Az életkorral romlik a látás – a folyamat nem állítható meg, legfeljebb lelassítható. Az idősebb kori szembetegségekről beszélgettünk Zajos Noémi szemész szakorvossal.

– A korral járó szemproblémák általában negyvenéves kor után kezdődnek – mondja az orvosnő. – Ilyenkor kezd „rövidülni a kezünk“, egyre távolabb kell tartani az újságot, hogy el tudjuk olvasni benne a betűket, mert közelre már nem látunk élesen. Ennek igen egyszerű oka van: a korral romlik a szemlencse alkalmazkodóképessége, nem tud már élesíteni, mint fiatalabb korban. Az akkomodációs képesség romlásával pedig jönnek a pluszos dioptriák, a már meglévő dioptriákhoz.

harc-a-pluszos-dioptriakkal-kezdo.jpg

– Mindenki egyformán számíthat erre, vagy vannak azért kivételek? Azt mondják, a rövidlátók látása a korral javulhat.

– Ha valakinek változás következik be a látásában, még akkor is, ha jobban kezd látni közelre, a legmegfelelőbb, ha azonnal szemorvoshoz fordul, mert akkor biztosan történt valami a szemben, amit nem árt minél hamarabb megnézetni. A rövidlátás nem „gyógyul meg“, hiszen ez a szem fénytörési hibája, ami a szem alakjából adódik, és a lényege, hogy a kép a szemben nem közvetlen az éleslátás helyére vetül, ezért lesz homályos. A szemlencse alkalmazkodóképességének csökkenésével azonban ilyen esetben a mínuszos dioptriákra jönnek a pluszosak. Egy mínusz két dioptriás szem, ha plusz egy dioptriát változik, akkor (ahogy matematikában is tanultuk) mínusz egy dioptriás marad. Azaz a rövidlátók egy bizonyos ideig közelre nem igénylik a szemüveget. A pluszos szem ellenben romlani fog, mert ez a folyamat, mármint a lencsék akkomodációs képességének csökkenése – bármit is teszünk ellene –, mindenképpen bekövetkezik.

– Ma már a rövidlátást egészen fiatal korban műtéssel kezelik. Érdemes az ilyen szemet negyvenévesen vagy idősebb korban műteni?

– Egynapos sebészeteken is végeznek ilyen műtéteket. A lézeres szemműtét elsősorban azoknak a fiatal felnőtteknek ajánlott, akiknek már nem változik a látása. A szemromlásuk megállapodott, tehát nagyjából két éve nem változott a dioptriájuk. Idősebb korban másfajta műtét ajánlott. Ilyenkor már romlik a közellátás, és a felületi lézeres műtéttel csak a rövidlátást korrigálhatnánk. Ezen felül idővel meg szokott jelenni a szürke hályog is, és az egyébként is műtéttel jár. A szemlencse helyére ilyen esetekben olyan multifokális lencsét teszünk, amelyik a lehető legjobb látást eredményezi. A műtét után nem kell szemüveget viselni. A multifokális lencse biztosítja, hogy a páciens közelre, középtávra – például a számítógép képernyőjéig – és távolra is jól lásson. Azt azonban meg kell jegyeznem, hogy a húszéves kori éles látását már senkinek sem adhatjuk vissza. Jól fognak látni, de nem tökéletesen.

– A szürke hályog gyakori szembetegség. Mi okozza ezt az elváltozást?

– A szürke hályog a szemlencse elhomályosodásával jár, amelyet a lencse metabolizmusa (anyagcseréje) okoz. Lehet genetikai alapja, de összefügg a szemünket ért káros hatásokkal, például az UV-sugárzással, de egyes megbetegedésekkel (magas vérnyomás, reuma) és gyógyszerek (onkológiai szerek) szedésével is. Előfordulhat egészen fiataloknál, de jellemzően az idősebbek betegsége.

A szemlencse homályosodása egy lassú folyamat – eltarthat egy ideig, mire a beteg maga is észreveszi. A szürke hályog kialakulásával elmosódott lesz a látás, és nincs az a szemüveg, amelyik élessé teheti.

– Ilyenkor a műtét a megoldás, de sokan félnek tőle, hiszen dermesztően hangzik, hogy az embernek egy műanyag lencsét ültetnek a szemébe.

