Itt a kikelet, a rügyek meghasadnak. a tavaszvárás ünnepe a húsvét. Húsvéthétfő reggelén finom étkek várják olvasóinkat. Gasztrobloggereket kértünk meg, hogy varázsoljanak számunkra terülj, terülj asztalkát. Ők adták a recepteket, a terítés pedig Rohál Gabikát dicséri. A szépséges hímes tojásokat Proščák Ilonka kistárkányi olvasónk küldte. Szépen köszönjük!

gasztrobloggerek01.jpg
Balról: Szabó B. Csilla, Rohál Gabika, Mészáros Ildikó és Szarka Zsófi

VENDÉGESKEDŐ GASZTROBLOGGEREINK 
Szabó B. Csilla (Dunaszerdahely). Civilben angol szakos tanár a helyi gimnáziumban, igazgatóhelyettes
A főzést anyukájától tanulta, majd autodidakta módon fejlesztette magát tovább. Második éve vezeti a Little Wonders című blogot. – A főzést már süldő lány koromban is kalandnak fogtam fel. Ma sincs ez másként. Imádok főzni, finomat alkotni, s ezzel örömet szerezni – vallja magáról Csilla. – A főzés művészet, öröm, egyfajta ihletett állapot, színek, ízek, és illatok kavalkádja. Szeretem a közben felszabaduló hihetetlen energiákat!
A blog elérhetősége: www.szabobcsilla.blogspot.sk

skot.jpg

Skót tojás
Ha húsvét, akkor tojás! De ezúttal kicsit másképp. Ropogós, fűszeres csomagolásban lágy belső! A tojást nemcsak egyszerűen megfőzzük, hanem kap egy kis darálthús-csomagolást, és még panírt is, és még ki is sütjük.

H.: 10 tojás (ebből 2 a panírozáshoz), 800 g jó minőségű kolbásztöltelék (vegyünk nagyon friss kolbászt, és használjuk azt) VAGY darált hús (ezt fűszerezni kell: 2-3 ek. pirospaprika, só, bors, 2-3 gerezd zúzott fokhagyma, 1 ek. őrölt kömény, 1-2 ek. majoránna, 1 nagyobb fej apróra vágott hagyma), 1 kisebb csokor finomra vágott snidling, 1 kisebb csokor nagyon finomra vágott petrezselyem zöldje, 1 reszelt szerecsendió, 1 ek. mustár (angol vagy dijoni), liszt, prézli – a panírozáshoz, olaj – a kisütéshez.
A tojásokat főzzük meg. Lehet teljesen keményre, de lehet olyanra is, hogy a belseje lágy maradjon. Az igazi skót tojásnak kissé lágy a belseje. Hagyjuk hűlni, és szabadítsuk meg a héjától. Egy tálban jól keverjük össze a kolbásztöltelékünket a zöld fűszerekkel, a reszelt szerecsendióval, a mustárral, majd osszuk nyolc egyenlő gombóckára. Lisztezzük be a kezünket, és az egyik tenyerünkben lapítsunk ki egyet a húsgolyókból, olyan helyes kis ovális formára, majd tegyünk bele egy belisztezett főtt tojást, és egyengessük rá a húsmasszát. Egyfajta egyenletes burkot kell formáznunk a tojás köré. Ha megvolnánk mind a nyolc tojással, akkor panírozzuk azokat a szokásos módon (liszt –felvert tojás – prézli). A csinosan bepanírozott tojásokat süssük ki bő, forró olajban. Tálalhatjuk sült krumplival vagy valami jófajta, olvadós sajttal, savanyúsággal, salátával, tormával, amivel csak tetszik.

kacsa.jpg

Konfitált kacsahússal töltött kenyér charlotte
Egy igazi kiadós és különleges étel. Az ünnepi fogások dámája. Elegáns, ízes, gazdag.

