„Nehera šije šaty dobre!”, avagy a „Nehera – jó ruha!” A reklámszlogent országszerte ismerte a szlovenszkói nép. És való igaz – az OZETA annak idején a legmodernebb ruhaház volt.

Ilyen, „shoppingra csalogató“ üzenetekkel próbálták megszólítani a vásárlókat: „Aki hozzánk betér, az nem áruházban érzi magát, hanem egy üde parkban, melynek szökőkútja a magasba lövelli a csillámló vizet. Ez vendégeink felfrissítésére szolgál, a zöldellő növények pedig decemberben is a nyár illúzióját keltik. De ez mégsem park, hanem a munka, elegancia és szépség központja, a Nehera cég öltönyháza.” Aztán a Neherából Odeva lett, majd a privatizáció során az Ozeta keresztnevet kapta. Szlovákia leghíresebb és legnevesebb ruhagyára – volt. (© Fotó: Schnelczer Zoltán)

gomori_csodavarroda_2.jpg

A tornaljai nagyüzemi varroda 2007-ig működött. Megszűnésével több helybeli vált (a varrógépével együtt) állástalanná. A szökőkút csillámló forrásvize – az Ozeta szellemiségét idézve! – kiapadni látszott a Gömörben. Mígnem egy fiatal, elszánt, dinamikus csapat teli tarisznyával meg nem érkezett a leszakadt régióba (itt a legmagasabb a munkanélküliség az országban).

Nem messze Tornaljától, Sajógömörön bontottak sátrat, majd nekiálltak a környék feltérképezésének. Néprajzkutatóik jellegzetes népi motívumokat gyűjtöttek, és így bukkantak rá a gömöri öltözködés hurkos-zsinórozott mintájára.

gomori_csodavarroda_5.jpg
A logón: a gömöri öltözködés hurkos-zsinórozott mintája

Szó szót követett, s mivel segíteni szerettek volna a helyieken, megfogalmazódott bennük, hogy Gömörben textilmanufaktúrát kéne alapítani. (Meséltek ugyanis nekik a „ruhagyáras” tradícióról.) Működését rá lehetne kötni a régi ozetás hagyományokra – s újra lehetne gondolni a régi gömöri viseletek mintáit is. Az ötletet a Minorma Polgári Társulás megalapításával megpróbálták kivitelezni.

2014-ben egy jól összeválogatott szabómesterekből álló csapat (ugyebár, volt kiből válogatni!) meg is indította a „termelést”. Az ötletgazdák, varrodai ismeretek hiányában, autodidakta módon tanulták ki a mesterség fortélyait. S mivel nevet is kellett adni a gyereknek, a pici gömöri „ruhagyárat” Kutikának keresztelték.

A Kutika küldetése a munkahelyteremtés – és egy regionális ihletésű ruhamárka megalkotása. Szemük előtt a világhírű katalán Desigual sikere lebeg. Ha ott sikerült, nálunk miért ne sikerülne... Céljuk a gömöri viselet felélesztése, amely, ugye, annyira sokszínű, díszes és csinos, hogy kár lenne a feledés tulipános ládikójába dobni.

Tudnivaló, hogy a gömöri asszonyok nem sokat költöttek a ruházatra: maguk varrták ruháikat, s kifinomult érzékkel díszítették azokat. A lakástextíliát, a kelengyét is maguk készítették az eladósorba került lányoknak. Kedvelt gömöri motívum az életfa, a gránátalma, a tulipán és a pávatoll. Ezek nem csupán a ruházaton, de az asztalt vagy a polcokat, komódokat felöltöztető csipkéken is megtalálhatóak. A híres zsinóros motívumból alakították ki a Kutika logóját: ez a zsinór régen a gomblyukak mentén díszítette cirádásan a legények kabátját, mellényét.

S hogy mit jelent a Kutika? A helyi tájnyelvben kutat, patakocskát. Olyan kutat, amely már-már kiapadt. Ám nevezhetnénk a remény kútjának is, hiszen tavaly ősztől buzog – hála a kis csapat áldozatkész munkájának.

gomori_csodavarroda_3.jpg

Szabó Réka, a manufaktúra megbízott koordinátora:

– Miért pont a Gömör volt a kiválasztott célpont, hiszen a széles környéken évente több üzlet zárja be ajtóit.

