A piszkos anyagiak sok problémát és fejtörést okozhatnak. 

Tesztünkből megtudhatja, Ön hogyan gazdálkodik a kerestével!

hogyan-gazdalkodik-a-penzzel-kezdo.jpg

A kirakatban egy csodálatos cipőt lát. A pénztárcája azonban üres, a számláján pedig csak a félretett pénze van. Mit tesz?

a/ Fogja a hitelkártyáját, és megveszi a cipőt. Nem csinál gondot abból, hogy hitelbe vásárol. (0)
b/ Megveszi a cipőt, és a félretett pénzéből fizeti ki. A hiányt a következő hónapban pótolja. (1)
c/ Ha nincs pénzem, nem vásárolok – mondja. (2)

A barátnőjének szüksége van 1500 euróra, hogy ki tudja fizetni az új lakására a foglalót. Megkéri önt, hogy kölcsönözze neki ezt az összeget addig, amíg elintézi a lakáshitelt. Önnek van a számláján ennyi pénze. Mit tesz?

a/ Segíteni akar a barátnőjének, ezért kölcsönzi neki ezt az összeget. (0)
b/ Azt mondja a barátnőjének, hogy ha nincs megspórolva még 1500 eurója sem, akkor felelőtlenségnek tartja az új lakás vásárlását, és nem akarja nekiadni a pénzt. (2)
c/ Beleegyezik, hogy kölcsönzi barátnőjének a pénzt, de azzal a feltétellel, hogy elmennek a jegyzőhöz, és szerződést írnak az összegről, valamint a visszafizetés módjáról. A pénz fontos dolog akkor is, ha barátról van szó. (2)

Mi a véleménye arról, hogy mindenkinek legyen tartaléka, ami kéznél van előre nem látható kiadásokra?

a/ Még fizetés előtt is mindig van a számláján 300 euró. Ez nem sok ugyan, de még emlékszik azokra az időkre, amikor hónap végén mínuszban volt. Adósságai nincsenek. (1)
b/ Felkészült a váratlan kiadásokra, a számláján rendszeres havi kiadásainak hatszorosa található. (2)
c/ Bármit tesz, a hónap végén mindig mínuszba kell mennie. Tartalékai egyáltalán nincsenek. (0)

A zsebpénz jó ötlet. A nők általában többet költenek, mint a férfiak. A veszekedések elkerülése végett ajánlatos kijelölni egy összeget a „költekezésre”. Egyezzen meg a férjével, hogy a közös pénzből minden hónapban mindegyikük kap 50-50 eurót, amit arra költenek, amire akarnak. Például a hobbijukra, kozmetikumokra, csecsebecsékre, bélyegre stb. Ha nem lépik túl ezt az összeget, nincs miért veszekedni.

Mi a véleménye a hitelfelvételről? Melyik véleménnyel tud egyetérteni?

a/ Nem szereti a hiteleket. Legfeljebb lakásra venne fel hitelt, mert annyi pénzt, amennyi egy lakásra kell, nem tud összespórolni. (2)
b/ Egy ésszerű hitel ellen nincs kifogása. Például egy új rekamiéra, hűtőszekrényre vagy nyári szabadságra gond nélkül venne fel hitelt. Tudja, hogy a visszafizetés nem jelent önnek problémát. (1)
c/ Ha valami megtetszik, és éppen nincs pénze, hitelre vásárol. A hitelkártya, a fogyasztói hitel vagy a részletfizetés azért van, hogy az ember gyorsan megvalósíthassa az álmait. (0)

Új kocsit vásárol, és az ár egy részét hitelből kell fedeznie. Milyen hitelt választ?

a/ Nem foglalkozik a hitel fajtáival, hiszen az autószalon elárusítója megígérte, hogy mindent elintéz. (0)
b/ Megkérdezi a bankban, ahol a számlája van, hogy milyen feltételekkel nyújtanak hitelt. Ez a megoldás biztosan előnyösebb, mint az, amit az eladó ajánl. (0)
c/ Összehasonlítja az eladó és a bank kínálatát, és egy független pénzügyi tanácsadó véleményét is kikéri. Összehasonlítja a kamatok nagyságát és minden illetéket, amit fizetnie kell. (2)

A közelmúltban volt harmincéves, tehát a nyugdíj még messze van. Mi a véleménye arról, hogy a média egyre a nyugdíjreformot emlegeti?

a/ Tudja, hogy az államtól nem remélhet magas nyugdíjat, ezért minden hónapban befizet 20 eurót a nyugdíjalapba. (1)
b/ Jelenleg nem tud takarékoskodni, hiszen fizeti a lakáshitelt, és a család is sokba kerül. Bízik benne, hogy az állam majd nem hagyja a sorsára. (0)
c/ Csak magára számít. Tudja, hogy ha havonta egy lekötött számlára félretesz 60 eurót, akkor nyugdíjas korában nem kell az éhkoppot nyelnie. (2)

Hitelfelvétel nélkül nem tud lakást vásárolni. Kitől kér tanácsot?

a/ Érdeklődik a barátnőjétől, aki a férjével szintén hitelre vásárolt lakást. Megfogadja a tanácsukat. (0)
b/ Egy független pénzügyi tanácsadót kér fel, hogy hasonlítsa össze az egyes bankok által ajánlott hitelek feltételeit, és megkéri, magyarázza el, milyen lehetőségek közül választhat. (2)
c/ Bemegy a bankba, ahol a számlája van, és megkérdezi, kaphat-e hitelt, és milyen feltételekkel. (1)

Biztosítási szerződést köt. A biztosítóban a hölgy megmutatja, hol kell aláírnia. Mit tesz?

a/ Biztos nem írja alá. Hazaviszi a szerződést, áttanulmányozza, vagy kikéri egy szakértő véleményét. (2)
b/ Tudja, hogy a szerződést alaposan meg kellene néznie, de nincs hozzá kedve. Bízik a biztosítóban, és aláírja. (0)
c/ Rákérdez a biztosítási szerződések leggyakoribb előnytelenségeire, megkérdezi, milyen esetekre nem vonatkozik a biztosítás, melyek a kifizetés kizáró okai, mit kell tennie, ha valami történik, amikor a biztosítónak fizetnie kell, melyek azok az esetek, amelyekre nem vonatkozik a biztosítás. Csak ezek megtárgyalása után írja alá a szerződést.

elofizetes_uj_no_0.png

KIÉRTÉKELÉS

A: 1612 pont
Jól bánik a pénzével. Felelősséggel kezeli a pénzügyeit, nem hagyja, hogy becsapják. Mindent alaposan átgondol, szakemberekkel is tárgyal, mielőtt befektetné a pénzét. Ha továbbra is ezt teszi, nem kell félnie attól, hogy a jövőben szükséget lát.

B: 11–6 pont
Nem nagyon foglalkozik a pénzzel, talán azért, mert nem ért hozzá. Ne féljen kikérni a pénzügyi tanácsadók véleményét. Meglátja, hogy tanácsaik alapján javulni fog pénzügyi helyzete. Ha azonban ön könnyelmű, és meggondolatlanul szórja a pénzt, itt az ideje, hogy magába tekintsen és radikálisan változtasson a hozzáállásán.

C: 5 vagy kevesebb pont
Felelőtlenül bánik a pénzzel. Hamarosan a feje búbjáig el lesz adósodva, hacsak nem az Onassis család örököse. A lehető leggyorsabban keressen fel egy pénzügyi tanácsadót, aki rendbe teszi a költségvetését, és megmondja, mit tegyen ezután.

–varga–
Cookies