H.: 800 g kacsamell, de használhatunk csirke- vagy pulykahúst is, 800 g kacsazsír, 2-3 negyedekre vágott vöröshagyma, 1 fej félbevágott fokhagyma, 2-3 ek. provance-i fűszerkeverék, 1 ek. só. H. a tál/tálak „kibéleléséhez”: kb. 500 g szeletelt, puha fehér kenyér. H. a szószhoz: 2 fej apróra vágott hagyma, 200 ml portói vörösbor, 500 ml húsalaplé, 200 g szeletelt erdei vagy csiperkegomba, 2 ek. apróra vágott friss petrezselyem zöldje, 2 gerezd zúzott fokhagyma.
Konfitáljuk a kacsahúst: felolvasztjuk a zsírt, de még ne legyen forró, amikor beletesszük a hagymát, a fokhagymafejet, a fűszereket, a sót és a kacsamelleket, majd nagyon alacsony hőfokon kb. 2-2,5 órán keresztül lefedett lábasban konfitáljuk. A hús 1-2 nappal előre is elkészíthető. A konfitálásnak köszönhetően tovább eláll a hűtőben. 2 ek. kacsazsíron pároljuk meg az apróra vágott hagymát, majd tekerjük fel a hőt, és öntsük a serpenyőbe a portóit. Utána vegyük vissza a hőt, gyöngyöztessük a serpenyő tartalmát, majd öntsük rá a húsalaplevet, és lassan forraljuk, amíg a folyadékmennyiség a felére csökken (kb. 30 perc). Ekkor hagyjuk hűlni. A gombát felszeleteljük, és egy másik serpenyőben pici kacsazsírral 2-3 percig pároljuk, majd hozzáadjuk a zúzott fokhagymát és a petrezselyem zöldjét, pár percig hagyjuk őket barátkozni, végül az egészet hűlni hagyjuk. A vajpuhára konfitált kacsahúst szálaira szedjük, majd egy nagy tálban összekeverjük a gombás masszával és a sűrű, ízes szószunkból jó néhány evőkanálnyival – annyival, hogy a gomba és a hús jó szaftos legyen. A charlotte-ot készíthetjük 1 nagy adagban 1 nagy tálban, vagy 4 kicsiben, mindenkinek egy saját kis charlotte-ot. Ennek megfelelően válasszunk. Mindenképpen tűzálló tálra lesz szükség, mert sütőben is töltenek majd egy kis időt. A kenyeret kb. fél centis szeletekre szeljük, levágjuk a héját, majd a konfitálás után maradt zsírba bele-belemártott szeletekkel kibéleljük a tálat. Ügyeljünk arra, hogy a kenyérszeletkék fedjék egymást, és jó határozott mozdulatokkal préseljük őket bele a tálba. A kacsahúsos-gombás kompozíciót beletöltjük a kenyérrel bélelt tálba, enyhén lepréseljük pár szelet kenyérrel, lefedjük alufóliával, és előmelegített sütőben 170 fokon kb. 30-40 percet sütjük. Ha megsült, pihentessük 8-10 percig, majd borítsuk ki a tálból. Tálaljuk salátaágyon, csorgassuk meg az ízes szósszal. A kenyér ropogósra pirult kéregként öleli körül a finom, ízes, szaftos, lágy kacsahúst. Isteni!
(Michel Roux, Jr., Michelin-csillagos angol-francia séf receptje alapján)

 

Mészáros Ildikó (Somorja). Ildikó könyvesbolti eladó – Bakai lány vagyok. Főzni édesanyámtól tanultam, a nővéremmel már kiskorunktól kezdve sokat segédkeztünk a konyhában. Igazán akkor indultam be, amikor különköltöztem, és a saját pici konyhámban kezdtem kísérletezni – meséli Ildikó, akinek a szívéhez a tradicionális magyar konyha, illetve az olasz ízek állnak a legközelebb, bár a thai konyhától a marokkóiig szinte minden konyhát kipróbált már, és mindegyik a szívszerelme. Rossz konyha nincs, csak rossz szakács – vallja. – A blogom az Én pici konyhám nevet kapta, és hangulatában is engem képvisel. Igazából a család szorgalmazására indítottam tavaly tavasszal. Szeretem a könnyen, gyorsan elkészíthető ételeket – magyarázza. A néven nem kellett sokat gondolkodnia: picike konyhája alig öt négyzetméteres.
A blog elérhetősége: http://enpicikonyham.blogspot.co.at/

fustolt.jpg

Füstölt sonkás tortácskák tormahabbal 
Ennek a húsvéti finomságnak két variációját is ajánlom: az egyik sós piskótával készül, a másik kenyérrel. Ha nincs kedvünk vagy időnk sütögetni, készítsük kenyérből, a végeredmény ugyanolyan jó lesz. 

