Egy varázslatos tanyavilág vendégei voltunk. Sokáig a Vág és annak árterülete volt ez a vidék. Mocsaras, hínáros, lápos terület – náddal benőtt „vadvilág”.

A Sziget, a Kingyes, a Leveles, a Csörgő, az Agyagos – mind más-más falvak kataszterébe tartoztak. Az 1900-as évek elején aztán lecsapolták ezeket, és hatalmas szántóföldek keletkeztek. A környező falvak lakói, már akik készek voltak a változásra és munkára, idetelepedtek. A térség még egységesebbé vált az 1965-ös árvíz után, amikor Gúta újjáépítése miatt olcsón lehetett építőanyaghoz jutni. 1968-ban lett különálló falu, és kapott szép fantázianevet: Vágfüzes.

varazslatos_tanyavilag_3.jpg

Forró László polgármester

A község katasztere hatalmas: 2169 ha. Ehhez képest 563 lakossal rendelkezik, akik közül jó néhányan csak hétvégére vagy a nyárra telepednek ide. A házak egy része távol áll egymástól. A lakosság 96 százaléka magyar. Egyre kevesebb a mezőgazda – helyette újfajta, a világ zajától elvonulni vágyó közösség lel itt otthonra.

A járás valamikori élszövetkezete is csökkentette állományát: nem éri már meg se húst, se tejet termelni. Pedig 2006-ban még 4000 sertéssel, 700 tehénnel, előtte húsüzemmel is rendelkeztek...

varazslatos_tanyavilag_4.jpg
Forró László, polgármester

Változtatni kell. Az egykori efsz hatalmas, kiüresedett épületében egy vállalkozó idősotthont nyit szeptemberben. A tetszetős, uniós támogatással létesülő otthon hamarosan a falu egyik büszkesége lesz. Az ivóvíz és a gáz a legtöbb helyen elérhető, de vannak házak, ahol csak villany van. A víztisztító és a hozzá tartozó csatornahálózat 2005-ben készült el. A faluban alig van munkanélküli.

A kis templomocska bája, egyszerűsége magával ragadó – mint ahogy története is. Eredetileg ugyanis tűzoltószertárnak készült. Csak aztán kiderült: egy templomra nagyobb szükség van. Így aztán a falakat fehérre festették, a helyi fafaragó készített egy feszületet, a tetőre kedves harang került, a hatalmas garázsajtókat pedig hívogatóvá tették.

varazslatos_tanyavilag_6.jpg

Kreatív – gondolom magamban. Joggal, mert látom, hogy a templom melletti kis téren a semmiből elővarázsoltak egy mini szabadtéri színpadot, játszóteret és – „strandot”. (Ami nem más, mint egy felfújható gumimedence a falu kellős közepén.)

Hamarosan megtaláljuk Tónit, azaz Zuber Antalt, a község „környezetvédelmi miniszterét”. A levelesi tónál, melynek környezeti egyensúlyát már vagy 20 éve ő felügyeli. (Emellett a község vadőre.) A festői tavat gondosan bekerítették – itt csak a madár járhat...

varazslatos_tanyavilag_5.jpg
Zuber Antal

– Kell egy hely az állatoknak, az emberek mindent tönkretesznek – jelenti ki akkurátusan Zuber Antal, de azért szeme sarkában mosolyogva, miközben büszkén mutatja a táblát: Kiemelt természetvédelmi terület. Nem véletlenül. A tó környezetében 178 féle növény és 236 féle állat él: 18 féle hal, 167 féle madár, 3 fajta kígyó, 42 féle rágcsáló és 6 féle kétéltű (békák, gőték). Valódi különlegesség a vidra és a víziegér, ez utóbbi egész Európában csak a levelesi tóban található meg. Szívesen maradnánk még, de szó szerint menekülnünk kell: megtámadnak a szúnyogok.

varazslatos_tanyavilag_14.jpg
A levelesi tó

Ismét a polgármester kocsijában kötünk ki. Megtudom, hogy Zuber Antal a munkát hobbiból űzi: egy fillért se kap érte, a vadakat saját pénzéből eteti. Ezért aztán úgy döntött: megpróbálja összekötni a kellemest a hasznossal. Vadászatokat rendez, többek közt ebből él.

