Ugye, ismerős, mikor a kisgyermek hisztizik az orvosi rendelőben, juszt se azt teszi, amit szeretnénk? – Ilyenkor vedd ölbe, ringasd, énekelj! – mondják a füleki Ringató program vezetői: Nôtáné Farkas Gabriella, Botos Tímea és Némethné Bozó Andrea.

– Tavaly ismertük meg magát a programot és vele együtt a program megálmodóját, Ilit. Szájtátva néztük, hogyan csalogatja maga köré a piciket... Mi, óvónők és alapiskolai tanítónők vagyunk, akik mellékesen anyaságra is készülünk, ezért felettébb érdekelt minket a dolog. Se egy babatorna, se bölcsőde, semmilyen baba-mama foglalkozás nincs a környéken, csak az ovi. Felmerült az ötlet: mi lenne, ha mi is elsajátítanánk a Ringató tudományát?

ringato-foglalkozas-fuleken-kezdo.jpg
A Ringató Magyarországról induló zenés gyerekfoglalkozás, mely a Kodály-módszerre épül. Megalapítója dr. Gállné Gróh Ilona énektanár. Lényege az élő, mindennapi énekszó és nem utolsósorban az, hogy értéket adjunk át vele a kicsiknek.

– Elsősorban a helyi magyar közösségi ház vezetőjének, Szvorák Zsuzsának köszönhető, hogy összejött. Részt vettünk Budapesten a 36 órából álló módszertani tanfolyamon, Ringató foglalkozásvezető lett belőlünk, majd hozzáfogtunk a szervezkedéshez. Elkezdtük terjeszteni Füleken és környékén a Ringató hírét. A Ringató foglalkozásnak kettős célja van: egyrészt mintát adjon a kisgyermekes szülőknek, másrészt a gyermek lelkét gazdagítsa. Az éneklés, a mondókázás – értelmi és érzelmi fejlődés szempontjából – nagyon sokat jelent a kisgyermek számára. Emellett a pici babának szüksége van arra, hogy a lehető legtöbb időt töltse együtt a család, mondják a „ringatósok”. Mert az együttlétek élményt adnak

A közös éneklés, mondókázás, a közös, ölbeli játékok a kicsinyek lelki táplálékai. A Ringató nevű foglalkozás résztvevői kisgyermekes szülők, akik oldott hangulatban egy szőnyegen énekelnek, mondókáznak – és simogatós, lovagoltatós, hintáztatós, tenyérsimogatós játékokat játszanak. A program általában 30-40 perces, tehát nem hosszú.

– Az anyai hang, az énekszó mindig megnyugtatja a néha akaratos vagy durcás gyermeket. Mint gyakorló anyukák mondjuk, hogy ezek a mondókák sokat segítenek a hétköznapokban. Mikor a gyermek kezelhetetlenné válik, például nem hagyja magát öltöztetni, olyankor elég belekezdeni egy mondókába vagy énekbe, és a végén már velünk együtt mondja. Így le tudjuk kötni a figyelmét, az öltözködés pedig szó szerint gyerekjáték lesz! 

– Itt nem személyiségfejlesztésről van szó – hanem a lélekápolásról. A mai társadalom arra ambicionál, hogy a szülő a maximumot hozza ki a gyermekéből, hogy az okos legyen, teljesítsen, mert csak így tud majd érvényesülni. Pontosan itt veszik el a lényeg. Régen nem az volt, hogy hajtsuk a gyereket, mint a lovat, hogy minél több tudást plántáljunk a fejébe. Régen a gyerekek nem a tévé előtt ültek, hanem közösen mondókáztak, énekeltek, táncoltak, s közben jól érezték magukat. A Ringatónak pontosan ez a célja: okozzunk örömet egymásnak. A gyermekkel jó együtt játszani! Az már szinte mellékes, hogy közben a ritmusérzéke is kifinomultabbá válik Néha meg kell állítani az időt!

hirlevel_web_banner_2.jpg

A mindennapi éneklésre gondolt Kodály Zoltán is a módszerében, mely egyre jobban kezd kiszorulni az oktatásból. Az ölbeli játékok csodát művelnek: el se hinnénk, mi mindenre jó, ha a gyermeknek „simítósat és csattanósat” mondunk, vagy ha naponta egy keveset „lóg a lába, lóg a, nincsen semmi dolgá”-t játszunk. Ezekkel a játékokkal örömet szerzünk a gyermekeknek, értékes és kellemes ingerekkel vesszük körül őket.

Kodály Zoltán 1948-ban egy párizsi konferencián a következőket mondta: „Arra a kérdésre, hogy mikor kezdődjék a gyermek zenei nevelése, azt találtam felelni: kilenc hónappal a születése előtt. Első percben tréfának vették, de később igazat adtak. Az anya nemcsak testét adja gyermekének, lelkét is a magáéból építi fel ... még továbbmennék: nem is a gyermek, az anya születése előtt kilenc hónappal kezdődik a gyermek zenei nevelése."

– A kisgyermek a magyar kultúrkincsből legelébb ezeket a mondókákat, énekeket érti meg. Tehát a Ringató arra is jó, hogy a gyerek a népzenén és a mondókákon keresztül megismerje saját kultúráját. Tévhit, mikor a szülő azzal nyugtatja magát, nem tesz kárt a gyermekében, ha a tévé vagy a számítógép elé ülteti. Nem meglepő, ha később a gyermek zárkózott lesz, nem kommunikál. Ha tanulságos és tartalmas meséket nézünk, azokból is elég naponta három, mert a gyerek a tömérdek információt nem képes egyszerre feldolgozni. 

Egy biztos: igenis képesek vagyunk megváltoztatni a világot. A Ringató foglalkozás vezetői is erre biztatnak bennünket. Kezdjük el otthon, akár egyedül! Merjünk énekelni, mondókázni, s ezzel szebbé és jobbá tesszük gyermekeink életét és sajátunkat is. 

Varga Henrietta
Kapcsolódó írásunk 
Cookies