H. a piskótához: 3 tojás, 1/2 mokkáskanálnyi só, egy csipet őrölt fehér bors, 1 ek. olaj, 1 mokkáskanálnyi sütőpor, 3 evőkanál finomliszt. H. a tojásos krémhez: 4 főtt tojás, 2 evőkanál tejföl, 2 teáskanál mustár, hagyma, só és bors ízlés szerint (én egy kisebb cikk hagymát reszeltem le kis lyukú reszelőn, majd kb. 1/2 mokkáskanálnyi sóval és 2 csipet fehér borssal ízesítettem). H. a tormahabhoz: 1 dl tejszín, 3 teáskanál reszelt torma, 1 mokkáskanálnyi habfixáló, 1 mokkáskanálnyi cukor, só ízlés szerint + kb. 150-180 g főtt füstölt sonka. 
Készítsük el a tormahabot, amelyhez a tejszínt a cukor, a só és a habfixáló hozzáadásával (kézi mixerrel) keverjük habosra, majd adjuk hozzá a reszelt tormát, és óvatosan keverjük el benne. Pihentessük legalább egy órát a hűtőszekrényben. Térjünk rá a tojáskrémre, amelyhez a főtt tojásokat konyhai ropotgépben aprítsuk fel, majd adjuk hozzá a többi hozzávalót. Tegyük hűtőszekrénybe legalább egy órára. Süssük meg a piskótát. A tojásokat válasszuk szét, a sárgájához adjuk a sót és a borsot, verjük fel kézi mixerrel, és közben adjuk hozzá az olajat is. A tojásfehérjét verjük kemény habbá, majd adjuk hozzá a tojássárgájához, és a sütőporral elkevert liszttel együtt lazán forgassuk össze. Tegyük sütőpapírral bélelt, közepes méretű tepsibe, és 180 fokon kb. 10 perc alatt süssük készre. Állítsuk össze a tortácskákat. Pogácsaszaggató segítségével szaggassunk egyforma méretű darabokat a piskótából és a sonkából. Alulra tegyünk piskótát, fölé tetszőleges vastagságú sonkadarabot, és habzsák segítségével nyomjunk rá egy réteg tojáskrémet. Ismételjük meg – piskóta, sonka, tojáskrém. A tetejét fedjük be piskótával, és habzsák segítségével formázzunk a tetejére csinos tormahabkupacot. Ebből a mennyiségből 4 adag tortácskát kapunk. Ha piskóta helyett kenyeret használunk, vágjuk azt vékony, egyforma szeletekre, és szaggassunk belőle tetszőleges darabokat. Tipp: ha a kenyeret nem sikerült vékonyra vágnunk, sodrófával sodorjuk ki picit.

web-bannerek-instagram.jpg

Szarka Zsófia (Nádszeg) gasztroújságíró 
Tudni lehet még róla, hogy a Ghymes egyik vezéregyéniségének, Szarka Gyulának a lánya. Nem tudja meghatározni, mikortól kezdett főzni: egyszer csak elkezdődött. Olyan volt az egész, mint egy varázslat. – Állandó késztetést érzek, hogy a konyhába menjek, s ennek nem tudok ellenállni. Több konyhán dolgoztam, tanultam az évek során, de a legmeghatározóbb Giancarlo Perbellini Michelin-csillagos étterme volt Veronában. Kiváltság volt! – mondja lelkesen. Sokat ingázik Budapest, Nádszeg és a Balaton-felvidék között, ahol havonta borvacsorákat rendez a pincészetükben. Nyaranta főzőiskolát tart gyerekeknek és felnőtteknek. – Az elmúlt egy évben Zsófi főzőbirodalma címmel saját főzőműsorom is indult a Tapolcai Városi Televízióban. A forgatása folyamatosan zajlik a Balatonnál – mondja. Gasztrohonlapja négy éve, a főzőiskolával indult. – Az oldalamon gyors, egyszerű, gyakran nemzetközi, egészséges ételek találhatók. Két kategóriába tudnám sorolni őket: hagyományos, régi, féltett receptek, illetve saját receptek. Ez utóbbiaknál mindig az újdonság heve ihlet meg. Azt hiszem, ez lehet az a fűszer, amitől szeretik a főztömet...

muffin.jpg

Almamuffin 
H. (4 személyre): 6 db piros alma, 20 dkg trappista sajt, 10 dkg kenővaj/sajt, 5 dkg NIVA sajt, birsalmalekvár/más dzsem, 12 szelet bacon, 2 ek. méz, tepsi, sütőpapír, muffinkosárkák. 

Az almákat kettévágod, a belsejét kivájod egy kiskanállal, kb. 4-5 cm mélyen. A sajtokat lereszeled, összekevered egy tálban, és az almákba töltöd. Egy kiskanál dzsemet teszel a közepére. A baconszeleteket felcsavarod, és mélyen, rózsaként a dzsem közepébe szúrod. Pici mézzel mindegyik alma peremét lecsurgatod, és mehet az előmelegített sütőbe, 180 fokon 20 percig. Mikor kihűltek, muffinkosarakban tálalod őket. Ízes, színes, egészséges – jól mutat a húsvéti asztalon!

web-bannerek-hirlevel-01_6.jpg

Új Nő csapata
Cookies