A kismama kutat, rengeteget kérdez, mert mindent szeretne tudni az állapotáról (nem véletlenül nevezik a terhességet MÁSállapotnak). A nőgyógyásznak azonban nincs ideje a kismama számtalan kérdését megválaszolni, hiszen az ajtóban mát ott toporog a következő páciens. Ma már számos szülésznő dolgozik magánpraxisban, és pont ezt a megválaszolatlan kérdések által keletkezett űrt szeretnék kitölteni. Ezek a szülésznők TANÁCSADÁST NYÚJTANAK, elmagyarázzák, hogy az állapotos anyuka mire számíthat a várandósság idején és a szülőszobán. Vigyázat! A szülésznőt semmiképp se keverjük össze a dúlával. (A dúla a szülésre készülő édesanya kísérője. Csak kiszolgál, de nem avatkozhat be a szülés folyamatába, nem szólhat bele az orvos és a nővér munkájába.) 

Veress Anita (29, Pozsonyeperjes) szülésznő
Anita dolgozott a szülészeti osztályon, illetve nőgyógyászati rendelőben is. Az elmúlt évek során sokat tanult és tapasztalt. Pár év után rájött, hogy a rendelőben nincs idő a kismamákkal érdemben foglalkozni. Ezért gondolt egyet, és belevágott abba, amivel mindig is foglalkozni szeretett volna: felkészíteni a kismamákat a másállapotra és utána az anyaságra is. – Sokat dolgoztam azért, hogy megtaláljam álmaim munkáját. A kórházi munka jó volt tapasztalatszerzésnek, ám valahogy hiányzott a személyesség. Empatikus ember vagyok. 

Anitát Gravid info név alatt találhatjuk meg a Facebookon: tanácsadást ígér az otthon kényelmében. Anita ugyanis házhoz megy! Így még a bizalom is nagyobb, hiszen otthon, az ismerős környezetben a kismama hamarabb mer kérdezni, és jobban megnyílik. – Hiszem, hogy így többet tudok adni, mint előtte a rendelőben. Hasznosabbnak érzem magamat. Egyre több az érdeklődő és a jelentkező. Emellett írok is, egy online oldalon publikálok a témáról. A terhesség első időszakában elég a két találkozó, a második trimesztertől már sűrűsödnek a látogatások. A kismama igényei döntenek. Azontúl nem kell minden köhintéssel orvoshoz futni, fölöslegesen idegeskedni, mert az nem tesz jót se a babának, se a mamának. A gondok egy részét házi praktikákkal is könnyedén megoldhatjuk, ilyen például a reggeli émelygés, a fáradékonyság az első hónapokban. A szülésznő tanácsai az élet minden szeletét felölelik, táplálkozási tanácsokat ad, és tornát is ajánl. (Nem jó például keményen végigtornázni a terhességet, mert akkor a kismama nehezebben nyílik a szülésnél.) A mai trend a szoptatást nyolc hónapos korig ajánlja, hozzátáplálás nélkül. És így tovább. Sok ilyen praktikus tanács elhangzik, melyek sorvezetőként szolgálhatnak a kilenc hónap alatt. – A terhesség alatt is kondiban kell maradni, hiszen szülésnél fontos a jó erőnlét. A kismamával megbeszéljük, mire számíthat a szülőszobán, milyen dokumentumokat vigyen magával, mire lesz szüksége a kórházban. Ám beszélünk tabutémákról is, ilyen a szülés utáni depresszió. Elmondom, hogy az érzéseinkről mindig beszélni kell, alkalmasint segítséget kell kérni a szakembertől. Arról is beszél, hogy nem kell a legjobb és a legtökéletesebb anyának lenni, nem szabad az anyaságot teljesítményként felfogni. Az is elég, ha ELÉG JÓ szülők leszünk, mint Bruno Bettelheim, a neves pszichológus tanácsolja fontos könyvében. Anita számára a terhességi tanácsadás: élethivatás. 

Kulcsár Gabriella (35, Dunaszerdahely) szülésznő
Gabriella szintén terhestanácsadást tart. Több éves szakmai tapasztalat van mögötte. – 13 éve tartok terhestornát és -képzést. A múlt évben az egyik alapiskola felkért, hogy kísérjem el a hetedikes diákokat sítúrára. Olyan gyerekek is voltak köztük, akiknek az édesanyját még én készítettem fel a szülésre. A gyerekek is nagyon meglepődtek! Gabriella fontosnak tartja a tanulást, ezért a posztgraduális és a közegészségügyi egyetemi képzést is elvégezte. Sőt, az elsősegély-tanfolyamot is.

