Az a jó színház, amelyikben jó és jelentős előadások vannak – de ehhez kell egy jó színházépület is. Írásunkban bemutatkozik a Komáromi Jókai Színház épülete.
Egy szép iskolában jártunk, felújított falak között, melyek az új festés ellenére is a régi idők nagy szellemiségét sugározzák. Ha ezek a falak mesélni tudnának...
Te is „selyés” voltál? – kérdezgetik ma egymástól a legjobbak. Mi a szlovákiai magyarok legöregebb és legszínvonalasabb iskolájának titka? Miként alakult az iskola szellemi öröksége? – kérdeztük Andruskó Imrétől, aki huszonkettedik éve áll a gimnázium élén.
Ma azt mondják, hogy régi könyveket nem szabad a fiatalokkal olvastatni, mert azokat nem értik meg – A Pál utcai fiúk például egy elavult könyv. Pedig dehogy elavult!
Mosolygó mákvirágok, illatos tulipánok. Nyár végéig látogatható a komáromi Duna Menti Múzeum ezen címmel meghirdetett tárlata, ahol a komáromi asztalosok munkáinak másolatai láthatók.
Annyi szép épület mellett megyünk el. Kevesen tudják, hogy Komáromban épült meg a magyar szecesszió egyik gyöngyszeme, a Komárom-vidéki Takarékpénztár...
Emlékszem, kiskoromban elvitt a nagymamám, hogy megnézzük, hogyan bocsájtanak vízre egy négyszintes hajót. Csak azt tudtam, hogy valami fenséges és nagy horderejű dolgot látok, mert ez tükröződött a parton ácsorgó emberek csillogó tekintetében.
Több mint száz éven át, ha egy komáromi előtt csak megemlítették a hajógyárat, büszkén kihúzta magát. Város volt a városban, büszkeség és áldás, a Duna gyermeke. A komáromi hajógyár 125 éves története dióhéjban.