– A nők jellemzően bátrabbak, jobban tűrik a fájdalmat. A betegekkel beszélgetnek a műtét előtt, és aki úgy érzi, nyugtató tablettát is kaphat. Maga a műtét 10-15 percig tart, helyi érzéstelenítésben történik. Mivel a fájdalomérzet emberenként egyéni, szükség szerint nővelhető a helyi érzéstelenítés adagja. A szembe egy 2,2 mm-es vágáson keresztül jutnak be, amit a szaruhártya szélén végeznek. Ezen a nyíláson át egy ultrahangos szondát vezetnek a szemlencse belsejébe, és elátvolítják a szemlencse kérgét és magját. A vékony, hártyaszerű lencsetok megmarad, ebbe helyezik az új lencsét. A műtét költségeit – és az egy pár monofokális alaplencsét – téríti az egészségügyi biztosító. A lencse általában a távolba látást biztosítja, és a betegnek továbbra is szüksége lesz olvasószemüvegre. Kérésre élesíthető a közellátás, és ilyenkor a távolba látás javításáért kell szemüveget hordania a megoperált személynek. Univerzális megoldást nyújt a multifokális lencse, de az ehhez való hozzászokás is egyéni, és a lencsét nem téríti az egészségügyi biztosító. Ha a szürke hályogon kívül egyéb megbetegedés is érinti a szemet, például makuladegeneráció, vagy valamilyen más elváltozás van a szemfenéken, akkor nem ajánlják a multifokális lencse beültetését.

– A műtét után szinte azonnal hazamehetnek a betegek, de meddig kell ellenőrzésre járniuk?

– Az első ellenőrzés a műtétet követő napon van, majd egy hét múlva, és a következő 2-3 hét után. Ez alatt az idő alatt a beteg szemcseppeket használ.

– Van korhatár, mennyi idős korig műtenek?

– Nem létezik felső korhatár. Műtöttünk már 97 éves beteget is! Régebben altatásban operáltak, ami – meg kell vallani – sokszor több gondot okozott, mint maga a műtét. Elsősorban azoknál a pácienseknél, akiknek több más betegségük is volt. Az egynapos sebészet előnye, hogy kiküszöbölhetőek az altatásból eredő komplikációk.

elofizetes_uj_no_0.png

– Kiújulhat a szürke hályog?

– Fiatal betegeknél előfordul, hogy néhány bennmaradt sejt elszaporodik, és ez által behomályosodik a tok, amelyben a műlencse van. Ez az idősebb korosztálynál kisebb százalékban fordul elő. Szerencsére ez a homályosodás a lencsetokról lézerrel letisztítható.

– A glaukóma, azaz a zöld hályog is elsősorban az idősebb korosztály betegsége.

– A zöld hályog a leggyakrabban negyven év fölött alakul ki. Az egyik jele a szemnyomás megnövekedése lehet, mely látóidegsorvadást okoz. A látótér szűkülete és látótérkiesés is jelezheti ezt a betegséget. Rendelkezünk egy modern műszerrel, optikai tomográffal – OCT, amely rétegfelvételt készít a retináról és a szemidegről. Ez a készülék alkalmas a glaukóma okozta szemfenéki elváltozások nyomon követésére. A glaukóma nem gyógyítható, de kezelhető betegség. A legfontosabb a probléma korai felismerése. A kezelést a zöld hályog típusa határozza meg, célja azonban minden esetben a szemnyomás csökkentése és a látóideg fő keringésének javítása.

Sajnos, a zöld hályognál, a gyógyszerek ellenére is, lassú leépülésre számíthatunk. A szemideg sorvadása nem áll le, de a folyamat gyorsasága attól is függ, hogy a beteg hogyan tartja be az előírásokat, rendszeresen szedi-e a gyógyszereket.

– Milyen egyéb szembetegségek fordulnak még elő idősebb korban?

– Idősebb korban gyakori a makuladegeneráció, melyet könnyebb észrevenni, de nehezebb kezelni, mint a zöld hályogot. (A makula a szem éleslátás-központja, az úgynevezett sárga folt a szemben.) A makuladegenerációnál a szem éleslátás-központja érintett. A zöld hályog a perifériás látást gyengíti, ezért nem annyira észrevehető, a makuladegeneráció a látótér közepén jelentkező kieséssel mutatkozik meg. Korai tünete, hogy a tárgyak egy kicsit deformáltakká, az egyenes csíkok hullámossá válnak. Ügyelni kell erre, mert mindezek a torzulások a makuladegeneráció első jelei. Később a beteg csak egy foltot, pacnit lát a szeme előtt. A betegség valódi oka nem ismert. Családi halmozódás megfigyelhető, mely genetikai eredetre utal. Életmódbeli jellegzetességek (dohányzás, UV-sugárzás, vitaminszegény étrend) is hozzájárulhatnak a betegség kialakulásához. Több gyógyító eljárás létezik, de nincs egyetlen jól bevált módszer, amivel a betegség végleg meggyógyítható. Egy másik szembetegség a diabetikus retinopátia, amely cukorbetegeknél alakul ki. Ezért a cukorbetegeknek fontos évente egyszer elmenni szemorvoshoz, akkor is, ha nem küldik őket. A betegség által az éleslátás-központban duzzanat alakulhat ki, amelyet gyógyszerekkel vagy lézeres kezeléssel lehet kezelni. Ebben az esetben is nagyon fontos a korai diagnosztika!

Siposs Ildikó
Cookies