Sikkes pöttyök, stílusos csíkok, apró kockák, hozzá szelíd virágok és finom csipke, na meg jó adag fantázia – ennyi kell csupán ahhoz, hogy az unalmas szobából igazi, szerethető otthon, bájos fészek, amolyan nosztalgiaillatú lányszoba legyen. Készülhet belőlük finom angyalka, kajla nyuszi vagy épp elegáns falikép.
A dunaszerdahelyi Novák Erika keze alól egymás után kerülnek ki az ötletesebbnél ötletesebb, hangulatos lakásdekorációk. Most egy romantikus ajtódísz elkészítését mutatja be Önöknek.
– Kislány korom óta a varrás az első számú hobbim – kezd a beszélgetésbe Erika. – A babáimon gyakoroltam, kézzel készítettem ruhákat számukra. Aztán – a szüleim örömére! – örököltem egy régi, lábbal hajtós, zajos masinát, amellyelelsajátítottam a gépi varrás fortélyait. Autodidakta módon képeztem magam, szabni, varrni soha nem tanultam. Mindig inkább a dekorálás érdekelt, soha nem gondolkodom bonyolult szabásmintákban. Egy szoknyát vagy egy nadrágot nem is tudnék elkészíteni. Eleinte csak a magam örömére varrogattam, de úgy tűnik, másoknak is tetszik, amit csinálok: a barátok, a facebookos visszajelzések szárnyakat adnak.
– Varrományaid kitűnő ízlésről árulkodnak. Honnan meríted az ötleteidet?
– A varróblogokon számtalan jó ötlet kering, de használom a fantáziámat is! Esténként nemegyszer azzal töltöm az időt, hogy tervezgetek, azaz párosítgatom az anyagmintákat. Ünnepek táján pedig tobzódom: karácsonyra különleges karácsonyfadíszeket, a csizmákból kandallódíszeket készítettem.
Most, hogy itt a tavasz, és vele a húsvét is, nyuszikat vagy épp tyúkanyókat gyártok. Bár géppel varrok, egyes díszítőelemek, a nyuszi karja vagy épp a gombok kézi varrással kerülnek a helyükre.
–A textíliák, amelyekkel dolgozol, vidékies bájt árasztanak. Vajon beszerezni is ennyire könnyű a hozzávalókat, mint felsorolni?
– Nincs okom panaszra. A helyi méteráru- és hobbiboltok kínálata egyre gazdagabb, sokszor a bőség zavara okoz gondot. Könnyen be lehet szerezni a különféle gombokat, a kitöméshez a vágott szivacsot vagy a szilikonos poliészterszálból (PES) készült „golyókat”. Tömőanyagnak mindkettőt használom: a szivacs tartást, míg a poliészter selymes tapintást, ölelni való lelket kölcsönöz a párnáimnak, állatkáimnak. Amikor meglátok egy szép anyagot, elkezd járni az agyam: meglátom benne a lehetőséget. Általában jóval több az ötlet, mint a levarrt dekoráció. Egy-egy különleges anyag láttán könnyedén szerelembe esem, ami nálam azt jelenti, hogy átrendezem a szobámat, az összes lakásdíszemet lecserélem.
– Az alkotói folyamat mely részét szereted a leginkább?
– Azt, amikor készen vagyok! Amikor látom, hogy az általam készített tárgy úgy sikerült, ahogy azt elképzeltem, de a sikertelenség sem szegi a kedvemet: általában elég kitartó vagyok, s ha a végeredménnyel nem vagyok elégedett, addig-addig alakítom, finomítok rajta, míg el nem nyeri a tetszésemet. Azt gondolom, párnáim és állatkáim csak akkor tudnak másoknak is örömet okozni, ha én is /maximálisan/ elégedett vagyok velük. Az angyalaimmal megszenvedtem a magamét: csak többszöri nekifutás után lettek olyanok, mint amilyennek elképzeltem őket. Az igazat megvallva, szeretek mindent, ami a hobbimmal kapcsolatos: a varrógép egyenletes moraja, a matériák finomsága elvarázsol, és bűvöletbe ejt! Varrás közben sikerül igazán kikapcsolódnom.
Elsőként a kívánt feliratot készítem el. Fontos, hogy a textilfix ne folyjék szét a vásznon.
A vásznat a párnácska felső részére cikcakköltéssel erősítem fel.
A párnácska lapjait egymásnak színes felükkel kifordítom, közéjük akasztókat, szalagot és jutafonalat helyezek, majd a három oldalát körbevarrom.
A vágott szivacs szép tartást biztosít a párnácskának.
Töltés után bevarrom a párna száját is.
A két díszzsákocskát is megformázom, majd kifordítva összevarrom.
A zsákokat is megtöltöm: a poliésztergolyóktól kellemes tapintásúak lesznek.
A kitömött zsákok száját jutafonallal bekötöm, majd a párnához erősítem azokat.
A szív formájú fagombokat kézzel erősítem a párnához.
Az elkészült dekoráció jól mutat ajtón és kandallópárkányon is.