Az amerikai karácsonyról rengeteget tudunk: kuckózós filmek és képek mesélnek róla. Azt már kevesebben tudják, hogyan néz ki az újév Amerikában. Mit esznek, hogyan buliznak az amerikaiak január 1-jén? Pásztor Márta vezet be bennünket az amerikai újévi szokások rejtelmeibe.

Mint a világ sok részén, az újév ünneplése az Egyesült Államokban is szilveszter estéjén kezdődik – és január elsejéig tart. Itt is vannak tűzijátékok, partik, sípok és dudák, pezsgő, újévi fogadalmak, ám az amerikaiak korántsem fordítanak akkora figyelmet az újévre, mint a karácsonyra. Sokan buliznak, az előkelők báloznak, a többség pedig családja körében vagy barátaival tölti az év utolsó napját, és velük koccintanak a szerencsés új esztendőre. Az év első napja pedig nemzeti ünnep.

amerikai-szilveszter-kezdo.jpg

Szilveszteri buli a Nagy Almában

Az ikonikus szilveszteri buli New Yorkban a Times Square-en van, ahol közel egymillióan jönnek össze, hogy együtt búcsúztassák az óévet. A tömeg már délután elkezd özönleni a térre, amely este nyolcra zsúfolásig megtelik. Nincs talpalatnyi hely a környező utcákban sem! Élőzene szól, szórakoztató műsorok láthatók a hatalmas kivetítőkön: vakítanak a reklámok, vigadnak az emberek (bár tilos az alkohol)...

Az ünnepség csúcspontja a kristálygömb leeresztése a One Times Square épületén levő 43 méter magas rúdról – pontban egy perccel éjfél előtt. Az utolsó tíz másodperc a közös visszaszámlálás ideje. Pontban éjfélkor megáll a gömb, kialszanak a fényei, majd felgyulladnak az új évet jelző fények tonnányi konfettieső kíséretében, és megkezdődik a tűzijáték.

times-square-szilveszter.jpg

Mit érdemes tudni a Times Square-i hagyományról?

Története több mint egy évszázadra nyúlik vissza, egészen 1904-ig. Ekkor költözött a The New York Times napilap szerkesztősége a Longacre Square-re. A tér igazából akkor vette fel a Times nevet. Az újság főszerkesztője, Adolph Ochs úgy döntött, hogy a nagy költözést szilveszterkor éjféli tűzijátékkal ünneplik meg. Ebből hagyomány lett, de mivel három év múlva a város vezetése betiltotta a tűzijátékot, jött a kristálygömb ötlete. Innentől kezdve lett az éjféli visszaszámlálás része a kristálygömb leeresztése.

Azóta erre a bulira minden évben sor került. Kivételt képeztek a második világháborús évek, amikor a világítási korlátozások miatt 1942 és 1943 szilveszterén szünetelt az esemény. Helyette éjfél előtt egyperces néma csönddel „ünnepeltek”, majd megszólaltak a templomi harangok.

Idén is másképp néz ki a buli. A Covid–19 járvány miatt az emberek nem gyülekezhetnek a téren. Helyette otthonról, biztonságban élvezhetik majd a kristálygömb leeresztését – virtuális esemény formájában.

Mit érdemes tudni a kristálygömbről?

Átmérője 12 láb (3,7 m), súlya 11 875 font (kb. 5400 kg), és 2688 háromszög alakú Waterford-kristály borítja. Az első 5 láb (1,5 m) átmérőjű, 700 font (318 kg) súlyú gömb vasból és fából készült, és csak 100 darab hagyományos 25 wattos égő világította meg. Az évek során a gömbnek hét különféle változatát használták. A százéves évfordulóra modernizálták: 32 256 LED-izzót szereltek rá, s így képes több mint 16 millió élénk színt és több milliárd mintázatú képet megjeleníteni. Mára egy atomórához igazított lézeres berendezés vezérli a gömböt.

web-bannerek-instagram.jpg

Híres szilveszteri esemény még a Rózsaparádé (Rose Parade), melynek színhelye a kaliforniai Pasadena. Itt rengeteg rózsát és más virágot vonultatnak fel, zenekarok és lovas csoportok felvonulása is részét képezi a jeles parádénak.

Mit csinál Amerika másik része?

Újév napján szinte mindenki amerikai focit néz a tv-ben egyedül vagy a családjával – vagy épp a barátokkal a nagy focipartikon. A nap legnépszerűbb ételei: szendvicsek, burgonyasaláta, pizza, chips, mogyoró, sör, üdítőitalok. Aki pedig nem focit néz, az általában vásárolni megy, főleg a „futballözvegyek”, vagyis azok a feleségek, akiket egyáltalán nem érdekel ez a sport, sőt, a hátuk közepére kívánják. Ám ők egyre kevesebben vannak, mára a nők is felzárkóznak.

amerikai-foci.jpg

Sokan nem hagynák ki az alapos takarítást sem. A tiszta otthon az újrakezdést jelképezi, de fontos, hogy minden tiszta legyen január 1-je előtt vagy egy nappal újév után. Vannak, akik szentül hiszik, hogy semmi sem hagyhatja el a házat az újév első napján, mert ez azt jelenti, hogy valami számukra fontosat veszíthetnek el.

Újévi ételek

Az újévi ételek itt multikulturálisak, hisz Amerika sokszínű, és az egyes családokban hagyományos ételeket fogyasztanak, melyek a családtagok etnikai hovatartozását mutatják. Az olasz kivándorlók utódjai a tésztákat kedvelik, a mexikóiak a mexikói csípős ételeket.

Leginkább a déli államokra jellemzőek a szerencsét hozó kerek ételek: nem is a lencse, hanem egy bizonyos babfajta, a black-eyed pea a legkedveltebb. A kerekség a folytonosságot jelképezi az új évben, a folytonos boldogságot és sikereket. Az amerikai az a nép, amelyik a szüntelen sikert és boldogságot hajhássza.

Szívesen esznek még zöld színű ételeket (káposzta, spenót, leveles kel), mert ezek az összesodort zöld színű dollárra hasonlítanak. Remélik, hogy ezáltal az új évben gazdagok lesznek.

Hagyományos étel még a kukoricakenyér sonkával, mert a kukorica arany színe az aranyat szimbolizálja, vagyis sok pénzt jelenthet az új évben. Sonkát vagy sertéshúst is azért esznek, mert a malac régóta szerencseállatnak számít errefelé. Vagy egyszerűen csak azért, mert a kukoricakenyér sonkával nagyon finom étel?

BÚÉK Seattle-ben!

Mi a férjemmel Washington államban, Seattle-ben élünk. A város nevét egy híres indián törzsfőnökről kapta. Érdekesség, hogy itt található a Starbucks kávéházlánc és a Boeing repülőgépgyár székhelye – és innen indult hódító útjára a grunge zenei stílus. Az Amazon csomagküldő szolgálat központja is itt található. Amúgy a jellemzések szerint itt él Amerikában a legtöbb képzett ember. Seattle igazi irodalmi város, itt mindenki olvas vagy ír.

pasztor-marta_1_2.jpg
Pásztor Márta férjével Seattle-ben él

Nálunk az új év érkezését hagyományosan a Space Needle modern kilátótorony éjféli tűzijátéka köszönti. Idén lenyűgöző virtuális élményt ígérnek látványos digitális effektusokkal fűszerezve, minden eddiginél több meglepetéssel. Ám mivel nálunk is gyülekezési tilalom van, csupán online vagy a tévében tekinthetjük meg a kivételes eseményt.

Pásztor Márta
Cookies