– Én csak tavaly ősszel csatlakoztam a projekthez. Akik kitalálták, azok úgy gondolták, hogy „márpedig a Gömörben munkahelyet kell létesíteni”. Tervünket egy nemzetközi pályázaton keresztül egy magyarországi partnercég, a Romani Design közreműködésével tudtuk kivitelezni. Sajógömör településre esett a választásuk, mivel számos ügyes, gyakorlott, ám munka nélkül maradt varrónőt ismertek meg itt. Ebben a régióban a legmagasabb a munkanélküliség, viszont szorgalmas, dolgos emberek élnek itt. Csupa jólelkű emberrel találkoztunk, akik lelkileg minket is megerősítettek. A varroda számára kipofoztunk egy régi vágású polgári házat.

gomori_csodavarroda_1.jpg

– Mi az, ami inspirál benneteket ebben a projektben?

– A cél mindenképp a katalán Desigual márkához hasonló brand kiépítése. Mindennek persze komoly anyagi vonzata van. A projekt ötletgazdája Bindics Gábor. Elmélete szerint minden kisebbségnek létszükséglete a hagyományőrzés. Ebből kell építkezni. A Kutika mellett nyitottunk egy gasztroműhelyt is, Szalay Zoltán kollégánkkal. Olyan helyi terményeket próbálunk piacra dobni a pozsonyi és a nyugat-szlovákiai városokban, mint az erdei gomba, a gyógynövények és a fűszernövények. Pozsonyban és a nyugati régiókban hiánycikk a friss erdei gomba. Ennek a régiónak pedig az egyik kincse a megannyi gombafajta, hisz erdő van itt erdő hátán. Az itteniektől gyakorta visszahalljuk: „Ahová lépek, ott gomba terem.”

gomori_csodavarroda_4.jpg
A varrónők és a két koordinátor (középen Szalay Zoltán és mellette Szabó Réka).

– Hogyan szerzitek a klienseket?

– Elsősorban megrendelésre dolgozunk. Az egyik legnagyobb volumenű megrendelésünk a DM drogérialánctól érkezett: a bolti alkalmazottak új egyenruhái nálunk készültek. Hosszú időre szólt a megrendelés, magas darabszámmal. Mondhatni, hogy szájhagyomány és jó hír útján „terjedünk”. Hol én keresem fel az egyes cégeket, hol a megrendelők szólítanak meg minket. Nem mindig járunk sikerrel, de nem állunk le. Örömmel figyelem, hogy a tudatosan vásárlók, a hazai gyártmányt keresők köre egyre jobban bővül.

gomori_csodavarroda_8.jpg

– Mi az, amit az elmúlt hónapokban megtanultatok?

– Rengeteget tanultunk. Az egyik legnagyobb büszkeségem, hogy most már tudom, hová kell tölteni az olajat a varrógépbe, ha elfogy. A műhelyben szabunk, varrunk, és a kész produktumot kivasaljuk. De dizájntervezést és kézileg készített, szitanyomásos mintákat is vállalunk. Itt már csak a képzelet szab határt. A BUBAK dizájnnak például egyedi táskákat és kiegészítőket készítettünk. Érdekes, filcszerű anyaggal dolgoztam, ami a varrónőknek is kihívás volt. Az ART ATTACK számára atipikus szabású pólókat készítettünk. Sőt, már bőr kiscipők tervezésével is próbálkoztunk.

gomori_csodavarroda_6.jpg

– Mik a jövőbeli tervek?

– Fontos a saját dizájn kialakítása. Csapattársaimmal megpróbáljuk megmutatni a világnak, hogy nincs lehetetlen. Felelős vagyok azokért az emberekért, akik itt dolgoznak. A legtöbb bátorítást attól az 5 csodálatos mesterembertől kapjuk, akik a picinyke textilgyárban dolgoznak.

gomori_csodavarroda_7.jpg

– Hol lehet benneteket elérni?

– A Kutika.sk/hu internetes portálon. A pozsonyi Közértben, a könyvcserélde helyén is megtalálhatóak vagyunk.

gomori_csodavarroda_9.jpg

hirlevel_web_banner_2.jpg

Varga Henrietta
Cookies