Munkatársaink hagyományos karácsonyi menüjüket, legbecsesebb receptjeiket ajánlják olvasóink asztalára.

Sallay Erika receptjei:

Mandulás kifli 
Legkönnyebb a szilikon kifliformával dolgozni
H.: 24 dkg sima liszt, 10 dkg porcukor, 1 vaníliarúd, 20 dkg vaj, 8 dkg mandula, 1 tojássárgája, 1 teáskanál biocitromhéj. 
A hozzávalókat összedolgozzuk. A szilikonos kifliformákba töltjük a tésztát. Előmelegített sütőben 180 °C-on 10-15 percig sütjük.
 
sutin01.jpg
 
Diócska 
Diócska forma szükséges hozzá
H. : (kb. 60-65 db lesz belőle) 30 dkg liszt, 30 dkg hideg vaj, 20 dkg porcukor, 20 dkg darált dió, 2 vaníliás cukor, 1 púpos
evőkanál kakaópor, 1 egész tojás. 
H. a krémhez: 2 egész tojás, 20 dkg vaj, 15 dkg porcukor. Ízlés szerint tehetünk a krémbe mandulát, de nem muszáj. A töltelék finomabb tőle.
A lisztben elmorzsoljuk a vajat, ezután összegyúrjuk a többi hozzávalóval. Ha van időnk, érdemes ezután kicsit hűteni a tésztát, mert elég lágy a kezünk melegétől. Vajjal a diócskaformákat vékonyan kikenjük. Éppen csak béleljük mindegyiket egy meggyszemnyi tésztával. (Ha sokat teszünk, megsülve teljesen kitölti a formát, nem lesz hely a krémnek. Igaz, van, aki csak úgy szereti, ha krémmel vékonyan össze van ragasztva a két duci fél). Előmelegített sütőben 8-10 percig sütjük 200 °C-on, alul-felül sütéssel. Még forrón kiborítjuk (én egy fémtálcához szoktam minden diócskaformát hozzáütögetni, így könnyen kijön).
Egy fazékba egy kevés vizet öntünk, kiválasztjuk a rajta stabilan álló tálat, abba ütjük gőz felett a tojásokat, és hozzáadjuk a cukor felét is. Folyamatosan kevergetjük, egyszerre habosodik, melegszik, olvad a cukor. Amikor már nem érezzük a szemcséket, és a krém láthatóan kezd a tál szélére sülni, levesszük, és gyakori kevergetés mellett hagyjuk kihűlni. A cukor másik felével kihabosítjuk a vajat, majd a kihűlt tojásos krémet és kézi mixerrel a mandulát is (kihagyható, de a süti előnyére válik) beledolgozzuk. A kihűlt diócskákat a krémmel megtöltjük, összeragasztjuk, porcukorral meghintjük.
 
Csokis hópuffancs
Sütéskor megnőnek a puffancsok 
H.: 30 dkg étcsokoládé, 24 dkg liszt, 6 dkg kakaópor, 2 teáskanál sütőpor, egy csipet só, 16 dkg vaj, 15 dkg barna cukor, 15 dkg kristálycukor, 2 egész tojás, 2-4 evőkanál tej. H. a forgatáshoz: 10-10 dkg kristály- és porcukor.
A lisztet a kakaóporral, a sütőporral és a sóval összekeverjük. Egy másik edényben a cukrot a vajjal habosra keverjük, adagoljuk hozzá a tojásokat és a tejet. Az étcsokit gőz felett felolvasztjuk, majd félretesszük hűlni. Miután kihűlt, a vajas masszához adagoljuk, és az egészet szép simára keverjük. Ezután keverjük hozzá a lisztes kakaóport. Kapunk egy lágy tésztát, amit fóliába csomagolva egy éjszakára hűtőbe teszünk (idő hiányában két óra is elég). Maszatolós rész: A tésztából 48 golyót formálunk. A golyókat előbb kristálycukorba, majd bőven porcukorba forgatjuk, végül kellő távolságra egymástól sütőpapírra rakjuk. Sütéskor megnőnek. Előmelegített sütőben 175 °C-on 10-15 percig sütjük. A sütési idő elteltével még kicsit lágy lesz a belseje, ami hűlés közben szilárdul meg.
 
