Az idei év senki számára nem volt könnyűnek mondható. Elsőként a dekorációk kerülnek ki a karácsonyi költségvetésből, ezek ugyanis elkészíthetők pénztárcakímélő módon.

Lássuk, mivel dekorálnak az Új Nő szerkesztői! Az ötleteket Sallay Erika szedte csokorba.

termeszetes-diszek-kezdo.jpg

Faházikó

A hangulatos kis faházikót szerkesztőségi titkárnőnk, Moncsi férje készítette, aki asztaloserényekkel bír. Nagy az öröm, mikor a kis fények megvilágítják az ablakokat.

haziko.jpg

Szárított narancskarikák és mézeskalács

Vágjunk fel néhány vékony narancsszeletet, és egy papír törlőkendővel itassuk fel belőle a nedvességet. Egyszerűen kiszáríthatjuk a szeleteket: helyezzük meleg radiátorra vagy dugjuk sütőbe. Az utóbbiban egy óra alatt kiszárad. Utána ragasszuk díszszalagra a kiszáradt szeleteket, és íme, kész az illatos és mutatós „natúr” karácsonyi dísz!

Karácsonyfára is akaszthatjuk, de narancsfüzért is készíthetünk belőle az ablakba. Fűzzük fel barna zsinegre, és a minél változatosabb eredmény érdekében kombináljuk házi mézeskaláccsal.

Mézeskalács: én így csinálom!

Jómagam számos receptet kipróbáltam már, mire ráleltem az „igazi” változatra. Ez a mézeskalács az első pillanattól kezdve puha, és hihetetlenül finom. A receptje pedig végtelenül egyszerű.

Hozzávalók:

100 g margarin
400 g sima liszt
140 g porcukor
2 ek. folyékony méz
2 egész tojás
2 tk. mézeskalács-fűszerkeverék
1 tk. szódabikarbóna

Elkészítés: 

Egy edényben összekeverjük a porcukrot, a két tojást, valamint a felolvasztott margarint. Hozzáadjuk a mézet és a mézeskalács-fűszerkeveréket. Ehhez a masszához adagoljuk a szódabikarbónás lisztet. Tésztát gyúrunk belőle, addig dolgozunk vele, amíg már nem ragad a kezünkhöz.

hirlevel_web_banner_1_85.jpg

Tipp: Egy kis időre hűtőbe is rakhatjuk a tésztát pihenni, később könnyebb lesz vele dolgozni.

A tésztát lisztezett deszkán mintegy fél centiméteres vastagságúra kisodorjuk, és különböző formákkal karácsonyi motívumokat vágunk ki belőle. A legkedvesebb a karácsonyfa, a csillag, az alma és a harang, vagy az újabbak közül a mézeskalács emberke. Sütőpapírral bélelt tepsiben 180 °C-on 10-15 perc alatt aranybarnára sütjük, az illatáról lehet leginkább megállapítani, mikor jó. A mézeskalácsokat díszíthetjük az üzletekben árult fehér vagy színes cukormázakkal, de készíthetünk akár házit is. Ha a házi cukormáz mellet tennék le a voksunkat, akkor robotgéppel vagy kézi habverővel alaposan dolgozzunk össze 25 dkg porcukrot 1 db tojásfehérjével.

A folyós masszát zacskóba töltjük, vékony gombostű segítségével lyukat ejtünk a tasakon, és díszíthető is a mézeskalácsunk.

Narancs és szegfűszeg

Nem maradhat ki a természetes dekorációk közül a narancs-szegfűszeg kombója. Nem kell hozzá más, csak narancs, szegfűszeg és egy keskeny szalag. Tekerjünk egy keskeny szalagot a narancs köré, keresztezzük úgy, hogy négy egyenlő részre osszuk vele a gyümölcsöt. A szalagot gombostűvel rögzítsük a kereszteződéseknél, különben könnyen lecsúszik. A szegfűszeggel aztán tetszés szerinti a díszítés, szúrhatjuk karácsonyfa alakban, egy vagy két sorban vagy akár csak a szalag mentén.

A rusztikus aranyozott dió igazi különlegességnek számít. Az egész diókat helyezzük egy újságpapírra, és fújjuk be arany festékkel. Amikor megszáradtak, kis hurok formájában szalagot ragasztunk a tetejükre, hogy feltehessük őket a karácsonyfánkra.

narancs-es-szegfuszeg.jpg

Elegáns karácsonyi dísz a toboz!

A karácsonyfa legtermészetesebb éke a toboz. Gyorsan elkészíthető. Kössünk a tobozokra egy-egy keskeny színes szalagot, így bárhová felakaszthatjuk az ünnepi hangulat fokozása érdekében. A fenyőtoboz nem mellesleg az egyik legsokoldalúbb karácsonyi alapanyag, amelyből a díszeken kívül adventi koszorút, karácsonyi kopogtatót vagy lakásdíszt is lehet készíteni.

A fahéj a téli időszak egyik legkedveltebb fűszere: édes aromája a békebeli karácsonyokat juttathatja eszünkbe. Bármelyik élelmiszerüzletben beszerezhetünk egész fahéjat. Piros szalaggal átkötve mutatós dísz készíthető belőle.

Dísz szódabikarbónából

Kerülhet a fenyőre szódabikarbónából készített hófehér karácsonyfadísz is. Az egyszerű recepthez mindössze három összetevőre van szükségünk, melyekből könnyűszerrel varázsolhatunk ünnepi dekorációt.

Hozzávalók:

1 bögre kukoricakeményítő
2 bögre szódabikarbóna
1 és 1/4 bögre víz (1 bögre = 2,5 dl)

Elkészítés:

Az összes hozzávalót egy lábasba tesszük, csomómentesre keverjük, majd folyamatos keverés mellett, közepes lángon főzni kezdjük. Addig főzzük, amíg besűrűsödik, és labdává nem áll össze. Tányérra tesszük, nedves ruhával lefedjük, és hagyjuk teljesen kihűlni. Ha kihűlt, sodrófa segítségével kinyújtjuk. Süteményszaggatóval kivágjuk a kívánt formákat. Ne feledkezzünk meg a mintán kis nyílást lyukasztani a szalagnak, melyen keresztül majd a fenyőre akasztjuk. Zsírpapírral kibélelt tepsiben 80 °C-on 60 percig szárítjuk, félidőben átfordítjuk őket.

szodabikarbona-disz.jpg

Régen csak a kertben, erdőben, konyhában található terményekkel vagy alapanyagokkal díszítették fel a fenyőfákat. Mára újra divatba jöttek a természetes alapanyagokból (fahéjból, bogyókból, tobozból, szárított gyümölcsökből) készült dekorációk. Az adventi időszak nagyszerű alkalom a házi dekorációk készítésére. Szemet gyönyörködtető tud lenni a mézeskaláccsal, narancshéjjal, aranydióval feldíszített fenyőfa. A szódabikarbónából készített hófehér díszek pedig csodásan kombinálhatók a tobozokkal és a csipkebogyóval.

Igazi örömöt azonban mindig csak a körülöttünk élő emberek fognak nyújtani.

Sallay Erika
Cookies