Egyre többet tudunk az állatokról, figyelünk az étrendjükre, az egészségükre. A kutyázókra egész iparágak épülnek, az állatjogok témája fontossá vált.

Ezért gondoltuk úgy mi itt az Új Nőben, hogy a közeljövőben foglalkozni fogunk négylábú kis kedvenceinkkel – jó és rossz értelemben is. Mert vannak itt fogalmak, melyeket nem árt tisztába rakni, ilyen például a kényeztetett kutyák (és a túlkényeztető gazdik) kérdésköre.

kutyalkodas-kezdo.jpg

Kényes kérdések

Sokan mondják, hogy némely gazdik mintha jobban szeretnék a kisállataikat, mint az embertársaikat – vagy mint saját magukat. Mi ez a jelenség, mi áll a hátterében, és hogyan jöhetünk ki jól ebből?

Csányi Vilmos etológus írta, hogy az ember sokszor úgy tekint a kutyára, mint olyan élőlényre, amelyik kielégíti pszichés szükségleteit. Babusgatja, gügyög neki, szülinapot rendez, kutyalakodalmat, egyszóval elnézőbbek vagyunk kis kedvenceinkkel, kedvesebbek, mint saját anyósunkkal vagy párunkkal. (Néha nem véletlenül. Hisz a kutya nem szól és nem ugat vissza, a párunk annál inkább.)

Ha a kutya rosszat csinál, felássa a kertet, szétrágja a papucsot – a miénk e héten például három pár papucsot „végzett ki” –, kiabálunk vele, majd ölbe vesszük. Ha társunk rossz fát tesz a tűzre, későn jön haza, vajon másnap őt is ölbe vesszük?

Bizony nem. Igazság szerint kellemesebb egy hűséges szemmel rajtunk csüngő, kritikát nem megfogalmazó lénnyel kedvesnek lenni. A kutya szeret bennünket, feltétel nélkül, és nem beszél vissza. Soha!

Egy örökké hálás lénnyel bizony könnyebb jónak lenni. Ezért szeretjük és kényeztetjük feltétel nélkül négylábú kis és nagy kedvenceinket.

minden_reggel_ujno.sk.png

Az állatok felé fordulunk, s tőlük várjuk azt a megértést és szeretetet, amit embertársainktól nem kapunk meg (vagy nem olyan módon, ahogy mi szeretnénk).

Egyszóval: Jó, jó dolog, hogy az állatokkal ennyire jóban tudunk lenni; ugyanis meglehet, hogy ezt a szoros kapcsot és szeretetet az ember javára is lehetne fordítani... Valahogy áttranszformálni.

–néva–
Cookies