Heti egy injekció, látványos súlyvesztés, instant önbizalom – mindez egy cukorbetegeknek szánt gyógyszerrel, az Ozempickel. Hogyan indult hódító útjára a csodaszer, és milyen árat kell fizetnie annak, aki gyors megoldásra vágyik a fogyás terén? Mik a népszerű injekció mellékhatásai, s hogy függ össze mindez a világgazdasággal és egy csodával határos baby boommal?
Bizonyára számtalan nőtársam állt már sóhajtva a tükör előtt önmagát vizslatva: nincs valami tabletta vagy csodaszer, amitől egy varázsütésre lefogyok? Felgyorsult világunkban ki vagyunk éhezve a szélsebes és látványos eredményekre, erre pedig a létező összes piac megoldást próbál nyújtani, köztük a gyógyszereké is. Így történt, hogy egy, a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére fejlesztett gyógyszernél olyan hatást fedeztek fel, mely emberek ezreinek életét megváltoztatta.
Az Ozempic injekciót a vércukorszint csökkentésére fejlesztették ki, de a súlyvesztést is elősegíti. (© Eggy Sayoga/Alamy)
Mi is az az Ozempic?
Az Ozempic egy vényköteles, injekciós gyógyszer, melyet a dán Novo Nordisk gyógyszervállalat fejlesztett ki a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére. Hatóanyaga a szemaglutid nevű vegyület, mely a GLP-1 receptor agonisták gyógyszercsoportjába tartozik. Bonyolultnak tűnik? Nem kicsit. De vizsgáljuk meg közelebbről: a GLP-1 (glukagonszerű peptid-1) egy olyan hormon, melyet a szervezet természetesen, étkezés után termel a vékonybélben. Ez a hormon fokozza az inzulinelválasztást, lassítja a gyomor kiürülését, és az agy éhségközpontjára hatva csökkenti az étvágyat. Ennek hatása néhány perc alatt lecseng, amíg mi egy kiadós ebéd után kényelmesen elnyúlunk a kanapén.
De mi volna, ha a hatás nemcsak pár percig, hanem akár egy hétig is kitartana? A szemaglutidot tartalmazó Ozempicet pont így tervezték meg: elég heti egyszer beszúrni, és aktívan csökkenti a vércukorszintet.
Mivel eredetileg a diabétesz kezelésére fejlesztették ki, a gyógyszer kedvezően hat az inzulintermelő bétasejtekre, hosszabb ideig tartó teltségérzetet biztosít, valamint csökkenti az étel utáni sóvárgást. Nem kell tudósnak lenni ahhoz, hogy rájöjjünk: ez hatalmas segítség a fogyásnál.
Amerikában 2017-ben engedélyezték orvosi használatra, 2021-ben pedig már a 90. leggyakrabban felírt gyógyszer volt, több mint nyolcmillió (!) recepttel.
Borsos ára miatt először celebek és influenszerek körében terjedt el: Elon Musk, Sharon Osbourne vagy éppen Oprah Winfrey nyíltan vállalta, hogy az Ozempic segítségével érte el álomalakját. Megint mások mély titkolózásba burkolóztak, és csak homályos utalásokat tettek arra, hogy miként dobtak le akár több mint húsz kilót.
Az Ozempic hivatalosan csak a cukorbetegeknek szánt gyógyszer, és nem engedélyezett fogyókúrás célokra. Európába 2019 tájékán érkezett meg a diabétesz kezelésére, azóta azonban már számos visszaélés és korlátozás született a fogyókúrás csodaszer ügyében. Mert persze milyen szép lenne, ha egy tűszúrással mindenki lefogyna, megoldódnának az elhízásból fakadó betegségek, az önbizalomhiány, s mindenki elégedett, boldog és egészséges lenne. De a valóság ennél sokkal elkeserítőbb: ahogy nőtt az Ozempic-használók tábora, úgy számoltak be egyre többen súlyos és veszélyes mellékhatásairól. Mert az injekció orvosi javaslat és ellenőrzés nélküli használata nemcsak egészségügyi, hanem társadalmi következményekkel is jár!
