A képeken emberi-állati hibrideket látunk, a mesterséges intelligencia által „kikeverve”.

,,A mesterséges intelligencia (MI) sokféle formában használható a kreatív szakmákban, így lehet, hogy alapvetően megváltoztatja azokat a munkákat, amelyeket az emberi dolgozók eddig végeztek."

kell-e-felnunk-az-mi-tol-kezdo.jpg
(© Phil Langer)

A fenti bekezdést egy népszerű szöveges MI-program írta, mikor azt kérdeztem tőle, szerinte veszélyben van-e a mi szakmánk (a lapcsinálás) a mesterséges intelligencia miatt... A válasz önmagáért beszél: azt kaptuk, amit hallani akartunk.

Tehát az MI korántsem tökéletes. Szenvtelen és kissé mesterkélt stílus jellemzi, ugyanakkor nem véletlenül nevezzük intelligenciának. Gondolkodik, tanul, így idővel egyre jobb és jobb lesz. Legyen az digitális személyi asszisztens, esetleg önvezető autó vagy robot (a legújabb képeken már sarlóval arat): küldetése, hogy jobbá tegye a mindennapjainkat.

Nem meglepő, hogy egyre több szakmában figyelik aggódva a technológia fejlődését. Az MI-szoftverek ugyanis pillanatok alatt válaszolnak a kérdéseinkre, oldanak meg matematikai feladatokat, vagy épp írnak rövidebb-hosszabb szövegeket.

„A Nap sugaraiban úszó virágok illata betölti a levegőt, miközben a madarak dalának csendülő éneke tölti meg a fákat. Csodálatos a természet csodái között élni” – írta az említett MI-szoftver, amikor arra kértem, mondjon nekem valami szépet.

Steven Spielberg mondta, hogy kezdetben nagyon lelkesedett a mesterséges intelligenciáért. Ma már nem: „fogsz valamit, amit te készítettél, majd egy számítógépnek önállóságot adsz a saját nézőpontod és a saját emberi lényed felett. Pedig az emberi lélek elképzelhetetlen dolog, olyasvalami, amit szavakkal nem lehet leírni, és egy algoritmus sem képes kigenerálni. Ez csak bennünk létezik! Rettegek attól a gondolattól, hogy ez kivesszen a könyvekből, a filmekből, a művészetekből, amelyet gépek hoznak létre.”

minden_reggel_ujno.sk_0.png

Ollé Tamás
Cookies