodni! Csapatépítő tréninget szervezünk, és az egyikünk mindig kipróbál egy külföldi borbélyt. Például nemrég Londonban foglalt a haverom időpontot egy jó nevű barber shopban.

A borbély a borbélyt megismeri: rögtön lepacsiztak a borbéllyal. Külföldön kultúrája van a haj- és szakállápolásnak. De most már otthon is eljött ennek az ideje!

Ki a borbély?

A borbély szavunk a latin barba szóból ered, amely szakállat jelent. Régebben – a haj- és szakálligazítás mellett – a kisebb műtéteket, fogászati beavatkozásokat is a borbélyok végezték. Az ősi mesterség már a Római Birodalomban is igen megbecsült volt, de igazi fénykorát a 19. században élte. A modern kor egyhasználatos pengéi és a villanyborotvák miatt azonban sorra bezártak a borbélyműhelyek. Ma viszont ismét egyre több barber shop nyitja meg kapuit. Az igényesebb férfiak szeretik ápolni a hajukat, a szakállukat és a bajuszukat. A férfiak is szeretik a kényeztetést! S nem különben szükségük van egy helyre, ami csak és kizárólag az övék. Hiszen régen is sokan azért jártak a borbélyhoz, hogy újabb pletykamaghoz jussanak...

Derzsi Bernadett
Cookies