Sok nő azt hiszi, hogy a legdivatosabb kínzóeszköz a tűsarok. Tévedés. Látszólag ártatlan divatőrületek (például a hennás tetoválás) is árthatnak az egészségnek. Ezért azt tanácsoljuk: legyünk szépek, de főleg egészségesek. Melyik divathóborttal kell vigyázni? Erre válaszolunk most.

A széles orrú balerinacipőt és a hegyes orrú tűsarkút csak alkalomszerűen viseljük, különben árt az egészségnek.

ami-divatos-az-egeszsegtelen-kezdo.jpg
(© Getty Images)

Magas sarok, tűsarok...

A nők mindig szépek akartak lenni. Talán attól a perctől kezdve, amikor lemásztak a fáról. Nagyanyáink elájultak a fűzőkben. Mi tűsarkon botladozunk. Amerikai kutatóorvosok szerint az amerikai nők évente három és fél milliárd dollárt költenek lábműtétekre. Egy szó mint száz: a női lábat a magas sarkú cipő teszi tönkre. (Lányom kilencedikes korától tűsarkúkban botladozik. Mára dupla sarka és számtalan tyúkszeme van.) Mi is történik a lábunkkal, ha magas sarkúba préseljük? A test súlya a láb elülső felére nehezedik. Eltolódik a mellkas súlypontja, a gerinc a csípőtájékon erősebben görbül. A magas sarkú cipőben a lábfej előrecsúszik, az ujjak meggörbülnek.

Ha a nő gyakran visel magas sarkú cipőt, az ujjai görbék maradnak, kialakul az ún. kalapácsujj. De nem csak a cipőbe bújtatott láb szenved. A magas sarok fejfájást is okozhat. A túl magas sarok miatt nemcsak az összeszorult talp és a deformált ujjak fájnak, hanem a keresztcsont, a hát és a nyaki gerinc is. A fájdalom innen kisugárzik a fejbe. A magas sarok viselése a térdízület gyors elhasználódásához vezet, a térd labilis lesz, sok csúnya esést okozhat.

A teljesen lapos sarok ugyanilyen ártalmas. Lehet, hogy kényelmesebb, mint a tűsarok, de a térdet ugyanúgy koptatja. A tízcentis sarok hétszer annyira terheli a láb ízületeit, mint egy háromcentis cipősarok. Az ügyetlenebb nők tűsarkúban agyon is csaphatják magukat.

Japánban egy nő olyan szerencsétlenül esett el, hogy megrepedt a koponyája. Egy másik a magas saroktól nem tudott rálépni a fékre, és nekiütközött egy oszlopnak. Azonnal meghalt.

Balerinacipő

Napjaink nagy divatja! A sarok nélküli balerinacipő és a saru sem ideális a lábnak, mert túlterheli a hosszanti izmokat. A saru tengerpartra megfelel, hosszabb túrákra egyáltalán nem. A balerinacipő sem mindenkinek ajánlott. A széles, lapos lábú nők számára megfelelhet. A keskeny, ún. függőleges lábfejnek azonban egy kicsit magasabb sarokra van szüksége. Neki a balerinacipő többet árt, mint egy ötcentis cipősarok! Nehéz megállapítani, kinek milyen típusú lába van – ezt csak az ortopédus tudja eldönteni. A szabadidő eltöltésére a crocs cipő vagy a rendkívül puha dux gyógycipő a megfelelő, amely a talp hőmérsékletének hatására felveszi a láb alakját (vigyázni kell az olcsó hamisítványokkal!). Aki végképp nem akar lemondani a divatos balerinacipőről, tegyen bele talpbetétet, amelyet méret után is elkészíttet az ortopédus.

Lasztexnadrág

Talán még emlékszünk arra a jelenetre, amikor Bridget Jones egy hatalmas lasztexnadrág és egy csipkés bugyi között vacillál. Végül a lasztexnadrágot húzza fel, hogy a kellő pillanatban majd kedvese előtt levesse. Mit mond erre a nőgyógyász? „A hasszorító nadrágok legtöbbször műanyagból készülnek, amelyekben a nők izzadnak, bepállanak. Akinek gyakran van hüvelygyulladása, mikózisa, rengeteget ront az állapotán, ha ilyen nadrágot hord.” A lasztexnadrág más bajokat is okoz: összeszorítja a has szerveit. Lehet, hogy a ruha szebben áll a hölgyeken, de valamennyien nehezebben szívják be a levegőt, és egy idő utánégni kezd a gyomruk. Ezért lasztexnadrágot csak különleges alkalmakkor viseljünk, inkább vegyünk egy-két számmal nagyobb ruhát. A nadrág árán pedig járjunk el tornázni.

elofizetes_uj_no_0.png

Tanga

Pamutból, varrás nélkül készült tangát nyugodtan hordhat az a nő, akinek nem szokott kismedencei gyulladása lenni. Bajt akkor okoz, ha két számmal kisebb, mint a hölgy mérete. A kis tanga nemcsak két dudori gömböcre osztja a nők hátsó felét, ami nem esztétikus, hanem ki is feni a hüvely és a végbél közti érzékeny bőrfelületet, alapot adva a baktériumok megtelepedésének. Mi a legegészségesebb? „Bugyi nélkül járni sokkal jobb, mint műanyag fehérneműben”, mondja a nőgyógyász. Szellős, vászon vagy pamut fehérneműt ajánlanak a szakemberek, tehát nem pici csipkecsodákat.

