A szenvedélybetegség görbe tükör arról, hogy az életünkben mennyi a kísértés és mennyi a hiány... Dr. Kapitány-Fövény Máté klinikai szakpszichológust, a budapesti Semmelweis Egyetem adjunktusát kérdeztük.
Dunaszerdahelyen lakom, abban a városban, amelyik kifelé él, s ahol a külsőségek mindent visznek. Mégis itt található az egyik legdurvább romatelep, ahonnan már régóta nem kerül ki ép lélekkel gyerek vagy fiatal.
A feltételezések szerint a középiskolások 90%-a „megkóstolta” a könnyű szerek valamelyikét. Ostobaság lenne azt állítani, hogy valamennyien problémás családból származnak, vagy gondatlan szülőkkel vannak „megáldva”.
Ma a kezükben okostelefonnal felnövő gyerekek teljesen ki vannak szolgáltatva az online tér legsötétebb vermének, a pornográfiának. De a felnőttek is tönkremehetnek belé!
Itt van egy újabb valami, amire rá lehet függeni. Nem füstöl a gyerek, mint a gyárkémény, csak éppen ínyén a nikotinnal halálra mérgezi magát. Mi az, amit szülőként tudni érdemes a szenvedélybetegségről? – erről kérdeztük dr. Kapitány-Fövény Máté klinikai szakpszichológust, az addiktológia területének szakértőjét.
Köztudott, hogy a nagymértékű alkoholfogyasztás hosszú távon súlyos következményekkel járhat a testi (májzsugor) és a mentális egészségre (szellemi leépülés) nézve.
Ugye, ezt a dalt szinte mindenki ismeri? Régebben százszor is meghallgattam egy kopott bakelit hanglemezről ezt a számot. Csak éppen fogalmam sem volt róla, miről szól: a kábítószerezésről.
"Karácsony nem az ész, hanem a szív ünnepe. És a szív érzi, hogy azok is ott állnak veled a karácsonyfa körül, akiket a szemeddel nem látsz, és az eszeddel nem hiszel."