A hirtelen „napkúra” nem a legjobb módszer arra, hogy pótoljuk a téli hónapok fényhiányát. A napszúrás nem az egyetlen veszély, amelyet a mértéktelen napozás magában rejt...

Az ibolyántúli sugarak hatására a bőr csíralemezének melanocita sejtjei természetes védőpigmentet, melanint állítanak elő. Ennek kell megvédenie az epidermisz élő sejtjeit az ibolyántúli sugaraktól. Ebben a szaruréteg megvastagodása– az úgynevezett „fénykéreg”– is támogatja, amely bizonyos időtartamú napfényhatásra alakul ki (általában kétheti intenzív napozás után). Maga az izzadság is fényszűrő, a benne lévő urokaninsavnak köszönhetően.

borunk-a-nap-alatt-kezdo.jpg

A lebarnulás nem más, mint a bőr saját elhárító és védekezőakciója a túl sok napfény ellen. A szervezet természetes védekezőképessége bizonyos határon túl felmondja a szolgálatot: a bőr típusától függően kipirosodik vagy alaposan leég, elkezd hámlani. A legtöbb ember az „átlagos bőrtípushoz” tartozik: 10–15 percet napozhat védekezés nélkül.

Öröm üröm nélkül – hogyan előzhetjük meg a leégést?

A napfényben igen nagy energia-tartalmú, erősen ingerlő B-ibolyán-túli és kevésbé ártalmas A-ibolyán-túli sugárzás található. Saját „napernyőnk”, a bőr pigmentje a legtöbb esetben nem elegendő ahhoz, hogy a napozást károsodás nélkül kibírjuk.

A jó naptejek:

  • kiszűrik a leégést okozó B-sugarakat,
  • segítik az A-sugarakat a bőr közvetlen lebarnításában,
  • kiszűrik a bőrre káros hatásokat.

A sokféle napozókrém és -tej csomagolásán általában számokkal jelölik a készítmény fényvédő faktorát. A fényvédő faktor, azaz tényező azt jelenti, hogy hányszorosára növeli a készítmény saját védekezőképességünket, vagyis: fényvédő faktor x saját védekezőképesség = napozási idő káros következmények nélkül. Ha például bőrünk saját önvédelmének időtartamát 15 percnek vesszük, és 6 FF-es napozókrémet használunk, akkor 15x6=90, vagyis 90 percig napozhatunk anélkül, hogy mint önfeledt napimádók, leégett bőrrel távoznánk.

Napolajat csak akkor használhatunk, ha a leégés veszélye már nem fenyeget. Ezekben ugyanis a fényvédő faktor alacsony értékű (2 és 3 között). Világos bőrűek „sun blocker”-t, vagyis napfényt visszaverő készítményt kenjenek arcukra, nyakukra. E szerben a fényvédő faktor 15-nél is nagyobb, így az ibolyántúli sugarakat alig engedi át.

„Napallergia”

A napra éhes turistáknak mintegy húsz százaléka szenved ilyen „fénymérgezéses” reakciók miatt. Ennek az a magyarázata, hogy a fényvédő készítmények anyagai a napfény hatására allergiát kiváltó anyagokká alakulnak át. Hatásukra kellemetlenül viszkető hólyagok, duzzanatok, pattanások jelennek meg a bőrön. Ezek közé tartozik az egyik legelterjedtebb bőrreakció, a „Mallorca-pattanás”. A napozókrém alatt elszaporodnak a kórokozók, közben a bőr ellenálló ereje észrevehetően csökken. Feltételezik, hogy ezt a fényvédő krémek különböző zsiradékai okozzák. Ha a Mallorca-pattanásra hajlamosak vagyunk, egyáltalán ne használjunk zsíros napozókészítményt – kizárólag tejeket, hidratálóvizeket. Amúgy sem ajánlatosak a túl zsíros krémek, a zsiradék ugyanis szigetel, és meggátolja a bőr párolgását.

Selymes barna bőr

Bőrünkre két jelentős sugárzás hat. Az UV-sugárzás a napsugár spektrumának 10%-át, a fénysugárzás 50%-át teszi ki. A sugárzások intenzitása az évszakoktól, a napszaktól és a lakossági életkörnyezettől is függ. Az UV-sugárzásnak három területe van: az UV-A, az UV-B és az UV-C sugárzás. Az UV-A sugárzás mélyen behatol a bőrbe, és hatására rövid időtartamú barnulás következik be. Ez a sugárzásfajta felelős a bőr öregedéséért és károsodásáért. Az UV-B sugárzás kisebb mélységben hatol bele a bőrbe, a bőr felületén fejti ki hatását, és nagy szerepet játszik a bőr daganatos betegségeinek kialakulásában. Hozzá kell tennünk, hogy ebben a folyamatban az UV-A sugárzás is részt vesz. Az UV-C sugárzás a legveszélyesebb mindhárom közül. A Földre jutását az egyre keskenyedő ózonréteg is megkönnyíti.

minden_reggel_ujno.sk.png

Hogyan napozzunk?

A bőr éppen olyan életfontosságú szervünk, mint a szív vagy a tüdő. Mivel minden ember bőre másképpen reagál a napsugárzásra, különböző védőfaktorú napozókészítményekre van szüksége.

I. típus
Mindig leég, soha nem barnul le. A kelta típus szőke hajú, kék vagy zöld szemű, nagyon világos bőrű ember. Akár már 10 perces napozáshoz is 25-ös faktorszámú készítmény javasolt számára.

II. típus
Könnyen leég, bizonyos idő után néha sikerül lebarnulnia. Világos bőr, világos haj a jellemző. Ajánlott a 15-ös faktorszám.

III. típus
A hirtelen napozástól leég, de fokozatosan lebarnul. Ennek a típusnak általában világosbarna haja és világos bőre van. Szezon elején a 15-ös, később a 10-es faktorszám ajánlott.

IV. típus
Ritkán ég le, általában barnára sül. Bőre halványbarna, haja sötét. Ajánlott a 8-as faktorszámú krém.

V. típus
Gyorsan barnul, szinte soha nem ég le. Bőre feltűnően barna, nagy, sötét szeme, sötét haja van. Ajánlott a 6-os faktorszámú napozó.

VI. típus
Soha nem ég le. Kreol bőre, fekete haja, sötét szeme van. Ennek a típusnak a 4-es faktorszámú krém is elegendő.

–varga–
Cookies