A retinoidok szinte minden bőrápolási rutinnal foglalkozó cikkben és videóban megjelennek. A retinol öregedésgátlás és a pigmentfoltok kezelésében kikerülhetetlen hatóanyag. Sokféle bőrprobléma megoldásában segít, azonban használata során sok dologra kell odafigyelni. Lássuk, melyek a legfontosabb tudnivalók a retinoidokról!

A retinoidok alatt nem mást értünk, mint az A-vitaminok családját, mely család feje az A-vitamin. Az A-vitamint hívják retinolnak. Sokan összekeverik a retinolt és a retinoidokat, pedig teljesen eltérő jelentéssel bírnak!

retinoidok-kezdo.jpg
Minden külön értesítés helyett: az A-vitamint hívják retinolnak... (Kép forrása: www.instagram.com/sbarucha)

Maga az A-vitamin is egy származék, amely a béta-karotin kettéhasadásából jön létre – fordítva úgyis mondhatnánk, hogy a béta-karotin az A-vitamin provitaminja (elővitaminja). Az A-vitamin pedig nem más, mint egy növényi alapú vegyület, mely a legtöbb piros, narancs és sárga húsú gyümölcsben és zöldségben, növényekben is megtalálható.

Fő az óvatosság. Miért?

Annak ellenére, hogy ez bizonyítottan jól működő hatóanyag, nagyon oda kell figyelnünk a retinoidos készítmények koncentrációjára. Az 1%-os retinol ugyanis már nagyon erősnek minősül. A retinol lebomlási erősségét a retinolsavhoz képest mérik: a retin-aldehid nevű vegyület csak egy lépcsőfoknyira van ettől a savtól, s még felhasználható kozmetikai készítményekben. Az ennél erősebb koncentráció alkalmazása már orvosi engedélyhez kötött.

Sok példa van rá, hogy a nők megszerzik, felíratják maguknak a vényköteles retinoidos krémeket, melyek igen magas hatóanyag-tartalommal rendelkeznek. S az eredmény a gyönyörű bőr, a látványos és azonnali hatás – azonban egy hét után valószínűleg a bőrgyógyásznál kötnek ki! Mint minden bőrápolással kapcsolatos kérdésben, itt is meg kell találni az arany középutat!

Természetesen akkor is oda kell figyelni, ha a drogériás kozmetikai termékek között válogatunk, ugyanis már itt is léteznek nagyon magas hatóanyag-tartalmú készítmények. Szoktatni kell hozzájuk a bőrt! Régen a retinoidok nem voltak kaphatók üzleti forgalomban, csak a kozmetikusok által lehetett hozzájuk jutni.

Ha még soha nem használtunk ilyet, akkor mindenképp a legalacsonyabb koncentrációjúval – 0,025%-tól 0,3%-ig terjedő –, erősségűvel kell kezdeni a szoktatást. Ellenkező esetben a hatóanyag gyulladásos folyamatokat indíthat el a bőrben, sőt, rendkívüli módon elvékonyíthatja a bőrt. Illetve az érzékeny bőrűek hámlást is tapasztalhatnak.

elofizetes_uj_no_175.png

Fényvédő nélkül soha!

Főleg konkrét bőrprobléma esetén érdemes elkezdeni a retinol használatát. Míg egy 30 év feletti nő bőrének kimondottan hasznos lehet öregedéslassító hatásai miatt, addig egy 20 éves lány bőrének semmi szüksége erre a hatóanyagra. Neki inkább a C-vitamint érdemes használnia – valamint hidratálókrémeket és peptideket az állapotfenntartás érdekében.

Mikor pedig retinolt használunk...

A használat kezdetén teljesen normális, ha kis bőrpírt, égető érzést tapasztalunk – ez csupán annak a jele, hogy a hatóanyag dolgozni kezdett. Mindenképpen hagyjunk magunknak időt arra, hogy bőrünk hozzászokjon a szerhez. Kezdetben elég hetente 1-2 alkalommal használni. A szemkörnyék bőre sokkal vékonyabb, mint arcunk többi része. Itt is használhatunk retinolt, de mindenképpen kisebb hatóanyag-tartalommal!

Vigyázat! Túlzottan nagy mennyiségben a retinol fényérzékennyé teszi a bőrt, így hosszabb használat után tele leszünk el nem múló foltokkal. Ezért általában érdemes kúraszerűen, maximum 4-5 hónapig, csupán a téli időszakban használni. A retinoidokat mindig az esti rutinunkba építsük bele, nappalra pedig mindenképpen magas faktorszámú, SPF50-es fényvédőkrémet használjunk!

A rutin rétegezésénél figyelni kell rá, hogy olajos alapú retinoid előtt ne felejtsünk el hidratálni, ugyanis az olaj lezárja a bőrt. Ha azonban először alkalmazzuk a hidratálót, utána a retinolt, akkor jobb eredményt érhetünk el vele.

Végezetül még szeretnénk elmondani, hogy a test ápolását is felzárkóztathatjuk az arcbőr retinolos rutinjához: ugyanis már szép számmal léteznek retinolos testápolók. A kollagén mindenhol megtalálható a bőrünkben; ma már tudjuk, hogy épp a kollagén lebomlása sietteti az öregedést és a ráncképződést. (Harmincas éveink után már számolni kell vele.)

retinoidok-belso.jpg
Az E- és C-vitamin nagyon jól felerősíti a retinol hatását – így ezekkel együtt érdemes használni. A 40 év feletti nők pedig bátran párosíthatják a Q10-koenzimmel is!
(Kép forrása: www.instagram.com/sbarucha)

A retinoidok egyik tulajdonsága éppen az, hogy meggátolják a kollagén lebomlását előidéző enzim képződését. A retinol használatával a kollagénrostok lassabban fognak lebomlani, mint korábban; tehát lassabban fogunk öregedni és ráncosodni. A retinol ráadásul a kötőszöveti alapállományt is fokozott kollagéntermelésre serkenti. 

A sok „kémiát" tartalmazó krémek (ilyen a retinol is) nem táplálják a bőrt, erre csak a természetes hatóanyagokat tartalmazó krémek képesek. A ráncosodás mérséklésében azonban aduász, ezt nem tagadhatjuk.

A bakuchiol kiválthatja?

Ha valaki mindenképpen a „retinolhatást" szeretné elérni, de mégsem akar ész nélkül hámlasztani, esetleg pirosodik vagy épp kipattog a retinoltól (mint jómagam) – akkor bakuchiollal helyettesítheti a csodaszert. Persze, a hatás nem lesz teljesen ugyanaz. A bakuchiol egyébként a babchi nevű indiai növény leveleiben található meg, ezért reklámfogás gyanánt növényi retinolnak is nevezik.

Használata során mindenesetre nem fogunk sem bőrpírt, sem hámlást, sem foltosodást tapasztalni, mint sokszor a retinol esetében. A bakuchiol táplálja a bőrt (amire a „kémiát" tartalmazó krémek nem képesek); a ráncosodást azonban nem tudja mérsékelni, ezt csak a kémiát tartalmazó retinol ígéri.

Slávik-Varga Virág
Cookies