Színes tojást tojó tyúkok! Nem kell tojást festeni húsvétkor, ha beszerzünk egy trendi tyúkot. A háztáji tyúktartásban hódítanak a szivárványtojásokat kipottyantó baromfik.

A várkonyi Vég Máté (26) most végzi az agráregyetemet. Az örökségbe kapott nagyapai portán kezdett tyúktartásba. Máté gyermekkori álma volt, hogy színes tollazatú tyúkokat tartson, melyek ráadásként színes tojásokat tojnak. Ezek a tyukicák most ott futkároznak szabadon a régi parasztudvaron, kedvükre sütkéreznek az áprilisi nap melegében. Dömötör Ede fotói.

mikor_a_tyukok_festik_a_tojast00003.jpg
Vég Máté kedvencével, az araucana tyúkkal.

Máté lelkesen tart nekünk vezetést a baromfiudvarán. A sztori beszédes: Máté kamaszkorában kapta első tyúkjait a nagybátyjától. Ezek a tyúkocskák bekapcsolták nála az önkéntelen emlékezést. Neki nem madeleine keksz kellett ahhoz, hogy megrohanják gyermekkora elfeledett emlékei (mint Marcel Proust híres főhősének, aki beleharap a süteménybe, és emlékezni kezd), hanem elég volt egy tyúktoll.

Egyszóval a tyúkok láttán megrohanták a gyermekkori emlékei, mikor ott sertepertélt nagyapja mellett, aki szívesen időzött tyúkjai körében...

Áldott falusi gyermekkor, színes emlékek! Rájött, hogy ő további életében állatokkal szeretne foglalkozni. Máté a szabadtartás híve: tyúkocskái birtokba vették az egész udvart, és beengedi őket az elkerített kertecskébe is, hogy a hersegő friss fűből is csipegessenek.

Az ő tyúkjai a fűben kapirgálnak: ma már tudjuk, hogy ez a tyúkoknál ösztönös, nem tanult magatartás. S hogy miért csinálják? Már a tyúk őse, a bankivatyúk is kapirgált, hogy finom falatokhoz jusson, gilisztákhoz és rovarokhoz. Máté emellett ad nekik kukoricát, búzát és napraforgót is. Hozzáteszi még: akkor lesz jó tojásunk, ha némi vitamint és takarmánymészt is kap a baromfi.

– A törzsállományom 50 darab tyúkból és 7 kakasból áll – kezdi. – Vannak hófehér tojást tojó tyúkjaim és araucana tyúkjaim is, melyek zöld színű tojást adnak. Nagy kedvenceim amúgy a maláj óriástyúkok, ezek akár kilencven centire is megnőhetnek, és színben is változatosak. Az indiai viadorokat pedig Angliában tenyésztették ki a maláj és az óangol harcosok keresztezésével. Illetve vannak tollas lábú óriásaim: ezek a brahma tyúkok. Minél színesebb, annál jobb! – ez az én mottóm a tyúkudvarban.

mikor_a_tyukok_festik_a_tojast00010.jpg

– Befolyásolható-e valamiképp, hogy milyen színű tojásokat tojjanak a tyúkok?

– Keresztezéssel, ugye, egészen új színeket tudunk létrehozni. A legjobb példa erre az araucana: ha a fenyegetően kinéző, de nagyon is kezes brahma kakassal párosítjuk, akkor az utódok tojásai türkizek lesznek.

– S mi van esőben, hidegben? Akkor is a szabadban kóricál a baromfi?

– Át van ez nálam gondolva. Bebújhatnak a kamrába, a falakat télen kibélelem szalmával, az ajtót pedig gondosan becsukom, s egy kis nyíláson tudnak ki-be mászkálni. És van melegítős helyiségem is: itt vannak, míg ki nem tollasodnak.

mikor_a_tyukok_festik_a_tojast00008.jpg

– Te ugyebár szaporítod is a tyúkjaidat. Mi célból?

– Van természetes szaporulatom is, de bővítem is az állományt. Nemrégiben beruháztam egy tojáskeltető gépre: ebben 150-200 darab tojás is elfér. Szeretném a tojásokat és a minőségi tyúkhúst értékesíteni.

– Miért pont a tyúkok? Mit látsz bennük, amitől különlegesek számodra?

– Szeretem, hogy sokszínűek és változatos a megjelenésük, másrészt tenyésztőként látom bennük a kihívást. Igyekszem úgy alakítani a tenyészcsapatokat, hogy azok a fajtatulajdonságok kerüljenek előtérbe, amelyek számomra a legkedvesebbek.

Nemrég vettem tojókat, melyek csokibarnaszínű tojást tojnak, ezeket szeretném párosítani a zöld tojásokból kikelt kakasokkal. Az új egyedek a leírások szerint több színárnyalatú tojást tudnak tojni.