Megnézzük hát Csörgőn található „vadászrezidenciáját”... Mint egy kisebb állatkert!

varazslatos_tanyavilag_2.jpg

Emitt elszalad egy őzike, amott nyúl ugrándozik. Őzgidácska sete-suta... Ki ne ismerné a versikét az eltörött lábú gidáról, amelyet Öreg Néne gyógyított meg? Nos, ez a kisgida már meggyógyult – Zuber Antalnak köszönhetően. Jelenleg 6 kisebb-nagyobb őzikét gondoz a farmján.

varazslatos_tanyavilag_1.jpg

A házhoz közeli tavacskához (a házigazda keze munkája) kacsák igyekeznek totyogva. Van itt ezüstfácán, aranyfácán, kacsa, liba, tyúk, kakas, vadpulyka – minden, ami kell. De találhatunk még nála vietnami malacot...

varazslatos_tanyavilag_15.jpg

...és gyönyörű lovakat is.

varazslatos_tanyavilag_9.jpg

Kiderül, hogy Zuber úr fácántenyésztéssel foglalkozik (volt év, hogy 5000 darab volt belőle). Aztán, ha eljön az ideje, szélnek eresztik és levadásszák őket.

– A vadpulykát könnyebb elejteni – mondja. – Az a baj, hogy a gazdasági válság ide is elért. Az idén jócskán visszaesett az érdeklődés, így csökkenteni kellett az állományt.

A polgármester büszkén meséli, hogy a Kingyesről származó parasztgyerekekből sok értelmiségi, sikeres ember került ki: tanárok, vállalkozók, mérnökök... Van itt valami a levegőben? Mára Komárom értelmisége vásárolja fel az elhagyatott házakat. Először csak hétvégi laknak, aztán valahogy itt ragadnak... Emitt egy jogász lakik, ott egy elismert gimnáziumi tanár, amott meg a színművész Fabó Tibor hétvégi házikója látható... Mellettük Balázsy Géza képzőművész-tanár lakik. Épp most költöztek ki, a házban még érezni a friss festés illatát.

varazslatos_tanyavilag_8.jpg
Balázsy Géza

Amikor a megbeszélt időben találkozunk a mindig fess Balázsy Gézával, meglepődöm. Mezítláb, enyhén elnyúlt pólóban, borostásan fogad minket. Dolgozik: Z. Németh István hamarosan megjelenő verseskötetét illusztrálja. Na jó, a kedvünkért gyorsan megborotválkozik.

– Három napja autót sem láttam erre – mondja lazán. – Egyáltalán nem zavar, hogy nem látunk a családtagokon kívül más embert... Végre lazíthatok, nem kell megfelelni semmi elvárásnak. Csend van, nyugalom, az életnek természetes ritmusa van. A szellemi munka után jólesik a kertben dolgozgatni, végre vannak kutyáink, macskáink. Örülök, hogy megtaláltuk a telket, és olyan házat sikerült építeni rá, amilyenre mindig vágytam.

Ha meg akarunk ismerni egy falut, be kell térni a helyi ivóba. Garantált, hogy találkozunk legalább egy-két érdekes emberrel. A polgármester is innen varázsolja elő Bak Zoltánt, azaz, ahogy mindenki ismeri, „Johnnyt”. Bak Zoltán a község egyik legelismertebb halásza – készséges, mosolygós ember. Minden témához hozzá tud szólni, a halakról meg aztán igazán sokat tud.

varazslatos_tanyavilag_11.jpg
Bak Zoltán

– Ez a hely ősidők óta halászterület – mondja. (Igaza lehet, Hermann Ottó is kiemelten foglalkozik a térséggel 1840-ben kiadott szakkönyvében.) – A halászat errefelé még mindig nagyon népszerű, igaz, már csak hobbiszinten. Tíz éve még hálóztak is... Van itt süllő, csuka, ponty, harcsa, balin és őn, sőt, azt hallottam, hogy újra megjelentek a vizák is (3-4 méter hosszú, 500-600 kg-ot is elérő halak, amelyekből valamikor sok volt, de mára már kihalóban lévő faj). A környező halastavakba innen viszik a halállományt. A vizek szennyezettsége miatt, és különösen, mióta megépült a bős–nagymarosi vízlépcső, egyre kevesebb a fognivaló. A Vág meg van zavarodva: vízszintje állandóan ingadozik, jóformán minden este árad. Nem jó ez senkinek...

