Tudta, hogy van ilyen: Tárkányok találkozója? Mert szégyen ide, szégyen oda, mi nem tudtuk.

A tények: a Tárkány nevű községek júniusban már tizennegyedik alkalommal találkoznak egymással. A Tárkányok találkozóját 2001 óta minden évben megrendezik!

tarkanyok-kezdo.jpg
(© felsotarkany.hu)

Rotációs elv alapján látják nyaranta vendégül egymás küldöttségeit, s az előző év házigazdája minden alkalommal átadja az Magyarok Világszövetsége vándorzászlaját a soron következő településnek.

Az idén a kezdeményező Nagytárkány (a keleti végeken fekszik, Helmec közelében) harmadik alkalommal veszi át a zászlót egyéves megőrzésre. A Tisza-parti községbe öt névrokon helység küldöttsége érkezik június 6-án: a szomszédos Kistárkányból, az erdélyi Köröstárkányból, a Heves megyei Felsőtárkányból és Mezőtárkányból, valamint a Komárom-Esztergom megyei Tárkányból.

Nagytárkány község polgármestere, Kopasz József elmondta, hogy 2000-ben testvértelepülésükkel, Felsőtárkánnyal együttműködési szerződést kötöttek. Később ez adta az ötletet ahhoz, hogy ezt a kapcsolatot tovább bővítsék.

A Tárkányok I. találkozóját az ezt követő évben Felsőtárkányban tartották. Akkor még csak három hasonló nevű község küldöttségének részvételével. Mára a tagok száma hatra bővült, de abban bíznak, hogy idén Nagytárkánypuszta is csatlakozik a mozgalomhoz.

Kopasz József polgármester szerint azért fontosak ezek a találkozók, mert általuk fejlődhetnek a határokon átívelő emberi kapcsolatok, közös kulturális és sportrendezvényekre is sor kerül, s nagyszerű lehetőség egymás hagyományainak megismerésére. Az elmúlt évek során baráti kapcsolatok alakultak ki a tárkányiak között, és minden évben két alkalommal szerveznek közös sporteseményeket.

tarkanyok-belso.jpg
Nagytárkányban 2003-ban zajlott először a találkozó, mely tiszteletére felállították a Tárkányok emlékoszlopát, Ferencz György szobrászművész alkotását.

Az együttműködésnek Nagytárkányban már kézzelfogható eredményei is vannak: a falu alapiskoláját a magyarországi Felsőtárkány oktatási segédeszközökkel és tanszercsomagokkal segítette, valamint a két község közösen szervezett nyári tábort a gyerekek számára.

A Tisza-parti falucskában a szervezők a nemzeti összefogás napjához időzítették a találkozót. Az időpontot egyébként mindig a soron lévő fogadó Tárkány szervezői határozzák meg. A legutóbb például a Nagytárkányi Kulturális Napok keretében rendezték meg.

hirlevel_web_banner_2.jpg

A háromnapos rendezvény résztvevői többek között megtekinthették a Thália Színház előadását, és a Szent Korona mását is, mely a római katolikus templomban volt kiállítva. Idén pedig a háborús megemlékezések lesznek a középpontban, s fontos szerepet kap az európai uniós tagságunk is. A gyerekrajz-kiállításon pedig a három ország hat településéből beérkező 90 rajz kerül az érdeklődők elé.

Az utolsó nap, vasárnap reggel, a zenés ébresztő után ismét összegyűlnek a Tárkányok küldöttei és a meghívott vendégek, akik ünnepélyes felvonulással mennek a Tárkányok terére. Itt kerül átadásra a Tárkányok vándorzászlaja, és felkerül minden település szalagja az emlékoszlopra. Felsőtárkány polgármestere átadja Nagytárkánynak megőrzésre a vándorzászlót, amelyet egy év múlva Nagytárkány küldöttsége visz a találkozó következő színhelyére. 

Mátyás Hudák Katalin

Cookies