Harisnyanadrág

Az egészség szempontjából sokkal jobb a harisnyatartó–harisnya kombináció, mint a harisnyanadrág. Még jobb a combfix. A hagyományos harisnyanadrág ugyanis ugyanúgy viselkedik, mint a műanyag fehérnemű – nem hagyja lélegezni a bőrt és a nyálkahártyát, ezért gyulladások alakulhatnak ki. A viselet esztétikai oldaláról ne is beszéljünk – van-e olyan férfi, aki ne tartaná szexisebbnek a harisnyatartót? 

Tetoválás

Tetoválással csúnya allergiát lehet szerezni. A tetoválás: ízlés kérdése. Régen a tetovált férfiakat a „legaljának” tartották, a teletetovált alkarhoz a börtön, a piszok, a társadalom szemete képzete kapcsolódott. Manapság a márkás szoknyácskák alól is „tetkó” kandikál ki: büszkén mutogatjuk a combunkra tetovált pillangót. Hogy mindenkit megnyugtassunk – még egyetlen esetben sem állapították meg, hogy valaki tetováláskor fertőződött meg a veszélyes HIV vírussal (C típusú májgyulladással viszont igen). A legnépszerűbb tetoválási helyek a legfájdalmasabbak is. Ide tartozik az arc (az ajak és a szem), a mellcsont, a lábfej és a boka, a nemi szervek, valamint a fül mögötti rész tetoválása. Az apró tűszúrások ott fájnak a legjobban, ahol nincs megfelelő rétegű zsír vagy izom a bőr és a csont között, s ahol sok az idegvégződés.

Aki tetoválásra szánja rá magát, az számoljon azzal, hogy allergiás lehet a tetováláshoz használt festékre, hogy a tűszúrások nyoma elfertőződhet, valamint azzal, hogy ábra helyett dudorok és hegek alakulnak ki a bőrén. Ezért ha pár kis virág vagy bogár tetoválása után hatalmas kínai sárkányt szeretne a hátára, inkább aludjon rá egyet-kettőt, mielőtt tű alá fekszik.

Hennás tetoválás

Ideiglenes ábra – tartós következményekkel. Így jellemezhetnénk a hennával történő tetoválást. Akkor fedeztük fel magunknak, amikor hazánkfiai Tuniszba és Egyiptomba kezdtek járni nyaralni. Sok nőt rabul ejtett az idővel elmosódó, és olcsó hennás tetoválás. Kevesen tudják, hogy életre szóló allergiát szerezhetnek így a fekete színre és a hajfestékekre. Az eredeti, természetes henna a Lawsonia inermis leveleiből készített por. Ez a bokor Észak-Afrikában és Indiában honos. A port vízzel keverik össze, így keletkezik a festék, amelyet a hajra vagy testdíszítés céljából a bőrre kennek. Barna, barnás-vörös színt ad.

Az utcai árusok által árult hennának nem sok köze van a természetes hennához. Alapja valóban henna, de hozzákevernek egy PPD nevű adalékot, amely rövid idő alatt feketére festi a bőrt. A baj az, hogy Európában és az Egyesült Államokban tilos bőrön alkalmazni a PPD-t (parafenil-diamin). A tiltásnak jó oka van: a PPD erős allergén, s ha egyszer allergiás reakciót vált ki a bőrön (pirosodás, duzzanat, viszketés), az allergia az érintett személyben élete végéig megmarad, és nemcsak a színezékre lesz allergiás, hanem olyan reakciót is kiválthat, hogy bizonyos életfontosságú gyógyszerekre (például a cukorbetegség gyógyszereire vagy az érzéstelenítőkre), a napozókrémekre, a hajfestékekre, a fekete ruhákra és cipőkre lesz allergiás. A fekete hennával való tetoválást elsősorban azok kerüljék, akik egyébként is allergiásak vagy atópiás ekcémában szenvednek.

ami-divatos-az-egeszsegtelen-belso.jpg
(© Getty Images)

A hajfestékek dobozaira a gyártók nem véletlenül írják rá, hogy használat előtt mindenki végezze el az allergiatesztet. Egyre több az allergiás ember – a hajfesték okozta allergia is nagyon gyakori. Az allergiás reakció fájdalmas: a bőr kipirosodik, megduzzad, felhólyagzik és erősen viszket. A beteg nemritkán belázasodik, teste ödémás lesz. Az a legjobb, ha fodrász végzi a hajfestést. Ha otthon kísérletezünk, hajfestés előtt feltétlenül végezzük el az allergiatesztet (ahogy a csomagoláson olvassuk).

Ne mondjunk le a divatról

Akkor hát semmit se szabad, ami divatos? Legyünk szürke egerek, járjunk ortopédcipőben, őszülő fejjel?! Ugyan dehogy! Csak mindig használjuk az eszünket. Ne vegyük meg azt a cipőt, amelyikben már a boltban fáj a lábunk. Inkább vizsgáltassuk meg ortopédussal a lábunkat. Ha tetszik a tetoválás, mindent olvassunk el róla, amihez csak hozzáférünk. Minden divathóbort esetében bízzuk magunkat szakemberre, ne kontárra. Mert utána már: késő bánat...

–varga–
Cookies