Sietünk tovább, vagy inkább döcögünk a rázós utakon? Irány Kingyes, a Feszty család legendás nyári kúriája. Anno itt festette Feszty Árpád a magyar festészet egyik legjelentősebb alkotását, az Ópusztaszeren található, A magyarok bejövetele című alkotásának vázlatait. A fotón a család egyik leszármazottja, Feszty Zsolt látható, háttérben a hatvanas években még szépnek mondható épület romjaival.

varazslatos_tanyavilag_12.jpg
Feszty Zsolt

Hogy mi történt vele? Egy túlbuzgó kommunista a hetvenes években buldózerrel betolatta a ház mögötti tóba. Feszty Zsolt arról mesél nekünk, hogyan jártak ide mulatni a Feszty testvérek pesti barátai: Gárdonyi Géza, Bródy Sándor, Bársony István, Dankó Pista, Pósa Lajos, Lányi Géza, id. Jankovics Marcell és a többiek...

A vendégek e ház gerendáira apró rigmusokat, versikéket faragtak. Például: 1894. 12, 13, 14, Itt mulatott három ember, az-az négy Lányi Géza cimbalmozott Gárdonyi meg ugrándozott / Vidám volt a nádas határ Pósa dalolt mint a madár / Ilyet nem látott a Kárpát! Isten veled Feszty Árpád! Az irodalomtörténeti kuriózumnak számító gerendákat sikerült kimenteni, ma Ópusztaszeren találhatóak.

varazslatos_tanyavilag_13.jpg

– Idén tavasszal összeszedtem a baráti kör leszármazottait, vagy 40 embert – mondja Feszty Zsolt. – Érdekes, hogy mintha láthatatlan szálak kötnének össze minket: mindenki Kingyesre vágyik vissza...

Észre sem vettük, máris ránk esteledett. A víz fölött a lenyugvó nap csodálatos fényt játszik, körülöttünk a gabonatáblák lágyan susognak. Mindezt kiegészíti a békák esti koncertje – ekkora brekegést még sose hallottam. Igazán romantikus...

varazslatos_tanyavilag_7.jpg
A valamikori Feszty-kúria mögött található tavacska. Ide buldózerezték bele a házat.

Már csak egy úti célunk maradt: meglátogatjuk a helyi fafaragót, aki Agyagoson lakik. (Szintén egy utcácska házsor.) Szlávik Tibor zavartan mondja: nem akar ő szerepelni, nem nagy ember ő. Ha nagyon akarjuk, fényképezzük le a szobrát nélküle... Sokáig tartott, míg rábeszéltük.

Szlávik Tibor autodidakta módon, belső indíttatásból kezdett el faragni. A szobrászkodás nem sok pénzt hoz a konyhára, így aztán hol ezzel, hol azzal foglalkozik. Hívő emberként elsősorban Mária-szobrokat, feszületeket készít (vágfüzesi és kavai templom). Legnagyobb népszerűségnek az a szobrocska örvend, amely egy szívet óvóan körülölelő kezet ábrázol.

varazslatos_tanyavilag_10.jpg
Szlávik Tibor

– Nem tehetek róla, belőlem ez jön – mondja. – Pedig a kezek nem is hasonlítanak az enyéimre. Talán itt jön ki belőlem a sok igazságtalanság. Mindenkinek el akarom mondani: vigyázni kell a szívünkre, a lelkünkre. Végzetes következményei lehetnek, ha kiöljük belőle a szeretetet. Hazafelé menet azon gondolkodom: milyen érdekes emberek laknak errefelé. Mintha Feszty Árpád szelleme idevonzaná a jó embereket. Úgy látszik, Kingyes környékén kincset lehet találni.

hirlevel_web_banner_1.jpg

Dráfi Anikó
Cookies