Rovatunkban olvasóink leveleiből csemegézünk. Elsősorban azokat a recepteket közöljük, amelyek egészséges ételek leírását tartalmazzák. A receptek rendkívül ötletesek, s talán nem tévedünk nagyot, ha azt hisszük, sok háziasszony kedvet kap, hogy saját konyhájában is kipróbálja őket.

Besütött cápaharcsafilé póréhagymával
H.: 1 kg cápaharcsafilé (pangasius), 2 póréhagyma, 20-25 dkg edami sajt, tej, 3 gerezd fokhagyma, tengeri só, halfűszer, sima liszt, olaj. 
A halfilét egy éjszakára tejes-fokhagymás-sós tejbe áztatjuk. Másnap leitatjuk róla a tejet, majd a halfűszeres sima lisztbe forgatjuk, és olajban mindkét oldalát szép pirosra sütjük. Az olajból kivéve jénai tálba tesszük, majd vastagon megszórjuk a karikára vágott póréhagymával. A legvégén a durvára reszelt sajttal befedjük, és közepes hőfokon a sütőben addig sütjük, míg a sajt aranybarna nem lesz.
Néveri Zsuzsanna, Gúta

Sült lazac párolt zöldségekkel
H.: olívaolaj, 40 dkg lazac, 10 dkg vaj, ízlés szerinti zöldségek (sárgarépa, fehérrépa, brokkoli, karfiol, zöldbab, kukorica, borsó stb.), himalája só (a legegészségesebb sófajta, bioboltban kapható), frissen őrölt bors, pici kakukkfű. Egyéb körettel: olívaolaj, fokhagyma, egy kevés póréhagyma, kb. 8 dkg friss spenótlevél, sűrű főzőtejszín, pici citromlé.
A lazacszeleteken található csontocskákat eltávolítjuk (ha a kezünket végighúzzuk a halszeleten, érezni lehet a csontokat), a halat megmossuk, majd törlőpapírral felitatjuk róla a vizet. (A halszelet alsó bőrét nem szoktam sütés előtt eltávolítani, mert a hús kiszáradhat.) A lazacot megsózzuk, megborsozzuk, és hagyjuk az ízeket összeérni. Egy félóra elteltével olívaolajon megsütjük a hal mindkét oldalát (kb. 15-20 perc, tovább nem kell, mert kiszárad!). A zöldségeket megtisztítjuk, és ha kell, kisebb darabokra vágjuk, majd forró sós vízbe dobjuk, és kb. 10 perc forralás után leszűrjük. Egy tepsiben vajat hevítünk, és 3-5 percig forgatjuk benne a zöldségeket. Ízlés szerint tehetünk rá sót, borsot és egy kevés kakukkfüvet is, de aki nem szereti, nyugodtan kihagyhatja. A halat citrommal tálaljuk.
Aki zöldséges köret helyett mást is megkóstolna, egy jó tipp: olívaolajon megpirítunk egy kevés, karikára vágott póréhagymát és 1-2 gerezd apróra vágott fokhagymát, majd rádobjuk a friss spenótleveleket, és mikor már kellőképp összeesett, tejszínnel felöntjük. (Egyszerűen mennyei mindkét körettel! Egészséges és ráadásul laktató, a sok nehéz étel után pedig üdítő lehet.)
Asbóth Deminger Szandra, Komárom

Alufóliában sült csirke párolt káposztával
H.: 2 db csirkecomb, 50 dkg fejes káposzta (lehet lila is), só, ecet, édesítőszer, köménymag, bors, 1/2 fej vöröshagyma.
A megmosott csirkecombokat besózzuk, meghintjük borssal, és alufóliába csomagolva 20 percig sütjük. Majd kinyitjuk a fóliát, és a combokat hagyjuk még kb. 10 percig pirulni, hogy ízletesebbek legyenek. Közben a fejes káposztát vékony szeletekre vágjuk vagy legyaluljuk. Teflonban az apróra vágott hagymát megfonnyasztjuk, rátesszük a káposztát, majd ecettel, édesítőszerrel, köménymaggal ízesített vízzel felöntjük. Ne sokat kevergessük, hogy a káposzta ne töredezzen, szálas maradjon.
Bartal Ildikó, Csallóközkürt

Spórolós csirkemell
H.: 1 kg csirkemell, 5 egész tojás, 12 ek. rétesliszt, 1 doboz tejföl, só, bors, Vegeta, fokhagyma. 
A csirkemellet csíkokra vágjuk, hozzáadjuk a többi hozzávalót (ha nagyon sűrű, tejet is adunk hozzá), és az egészet jól összekeverjük. Forró olajba merőkanálnyi adagokat teszünk a húsból, kissé megformázzuk, majd aranybarnára sütjük.
Záhorszky Erika, Dunaradvány 