– Úgy gondolom, hogy ha az anyuka megveszi a légzésfigyelőt, akkor az is fontos, hogy baj esetén elsősegélyt tudjon nyújtani. Ki más tanítsa meg ezt vele, ha nem én?! A kismama a kilenc hónap alatt a szülés utáni időszakra is fel tud készülni. Ez is fontos, mert ha megtanul és elolvas róla ezt-azt, akkor probléma esetén tud mihez nyúlni. A 16. héttől javallott a terhestorna, ahol nem csupán azokat az izmokat mozgatjuk át, amelyek beállhatnak (mint a hátizom), hanem ügyelünk a hasizomra is, amely a szülésnél kap főszerepet. Az a kismama, aki kilenc hónapig nem használja a hasizmát, nehezebben tud hasizomból nyomni. A tornát egy óra elméleti tanácsadás követi. Gabriella 20 órás kurzusokat tart, ahol minden órán átismétlik a leckét: például hogyan kell lélegezni és nyomni. Így rögzül a mozdulatsor, mert a 36. héttől „élesben” gyakorolják. Az előadásokon mindenre kitérnek: mikor kell indulni a szülőszobára, mi történik ott, mire számítsunk, ha császármetszés vár ránk…
A szülés után jó ideig nem mi vagyunk ÉLETÜNK FŐSZEREPLŐI, és ezt is meg kell szokni. Nem lesz könnyű, de a tudatosság sokat segíthet. Gabriella szakértőket is meghív a felkészítőre, akik a szoptatásról beszélnek, az anyai ösztönről és az intuícióról, vagy akár az intimtornáról, a gátizmok felépüléséről és fejlesztéséről, aminek a szülés után van nagy jelentősége. Sőt, a bölcsőhalál témájából és a „megrázott baba” szindrómából is felkészítést kapnak a kismamák.

– Úgy vélem, még sok a teendő. Kurzusonként 18-25 kismama jár hozzám, messze kevesebb, mint amennyinek szüksége lenne a felvilágosításra. Havonta 60-70 szülés van a járásban. Fontosnak tartom, hogy a kismama szakember szájából hallja a tanácsokat. Az internet megtéveszthet, rengeteg kósza információ kering rajta, melyet szaktudás híján nehéz értelmezni. Emellett a rendelőkből sok pozitív visszajelzés érkezik, hogy mennyire megkönnyítjük a nővérek munkáját. Az az anyuka, aki felkészítőre jár, tisztában lesz a tényekkel, és egyenesbe kerül megváltozott testével – mondja Gabriella, aki igény szerint egyéni felkészítést is tart.

Takács Emőke (50, Deáki) szülésznő és egyetemi tanár
Az ELSŐ szülésznő volt az országban, aki magánpraxist kezdett. Határidőnaplója mindig tele van: felkészítéseket tart, mellette az egészségügyi egyetemen tanít Pozsonyban, és heti három alkalommal a galántai kórházban ügyel. Csaknem 20 évig dolgozott kórházban, a gyermekágyi osztályon, amikor úgy érezte: többre vágyik. – Heti egyszer tartok felkészítést. Közel egy órát tornázunk fittball-labdákkal, kis súlyzókkal, és az egész testet átmozgatjuk. Majd következik az elmélet, ahol mindig egy konkrét téma van terítéken. A kismamák előre megkapják a témákat, így kérdésekkel készülhetnek. Nálam azt is megtanulják, milyen gyógynövények segítenek, milyen teák ajánlottak, alkalmazhatnak-e aromaterápiát. Jobban viselik a szülési fájdalmakat, mert tisztában vannak azzal, hogyan lehet a fájdalmat enyhíteni – mondja Emőke, aki azt is elárulta, hogy könyvet ír: kalauzt a terhes anyukák számára. Nem ez az első könyve, társszerzője volt az „alternatív fájdalomcsillapítók a szüléshez” témában megjelent egyetemi kiadványnak. Papás felkészítést is tart. – Általában egyszer találkozunk. Az apukát felkészítem, mi vár rá a szülőszobában, hogyan tud majd segíteni a vajúdó anyukán. Az apukák érdeklődőek, sokat kérdeznek – magyarázza Emőke, akire az anyukák a szülés után is számíthatnak. – Ha telefonon nem tudok segíteni, házhoz megyek.

Emőkét Galántán a kórház kérte fel a felkészítőre. Vágsellyei csoportjaiba pedig legfeljebb nyolc anyuka jár egyszerre, mert fontosnak tartja, hogy mindenkire oda tudjon figyelni. Úgy látja, hogy az utóbbi időben megnőtt az érdeklődés a felkészítő tanfolyamok iránt. Viszont a szülésznők közül kevesen merik vállalni, hogy kiváltsák az iparengedélyt. Sokan képesítés nélkül dolgoznak. 

Ando Krisztina

Új Nő csapata
Felkészítő az ANYASÁGRA
Veress Anita
Felkészítő az ANYASÁGRA
Takács Emőke
Felkészítő az ANYASÁGRA
Kulcsár Gabriella
Cookies