Az Ozempic leggyakoribb mellékhatásai közé tartozik a hányinger, a hasfájás és a hasmenés, valamint a már meglévő betegségeket is felerősíti (epekő, rekeszsérv). Egy tavalyi pletyka szerint a Hamptons területén (kedvelt üdülőövezet Virginia államban) nyaraló hírességek házaiban rendre nagytakarítást kellett tartani az injekciót használó vendégek miatt, akik rosszul lettek. A népszerű talkshow-k munkatársai is arról számolnak be, hogy a sztárok a legrosszabb pillanatokban szaladnak ki a mellékhelyiségbe, szintén az Ozempic hatásának köszönhetően.
Ezenkívül sok esetben számoltak be székrekedésről, szédülésről, nem beszélve a hirtelen súlyvesztés esztétikai következményéről! Az interneten számos kép található az úgynevezett Ozempic-fenékről vagy Ozempic-arcról, a drasztikus fogyás miatt ugyanis a bőr petyhüdté, megereszkedetté válik, az orca beesik, a szem pedig ijesztően kigúvad.
A testen látható változások ott következnek be, ahol a szervezet a legtöbb felesleges zsírszövetet tárolja. Ezek csupán pillanatnyi mellékhatások, hiszen az injekció nem helyettesíti az életmódváltást, így tartós eredményre sem lehet számítani.
Vannak azonban hosszú távú, veszélyes kockázatok is: kísérletekből kiderült, hogy az Ozempic növeli a pajzsmirigyrák egyik fajtájának kialakulását. A kockázatra – bár nem jelentős – érdemes odafigyelni, főként, ha valaki sűrűn használja az injekciót. Ritka esetben súlyos szembetegséghez vagy akár a látás elvesztéséhez is vezethet (megszűnik a vérellátás a látóidegben), erre pedig jelenleg nem létezik gyógymód.
Az Ozempic-bébik
A „Teherbe estem az Ozempic miatt” nevű Facebook-csoportnak már közel 500 tagja van ‒ ez alapján mondani sem kell, milyen más váratlan mellékhatása van a gyógyszernek. Amerikában már regisztrálják azokat az eseteket, ahol összefüggésben van a teherbe esés és az Ozempic használata. Vannak nők, akik fogamzásgátló szedése mellett estek teherbe az Ozempicnek vagy más fogyókúrás gyógyszernek köszönhetően, melyeknek ugyanaz a hatóanyag-tartalma. Mások pedig nem is gondolták, hogy gyermekük lehet, hiszen a PCOS miatt eddig sikertelenül próbáltak teherbe esni.
A helyzet, habár első hallásra csodásnak tűnhet, mégis bonyolult. Egyrészt pozitív, hogy azoknak a nőknek, akik régóta áhítoztak babára, sikerült teherbe esniük, de ott vannak azok is, akik fogamzásgátlót szedtek, és nem álltak készen a gyerekvállalásra. Ezenkívül az orvosok sem tudják még, milyen következményekkel jár az, ha a magzat korai szakaszban az Ozempic hatóanyagával érintkezik. A betegtájékoztató kimondja, hogy a babatervezés előtt két hónappal érdemes abbahagyni az injekció használatát. Tehát hatással van-e az Ozemepic-babák fejlődésére a szemaglutid? Ezt még nem tudni.
Viszlát body positivity, helló heroin chic
Az elhízás elleni gyógyszerek iránti tömeges kereslet ajtót mutatott az önelfogadásnak és a pozitív testképnek (body postivity). Számos – korábban belső értékeket hangsúlyozó, természetes szépséget előtérbe helyező – sztár dobott le rekordidő alatt ijesztően nagy súlyfelesleget. Sőt, mások már a kóros soványság, vagyis az úgynevezett heroin chictrendjét népszerűsítik ‒ kilencvenes évek, fakó bőr, kóros soványság, karikás szemek, Kate Moss és a drogok. Ismerős? Az ezredforduló szépségideálja visszatérőben van, ezért aki korábban Kim Kardashian-féle alakra vágyott és fenékfeltöltésre ment, most az Ozempicet szúrja. Sokan még a botoxot is kioldatják az arcukból, hogy soványabbnak tűnjenek. Természetesen egyik sem vezet jóra; az egészségügyi kockázatokon túl azonban a fogyókúrás szerek használatának társadalmi következménye is van.