sutin03.jpg
 
Karácsonyi hal
A karácsonyi hal elkészítése mindig apu feladata. Régi családi recept alapján készül, melyet apai nagyanyám örökített ránk. Apumtól ízletesebben senki nem tudja elkészíteni. Nővéremmel mindig hangosan kuncogtunk, mikor szüleinknek kicsinek bizonyult a konyha.
A hal fejét és farkát levágjuk (abból szoktuk készíteni a karácsonyi halászlevet).
A pontyot patkókra szeleteljük, besózzuk. Szoktunk rá némi gyömbért vagy citromlevet tenni, igazából ez ízlés dolga. Lehet, de nem muszáj. A ponty nagyságától függően nekünk 6-7 szelet patkó szokott kijönni. A tepsit bőségesen kivajazzuk, alulra megy a karikákra szeletelt burgonya (az egész tepsi aljára). Megsózzuk, és a burgonya fölé rakjuk a patkókat. A patkó belsejét megtöltjük durvára szeletelt répával. A répával sem takarékoskodunk, alaposan megrakjuk.  Minden répakupacra teszünk egy nagyobb kocka vajszeletet. Ízlés szerint az egészet megborsozzuk. Mikor már félkész, akkor még minden répára sűrű tejfölt teszünk. A tejföllel sem spórolunk: minimum egy nagy evőkanál tejföl minden patkó belsejében lévő répára kell. Előmelegített sütőben sütjük 180–200 °C-on.
Nekünk otthon kb. 2 óra, míg megsül, de figyelni kell: valójában addig sütjük, míg minden puha nem lesz.
 
web-bannerek-hirlevel-02_4.jpg
 
M. Ando Krisztina receptjei:
 
Házi halsaláta
Szenteste nem eszünk húst, nehéz ételeket. Az utóbbi években hagyománnyá vált, hogy az előző nap elkészített házi halsalátával kezdjük a napot. A könnyed reggeli után elégedetten díszítjük a karácsonyfát, és készülünk az ünnepi vacsorára. 
H.: 1 nagyobb, húsos hal (pl.: ponty, tükörponty, busa, amur…), 2-3 db répa, 1 közepes fej vöröshagyma, só, bors, tartármártás, majonéz.
A megpucolt, fejétől, farkától megszabadított halat sós vízben megfőzzük. Ehhez tehetjük a megpucolt, negyedekre vágott répát is. Miután a hal és a répa puhára főtt, leszűrjük, a répát félretesszük. Miután a hal kihűlt, gerincét és a nagy csontokat könnyedén eltávolítjuk, a húsát az apró csontokkal együtt átdaráljuk. A megpucolt, negyedre vágott vöröshagymát szintén a húsdarálón keresztül pépesítjük, és a halhúshoz keverjük. (Ügyeljünk, hogy a hagyma ne legyen nagy, mert a salátában túlságosan kiérezhető lesz.) A répát a rácsos burgonyanyomón átnyomjuk, és hozzáadjuk a halsalátához. A tartármártást és a majonézt a halsalátához fele-fele arányban adjuk, hogy krémes, könnyed állaga legyen. Ha szükséges, sóval, borssal ízesítjük. Hűtőben pár órára állni hagyjuk, hogy az ízek összeérjenek. 
Mi a majonézt otthon, házilag készítjük. H.: 1 tojás, 1 doboz tejföl, 1 dl napraforgóolaj, só, bors, mustár, citromlé. 
A hozzávalókat egy shakerbe tesszük, amelyet határozott mozdulattal ötször erőteljesen megrázunk, hogy az alapanyagokból homogén krém váljék. Ha nincs kedvünk a majonézkészítéshez, az üzleti változat is megfelel.

sutin02.jpg
 

Kapcsolódó írásunk: Én és a fakanál

Új Nő csapata
Cookies