Minden új év kezdete az újrakezdést is magában rejti, ezért nem meglepő, hogy ilyenkor teszünk fogadalmakat, hogy változást hozzunk az életünkbe vagy jobb emberekké váljunk. Nagy energiával állunk neki a fogadalmak megvalósításának, de tudjuk, hogy ez nem olyan egyszerű, mint amilyennek tűnik. Sokan nagyon hamar feladjuk, vagy a felét sem valósítjuk meg mindannak, amit célul tűztünk ki. Így az­tán elkerülhetetlenül is csalódás ér bennünket.

Ismerős ez a kép? A statisztikák azt mutatják, hogy körülbelül az emberek negyede tesz legalább egy újévi fogadalmat. Egyes kutatások szerint a megkérdezettek csupán 19 százaléka tartja be, amit megfogadott, azt is legfeljebb két évig. Cikkünkben ezúttal megpróbálunk segítséget nyújtani a tartós változások eléréséhez.

ujevi-fogadalmaink-kezdo.jpg

Hogyan kezdjünk neki?

Vajon mi a baj a fogadalmakkal? Elsősorban az, hogy a változáshoz – bármi legyen is az – idő, elszántság, energia, türelem és kitartás kell. Gyakran mindent egyszerre és gyorsan akarunk megváltoztatni – anélkül, hogy tudnánk, hogyan fogjuk ezt elérni. Éppen ezért érdemes reális célokat kitűzni, és megpróbálni apránként megvalósítani őket. Az is számít, hogyan fogalmazzuk meg a célkitűzéseinket. Mindenképpen írjuk le, hogy mit szeretnénk elérni. A „kellene” helyett használjuk az „akarom” szót – és az is segít, ha a célhoz a pozitív indítékot is hozzácsatoljuk.

Egy másik gond az, hogy az újévi fogadalmak valahogy büntetőnek tűnhetnek – nem vagyunk elég jók valamire, le kell fogynunk, nem halogathatjuk a teendőinket, jobban kell bánnunk a pénzzel és így tovább. Ez az egész úgy hangzik, mintha nem lennénk rendben úgy, ahogy vagyunk.

Kis lépésekkel előre

A pszichológusok véleménye szerint újévi fogadalmak helyett sokkal jobban működik az új szokások kialakítása, mert ily módon céljaink és önbecsülésünk stabil marad egész évben, és a siker sokkal valószínűbb. De hogyan álljunk hozzá a változtatásokhoz? A magasztos és nagyra törő célok helyett alakítsuk ki az új szokásokat apránként. Kezdjük valami egyszerűvel. Válasszunk olyasmit, ami fenntartható és mérhető. Például ahelyett, hogy azt fogadnánk meg, hogy a téli extra kalóriabevitelünk után gyorsan lefogyunk ennyi meg ennyi kilót, tűzzük ki célul azt, hogy az év első két-három hónapjában minden második nap elvégzünk egy húszperces edzést. Vagy kezdjük azzal, hogy minden nap sétálunk, majd építsünk erre fokozatosan. 

Ne tekintsünk az új évre úgy, hogy most majd hirtelen képesek leszünk hatalmas változásokat hozni az életünkbe, mert akkor csalódni fogunk. Ha mégis teszünk fogadalmakat, közelítsük meg őket pozitívan és ösztönzően. És ne feledjük: nem kell mindent már januárban elérnünk!

Az Új Nő tippjei

Álljon itt végül egy orvosi csoport ajánlása alapján néhány jó és egészséges szokás és tanács, melyeket érdemes megfontolni, kialakítani – ráadásul ezek megvalósítását nemcsak az új év első napjaiban, de bármikor el lehet kezdeni!

  • Táplálkozz egészségesen és rendszeresen! Az, hogy mit eszünk, befolyásolja az energiánkat, segít a fertőzések elleni küzdelemben, valamint a testsúlyunk kezelésében, javítja fizikai és mentális egészségünket. Érdemes tehát átértékelni az étkezésünket – például étkezési naplót vezetni, hogy nyomon követhessük, mit eszünk. Ajánlott több zöldséget, gyümölcsöt, magvakat és teljes értékű gabonaféléket fogyasztani, kevesebb cukros ételt enni.
  • Tervezd meg, mit eszel! Készíts bevásárlólistát, és vásárolj tudatosan!
  • Maradj hidratált! Igyál naponta sok folyadékot, főleg vizet. Érdemes a napot meleg citromos vízzel kezdeni, mert ez nemcsak a folyadékpótlásban segít, de hozzájárul a jó emésztéshez is.
  • Fogyassz kevesebb alkoholt! Ezáltal csökkenthető a bevitt kalóriák száma, jobban alhatunk, jobb lesz a hangulatunk, ráadásul a bőrünk is megszépül.
  • Szokj le a dohányzásról! Számíts kudarcokra, de ne add fel. Előbb talán csökkentsd a dohányzás mennyiségét. 

minden_reggel_ujno.sk_0.png

  • Aludj eleget! Az elegendő alvás fontos a fizikai és mentális jóllét szempontjából. Az alvás segít abban, hogy tisztábban gondolkodjunk, erősebb legyen az immunrendszerünk, valamint ritkábban betegedjünk meg.
  • Mozogj többet! A rendszeres testmozgás csökkentheti a krónikus betegségek kockázatát. Sétálj, kocogj, biciklizz, túrázz, tölts több időt a szabadban! Végezz rendszeres testedzést!
  • Kezeld a stresszt produktívan! Segíthet a meditáció, a jóga, a naplóírás, illetve a hála gyakorlása.
  • Tarts rendet magad körül! A szervezetlen és zűrzavaros élet extra stresszt okozhat. Ha sok a „cucc” körülöttünk, nehezebben tudunk koncentrálni. 
  • Sajátíts el valami újat! Váljon szokásoddá az élethosszig tartó tanulás. Alakíts ki új készségeket, tanulj új nyelveket, kezdj el egy új hobbit – vagy folytasd a meglévő kedvencedet.
  • Olvass többet!
  • Tartsd a kapcsolatot a barátaiddal, szeretteiddel! Kutatások szerint az erős szociális összeköttetésű emberek tovább élnek. Tervezz be hetenként egy személyes találkozót, esetleg hívj fel valakit.

Sok sikert, kitartást kívánunk az új évben a fogadalmak betartásához és az új szokások kialakításához!

Pásztor Márta
Cookies