Szépség és karcsúság bármi áron
Vajon meddig vagyunk képesek áldozni a hiúság oltárán, és mi mindent teszünk meg azért, hogy a lehető legrövidebb úton elérjük az álomalakot? Izzadunk? Sanyargatjuk magunkat? Netán elvesszük egy beteg ember gyógyszerét? Súlyos összegeket fizetünk ki azért, hogy mi vékonyabbak legyünk, míg másnak az életben maradáshoz szükséges a mi csodaszerünk?
Az Ozempic egészségre gyakorolt mellékhatásain túl felvet egy súlyos erkölcsi kérdést: szépségünkért és karcsúságunkért nemcsak a saját egészségünket, hanem másokét is kockára tesszük?
Amióta ugyanis ilyen mértékben elterjedt a diabétesz kezelésére szánt injekció használata, hiánycikk lett belőle nemcsak a tengerentúlon, hanem Európában is. A cukorbetegek nem jutnak hozzá a számukra alapvető gyógyszerhez, a készlethiány miatt pedig súlyos állapotromlás léphet fel az érintetteknél. A gyógyszerhasználók így kénytelenek a feketepiacon kétes forrásokból, sokszor túlárazva beszerezni azt, ami az egészségükhöz, hovatovább az életben maradásukhoz szükséges.
Több ország szélmalomharcot vív nemcsak az Ozempic illegális terjedésével, hanem az utánzatok árusításával is. Horvátország, Szerbia és Románia például kifejezetten „Ozempic-paradicsomnak” számít: sokan járnak ide beszerezni szükséges adagjukat, de különféle weboldalakon is árusítják őket. Szerbiában például eleinte vény nélkül lehetett kapni, majd olyan szintű tömeghisztéria alakult ki, hogy az állam kénytelen volt közbeavatkozni.
Tegyük hát fel a kérdést: valóban megéri mindez, csak hogy megfeleljünk az irreális elvárásoknak, romboljuk a testképünket, és egészségügyi kockázatoknak tegyük ki magunkat?
Gazdasági hatások
A gyógyszeripar a világon az egyik, ha nem a legnagyobb biznisz. A súlycsökkentő gyógyszerek iránti kereslet olyan méreteket ölthet, hogy sem az Ozempicet forgalmazó dán Novo Nordisk, sem riválisa, a fogyókúrás Mounjarót előállító Eli Lilly nem fogja tudni kiszolgálni az igényeket. Habár a két gyógyszeróriás riválisnak számít, akadályuk mégis közös: Donald Trump gazdaságpolitikája. Az amerikai vámháború mindkét céget érinti, mert nem rendelkeznek jelentős helyi gyártóbázissal az Egyesült Államokban, miközben központi piacuk éppen ott található. Az elnök idén májusban mindkét gyógyszergyártót jelentős nyomás alá helyezte, miszerint csökkenteniük kell a gyógyszerek árát, különben exportkorlátozásokkal és vámemeléssel nézhetnek szembe. Ez pedig bizony az európai piacot is érinti, így nagy eséllyel még drágábbak lehetnek a fogyókúrás gyógyszerek, és akadozhat az ellátás is.
Akik ragaszkodnak a súlycsökkentő injekciókhoz, azoknak mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk a karcsúságért. A piacon már megjelentek az új trónkövetelők, akik saját hízás elleni szerekkel álltak elő. Mindez befolyásolja a világgazdaságot, a kereskedelmet és a gyógyszerellátást, a tabletták megjelenésével pedig kiaknázhatóvá válik egy olyan piac, amely egyelőre felmérhetetlen nagyságú.
Az Ozempic története tanulság lehet minden nőnek és férfinak, aki elégedetlen önmagával, de a munka oroszlánrészét megspórolná ‒ semmi nem helyettesítheti az egészséges életmódot, a kiegyensúlyozott táplálkozást és a rendszeres testmozgást! Bármit is választunk, tartsuk szem előtt, hogy a gyors megoldás nem feltétlenül a legjobb is, de amit önmagunkért teszünk, az maradandó érték. A csodaszerek és a divatos injekciók jönnek-mennek, a testünkkel kötött szövetség viszont örök.