Pulykamell jóasszony módra
H.: 1 darab nagy pulykamell, 10 dkg sonkaszalonna, 15 dkg gomba, petrezselyemzöld, 1 dl tejszín, 1 tojássárgája, törött bors, só, 5 dkg vaj, étolaj, 2 dkg liszt, 2 dl csontleves.
A pulykamellet a húsos szalonnával megtűzdeljük, egy serpenyőbe tesszük, majd megsózzuk, forró olajjal leöntjük, és sütőben szép világospirosra sütjük. Közben a pecsenye mellé tesszük a megmosott, vékony szeletekre vágott gombát, és azt is vele együtt pirítjuk. A levét egy kis törött borssal ízesítjük. Ha a hús puha, kiemeljük, és elkészítjük a mártást. A pecsenye zsírját leöntjük, csak a tepsi alján hagyunk egy keveset, amelyben 5 dkg vajjal lisztet pirítunk, de a gombát ne szárítsuk ki. Feleresztjük a csontlevessel, és sóval, borssal ízesítjük. Ha felforrt, hozzáadjuk a tejszínben elkevert tojássárgáját és a petrezselyemzöldet. A húst szépen felszeleteljük, ráöntjük a mártást, és salátával, pirított burgonyával vagy rizzsel tálaljuk.
Radimák Emese, Felsővámos

Répasaláta
H.: 25 dkg sárgarépa, 25 dkg zeller, 25 dkg kínai kel, póréhagyma, fokhagyma, oregánó, majoránna, kakukkfű, borsmenta, olívaolaj, citromlé.
A sárgarépát és a zellert lereszeljük, hozzákeverjük a vékony csíkokra vágott kínai kelt, majd meglocsoljuk olívolajjal, és ízlés szerint fűszerezzük. Tálalás előtt citromlével meglocsoljuk, és héjában főtt burgonyával tálaljuk.
Szalacsy Stella, Alistál

Káposztasaláta
H.: 1 fej káposzta, 2 nagyobb hagyma, 2 darab sárgarépa, só, bors, majonéz.
A káposztát, sárgarépát, hagymát lereszeljük, sóval és borssal ízlés szerint fűszerezzük, majd hozzáadjuk a majonézt. Az egészet jól összekeverjük, és rövid időre hűtőbe tesszük. Sült húsokkal tálaljuk.
Záhorszky Erika, Dunaradvány 

Joghurttorta
H.: 1 eperbefőtt, 1 ek. kristálycukor, 1 Zlatý klas pudingpor, 1 nagyobb csomag piskóta, 3 db epres tejszínes joghurt, porcukor, 1 cs. tejszínhabpor, 1 1/2 dl tej, zselatin.
A befőtt levéből és a pudingporból 1evőkanál cukorral sűrű pudingot főzünk. Forrón beleöntjük a formába, és megrakjuk egy sor piskótával. (A műanyag formát használat előtt kiöblítjük hideg vízzel.) A joghurtot egy tálba tesszük, porcukorral ízesítjük, majd belerakjuk az epret és a felvert tejszínhabot. Egy kevés tejben lassú tűzön feloldjuk a zselatint, és még langyosan hozzákeverjük a joghurtos masszához. A massza felét a kihűlt pudingra öntjük, megrakjuk piskótával, majd a massza másik felét is ráöntjük, és végül megint megrakjuk piskótával. Dermedés után kifordítjuk egy tányérra és tálaljuk.
Takács Andrea, Dunatőkés

Ribizlis-túrós pite kölessel 
H. a tésztához: 20 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt, 5 dkg nyírfacukor, egy csipet só, 1 mk. szódabikarbóna, 15 dkg vaj. H. a köleshez: 1 1/2 dkg vaj, 5 dkg hántolt köles, 1 1/2 dl tej. H. a töltelékhez: 30 dkg házi (krémes) tehéntúró, 10 dkg házi tejföl, 2 egész tojás, 1 citrom reszelt héja és leve, 8 dkg nyírfacukor, 12 dkg ribizli, egy kisebb tepsi.
Először elkészítjük a kölest. Olvasszuk fel a vajat egy edényben, és pirítsuk rajta 1 percet a kölest, majd öntsük fel a tejjel. Amikor forr (pár másodperc), vegyük vissza a lángot takarékra, fedjük le az edényt, és pároljuk puhára. A tésztához keverjük össze a lisztet a sóval és a szódabikarbónával, majd gyors mozdulatokkal dolgozzuk el benne a darabokra vágott vajat.
A tésztából formázzunk egy bucit, és 15 percet hűtőben pihentessük. A töltelék hozzávalóit alaposan dolgozzuk össze, majd keverjük hozzá a kölest. Mielőtt belekevernénk, a kezünkkel morzsoljuk szét, hogy a kölesszemek szépen szétessenek, és a túrós krémben egyenletesen eloszoljanak. A tésztát nyújtsuk ki kb. 25 x 25 cm nagyságú négyzetté. Érdemes sütőpapíron nyújtani, mert ezzel könnyen áttehető a tepsibe, és sütés után könnyen kiemelhető a formából. A tészta alját szúrjuk meg pár helyen villával, majd öntsük rá a masszát. Hogy csinos legyen, vágjuk körbe a kilógó tésztaszéleket. A tetejét szórjuk meg ribizlivel, és 180 °C-os előmelegített sütőben, alsó-felső légkeveréses fokozaton 30 percig süssük. Hagyjuk langyosra hűlni a formában. A tészta nagyon omlós, a töltelék finom krémes.
Radimák Emese, Felsővámos

Új Nő csapata
Cookies