Nem mindenki teszi fel gondolatait a Facebookra, nem mindenki teszi közzé életének romantikus pillanatait az Instagramon. Nem mindenki akar coolabbnak látszani, mint amilyen. Ám a legtöbb ember szereti, ha a világ ott nyüzsög körülötte.

Az interneten könyveket lehet olvasni, elméleteket gyártani, híres emberekről kulisszatitkokat megtudni, véleményt cserélni a barátokkal, fecserészni a barátnőkkel, akikkel nincs idő találkozni. És ami a legjobb az internetben – információkat lehet gyűjteni róla.

multipokol.jpg

Sajnos, nem csak olyanokat, amelyekre szükségünk van. Hol máshol olvashatnánk – véletlenül – az 1518-as strasbourgi táncőrületről? Vagy arról, hogy Kappal Matha indiai városban van egy hajóra ültetett repülőgépet formázó szálloda? Fontosak-e számunkra ezek az információk?

Nem mindenki internetfüggő, sokan vagyunk, akik el tudjuk képzelni az életünket internet nélkül. Egy dolog az, hogy használjuk az internetet, és más dolog az, hogy mit tesz velünk: mert megváltoztat bennünket. „Valamikor búvár voltam a szavak tengerében. Most a felszínen siklok, akár a szörfözők” – írta Nicholas Carr újságíró Hogyan változtatja meg agyunkat az internet? című könyvében. Azóta az internetfüggőség még általánosabb lett, és a számítógépnél eltöltött időhöz hozzájött az okostelefonnal eltöltött idő.Agyunkat folytonosan információkkal bombázzuk, és ez hatással van a gondolkodásunkra. Ezt az agyműködést vizsgáló szakemberek is megerősítik! Sokkal nehezebb fenntartani a figyelmet vagy mélyrehatóan gondolkodni valamin, ha egész nap új és újabb információk kerülnek az agyba. Nagy árat fizetünk, mert képtelenek vagyunk összpontosítani” – mondja Nicholas Carr

Képtelenek vagyunk elmélyülni, és a jelenséget az internet rovására írják. A könyveket nem lehet olyan gyorsan olvasni, ahogy ujjunkkal a kijelzőn végigsuhanunk.

Az is elképzelhetetlen, hogy egyszerre tíz könyvet olvassunk, az interneten viszont gond nélkül szökdécselhetünk ide-oda, vagy átugorhatunk egyik bekezdésről a másikra. Figyeljük meg magunkat: este leülünk ímélt írni, de pár sor után átváltunk egy másik oldalra, elolvassuk a híreket, megnézzük a Facebookot… Az internet a halogatás eszközévé vált.

Isten hozott a multipokolban

Ugyanígy ugrálunk a weben, a Facebookon vagy az Instagramon, Twitteren. Ha hozzá még fáradtak is vagyunk, magunk is észrevesszük, hogy emlékezetünk elgyengül, minden kipárolog a fejünkből. Nem az a baj, hogy fenn vagyunk az interneten, a baj a multitasking, hogy párhuzamosan csinálunk mindent. Pontosan ez az, amiben mi, nők kiválóak vagyunk. Szörfözés közben dopamin (boldogsághormon) szabadul fel az agyban, aminek következtében úgy érezzük, hogy nagyszerűek és aktívak vagyunk. A valóságban agyunk nem tudja feldolgozni és elraktározni a megszerzett ismereteket. Az eredmény: szórakozottak leszünk, és képtelenek vagyunk összpontosítani.

Az internettel kapcsolatban gyakran szóba kerül az emlékezet. A mai gyerekek semmit sem tudnak betéve, nem memorizálnak, nem tanulnak meg hosszú verseket fejből. Hiszen minek is, a Google-on minden verset megtalálnak, ezért nem butábbak, mint az idősebb nemzedék. A szakértők szerint a mai gyerekek is megjegyzik a fontos dolgokat. Csupán az változik, amit elraktározásra alkalmasnak tartunk. „Nem vagyunk ostobábbak, mint régen, nem igaz, hogy üres a fejünk. Nagyon jól megjegyezzük azt, hogy mit hol találunk meg.” 

hirlevel_web_banner_1_259.jpg

Amerikai szakértők diákokat teszteltek, és megállapították, hogy számukra sem jelent gondot, megjegyezni a lehívott információkat – ha tudják, hogy nincs a közelükben számítógép. Ha viszont ugyanazt megtalálják az interneten is, akkor nem magát az információt jegyzik meg, hanem csak azt, hogy hol keressék. Ez is az egyik oka az internetfüggőségnek. Lehetetlen helyzeteket idézhet elő, ha semmit sem jegyzünk meg, és csak az internetre hagyatkozunk. Hogyan lehet például vitatkozni, ha nincsenek fejünkben az érvek? Beszélgetés közben talán előkapjuk az okostelefonunkat, és gyorsan kikeressük az interneten a választ? Milyen választ, mikor ugyanarra a kérdésre tíz, egymásnak ellentmondó opciót találunk. Milyen szempontok szerint válogassunk, mikor magukat a szempontokat sem ismerjük...

Ugyanakkor nem okos dolog mindenért a szociális hálót kárhoztatni. Segítségével nagyon jól lehet tartani a társas kapcsolatokat, amire a mai, rohanó világban kevés időnk marad. Mégis – az internet rovására írható, hogy képtelenek vagyunk összpontosítani, örökösen szórakozottak vagyunk, és gyöngül az emlékezetünk. Az internetfüggőségnek még egy óriási kockázata van. Mégpedig az, hogy nem tudunk különbséget tenni a fontos és nem fontos információk között. Elménk az érdekes híreket raktározza el, nem a fontosakat. Ezért kellene megtanulnunk a helyén kezelni az internetet.

Varga Klára
Cookies