Tűkön ülve várjuk a régóta tervezett kirándulást, már csak egyetlen kérdés nyomaszt bennünket. Mi legyen a kedvencünkkel, ha a szállás nem állatbarát? Először is: ne essünk kétségbe! A legtöbb háziállat vígan elviseli, ha nem a gazdája vigyáz rá – csak készüljünk fel alaposan a külön töltött időre. 

Vannak házi kedvencek – ilyenek a díszhalak, a rágcsálók és a hüllők –, amelyek észre sem veszik, ha átmenetileg más viseli gondjukat. A fő, hogy legyenek ellátva étellel! Ennél keményebb dió a kutyák és a macskák esete, akik jóval erősebb szálakkal kötődnek a gazdáikhoz. Összességében viszont – ha odafigyelünk pár szempontra – ők is hamar alkalmazkodnak a szokatlan helyzethez.

kedvencek-nyaralas-kezdo.jpg

Amikor nem kell törnünk a fejünket

Ha húsevő díszhalakat tartunk, könnyű dolgunk van, a legtöbb halfaj ugyanis két-három napig könnyedén elvan élelem nélkül (ez persze kor-, nagyság- és fajtafüggő). Közülük is rekordernek számít a betta, azaz a sziámi harcoshal, amely akár egy hetet is kibír. Növényevő halak esetében picit bonyolultabb a helyzet, nekik ugyanis rendszeresen, azaz naponta kell táplálkozniuk. Egy automata haletető vagy egy kedves szomszéd segítsége azonban ilyenkor is jó szolgálatot tehet.

A kaméleon gondozás szempontjából ugyancsak igénytelenebb: egy kifejlett egyed akár 14 napig is kibírja etetés nélkül – főleg, ha van a terráriumában hibiszkusz vagy citrusféle. Arra viszont mindenképp meg kell kérnünk valamelyik ismerősünket, hogy kétnaponta permetezze meg vízzel a hüllő lakóhelyét, hogy az inni tudjon. Vigyázat! Az apróbb gyíkokat és békákat naponta kell etetni, az élőhelyüket pedig párásítani! 

A rágcsálóknak elég egy vízzel töltött itató. A tengerimalacnak ezenfelül jó minőségű szénára, a hörcsögnek pedig minőségi hörcsögeledelre és magvakra van szüksége. S persze valakire, aki néha friss zöldséget és gyümölcsöt ad neki!

A madarak ezzel szemben több gondozást igényelnek. Ők társas lények: rosszul viselik, ha huzamosabb időn át egyedül hagyják őket. 

Mi legyen a cicussal? 

Bár a macskák hajlamosak elhitetni, hogy egyáltalán nincs szükségük az emberre, valójában nagyon is igénylik, hogy foglalkozzanak velük. Akárcsak a kutyák, akik szintén erős szálakkal kötődnek a családhoz… A cicáknak azonban van egy nagy előnyük a kutyusokkal szemben: az ő illemhelyük a lakásban van, és sétáltatni sem kell őket. Ha a gazda napközben nincs otthon, elég nekik előhagyni valamiféle játékot, illetve kaparófát, s ezzel ők boldogan ellesznek.

De mi legyen akkor, ha egy napnál tovább vagyunk távol? Egy felnőtt macska 24, legfeljebb 48 órát maradhat otthon egyedül. Fontos, hogy készítsünk neki elegendő ivóvizet – amit véletlenül sem tud kiönteni –, ennivalót és tiszta cicavécét. Ha nincs olyan szomszédunk vagy barátunk, akire rábízhatnánk a gondozást, szóba jöhet az automata ételadagoló – például a Xiaomi Smart Pet Food Feeder. Hozzá Xiaomi Home applikációt is csatlakoztathatunk, amely segítségével bárhonnan irányíthatjuk az ételadagolást.

Utazás előtt döntsük el, hogy az egész lakást a macska rendelkezésére bocsátjuk-e. Utóbbi esetben nemcsak a bútorok és a textilneműk kerülhetnek veszélybe, de azt is kockáztatjuk, hogy kedvencünk kíváncsiságból olyasmit is megeszik, ami veszélyes rá nézve.

minden_reggel_ujno.sk.png

Egyes macskák nagyon társaságkedvelők, kikövetelik az ember figyelmét, és ha igazán szeretjük a cicánkat, nem marad más hátra, mint felkészíteni őt a távolmaradásunkra. Ez főleg a kiscicákra és a fiatal állatokra vonatkozik. A macskáknak nyugalomra és kényelemre is szükségük van a boldogsághoz. Készítsünk nekik kellemes alvóhelyet, és nyáron figyeljünk arra is, hogy ez árnyékos és hűvös legyen. Ha állatkánk megszokta a rendszeres sétáltatást, gondoskodjunk valakiről, aki ezt elvégzi helyettünk.

Szeretet éjjel és nappal

Távollétünk alatt a legtöbb gondoskodásra a kutyák tartanak igényt. Az ember legjobb barátja ugyanis társas lény: nem az a fontos számára, hogy hol él, hanem hogy kivel. Ha a körülmények engedik, mindenképp vigyük magunkkal, ha elutazunk valahová. Kivétel a repülőgép, mert a repülés sokszorosan stresszeli a kutyákat.

Ebeket legfeljebb hét-nyolc órára hagyjunk egyedül. A magány ugyanis nemcsak lelkileg, de fizikailag is megterheli őket, hisz nem üríthetnek olyan gyakran, mint amilyen időközönként szeretnének. A hosszú ideig visszatartott vizelet vesebetegséget, veseköveket és hólyaggyengeséget okozhat. Ha mégis magára kell hagynunk a kutyánkat, előtte hosszan sétáltassuk. Ideális a legalább fél óráig tartó, futkározással egybekötött séta, amely során a kutya megfelelően elfárad.

A legfontosabb, hogy elegendő friss vizet készítsünk kedvencünk számára, hogy annyit ihasson, amennyi jólesik neki. Egyes kutyatulajdonosok azt hiszik, hogy az állat sokat fog pisilni, ha sok vizet iszik. Nagy hiba ezért elzárni a víztől! Továbbá, mielőtt elmennénk otthonról, ellenőrizzük, hogy nem maradt-e étel a konyhaasztalon vagy a szemétkosárban.

Magány ellen ügyes trükk, ha bekapcsolva hagyjuk a tévét vagy a rádiót, főleg akkor, ha a kutyus megszokta, hogy ezek akkor is szólnak, amikor a gazdi otthon van. A modern eszközöknek – kamera, internetkapcsolat – köszönhetően pedig akkor is ellenőrizni tudjuk a szőrös kedvenceinket, ha nem vagyunk otthon. S akár szólhatunk is hozzájuk, ha van mikrofonunk! 

Ha viszont elutazunk, feltétlenül gondoskodjunk valakiről, aki törődik a kutyánkkal – esetleg vigyük kutyaszállodába. A megőrzőt azonban gondosan válogassuk meg! Egy magas színvonalú intézmény mindig kéri a kutya oltási igazolványát, s érdeklődik az állat természete és szokásai felől. Egyes helyeken a próbalakhatást is engedélyezik. Jó, ha a gazdi rákérdez, hol fog a kutya aludni, milyen gyakran viszik ki sétálni, illetve lesz-e elegendő mozgástere. A kutyaszálloda nemritkán az átnevelést is felajánlja – ettől viszont ne várjunk csodát. Az eb életében a gazdi játssza a főszerepet. 

Varga Klára
Cookies