– Hány nap kell ahhoz, hogy kikeljenek a kiscsibék?

– A tyúktojás általában 21 nap elteltével kel ki, de ezt befolyásolja a hőmérséklet és a páratartalom. A keltetőgépben 2-3 nap után mindig átvilágítom a tojásokat, hogy megkezdődött-e bennük a csírázás, vagyis az új élet kifejlődése. Ezek fogyasztásra nem alkalmasak, mivel a három napig tartó hőkezelés hatására szalmonellafertőzést okozhatnak.

– Ha körülnézünk az udvaron, akkor azt látjuk, hogy bár rengeteg szárnyas élvezi itt egymás társaságát, de azért bőven akad kihasználatlan terület. Van elképzelésed a jövőre nézve?

– Ez a ház a családom öröksége. Mindenképpen szeretném kicsinosítani, bővíteni, hogy büszke lehessek rá. Az a célom, hogy az egész udvar egyszer visszakaphassa régi fényét. Azt a formát, amelyet még nagyapám életében birtokolt.

mikor_a_tyukok_festik_a_tojast00006.jpg
Porfürdő! A tyúk kapirgálással kialakítja a maga porfürdőhelyét egy mélyedésben. Miért? Így tartja tisztán a tollazatát, szabadul meg az élősködőktől, tetvektől, atkáktól.

Kisokos

  • A Chiléből származó araucana szép babakék tojásokat tud tojni.
  • A francia gatyás marans tyúkok erős barna pigmentjeiknek köszönhetően csokoládészín tojásokat adnak.
  • Az alábbi a képen a húsvéti tyúkocska, az olive egger. Az olívazöld árnyalatú tojásokata kék és a csokibarna tojást tojó tyúkfajták keverésével célozhatjuk meg. Így születik meg az olive egger, melynek magyar elnevezése még nincs, mert nem számít külön fajtának. Egyébként nagy talány ez a fajta, mert nem sejthetjük előre, milyen színű tojást fog potyogtatni, de mindenképp izgalmasakat. Az üde zöldtől a sárgán át az olívazöldig. Ő lesz igazából a mi húsvéti tojást tojó tyukicánk.

mikor-a-tyukok-festik-a-tojast-olive-egger.jpg

Brahma tyúkok

Máté tollas lábú szépségei fenyegető küllemük ellenére kezes óriások. Jámborak, kedvesek, de húsuk is kiváló. Máig nem világos, hogyan, milyen tyúkokból tenyésztették ki őket pontosan (állítólag kínaiakból, de Amerikában). A kakas akár ötkilós is lehet!

mikor_a_tyukok_festik_a_tojast00017.jpg

A maláj tyúkok

„Színváltozatosak”, ezért kedvelik a  tenyésztők ezeket a harcias és támadó természetű szárnyasokat. A maláj kakas majdnem egyméteresre is megnőhet. Állítólag Malájföldről hozták be a gyarmatosító angolok, és terjesztették el Európában..

mikor_a_tyukok_festik_a_tojast00002.jpg

Az olasz fajtákból kitenyésztett tyúkok tejfehér tojást tojnak: az elit szemléletű tyúktartók szerint ők a tyúkok arisztokratái, az udvar ékei. Az ő tojásaikat lehet húsvétkor a legszebb színekre megfesteni.

mikor_a_tyukok_festik_a_tojast00007.jpg

Az indiai viador a japán kacsával vetekedik a bedobott fűcsomóért.

mikor_a_tyukok_festik_a_tojast00020.jpg

Hogyan készül a tyúkban a tojás?

Egy tyúknak körülbelül 26 órára van szüksége ahhoz, hogy megtojja húsvéti tojásunkat. Az egész azzal kezdődik, hogy a petefészekben létrejön a tojássárgája, mely a petevezetéken keresztül eljut a méhbe. Ezalatt hozzácsapódik a tojásfehérje, majd a sárgája és a fehérje együtt szívják magukba a fontos ásványi anyagokat, körülveszik magukat hártyával: a végén kialakul rajtuk atojáshéjnak nevezett védelmező réteg.

Itt kerül rá a hámréteg – amikor is megkapja azt a színt, aminek nagyokat örvendezünk, mikor húsvét előtt összeszedjük a tojást a  tojóládából. A tojás színe függ a tyúk genetikájától és persze a fajtájától, mert ennek megfelelően festi meg tojónk szivárványos pigmentjeivel a tojáshéjat.

S hogy miért nem tartunk színes tojást tojó tyúkokat? Azért, mert a fehér tojást tojó tyúkok magasabb tojáshozamot tudnak biztosítani.

Bezzeg a mi húsvéti tyúkjaink: az ő tojásaik azért apróbbak. Mint írtuk, a húsvéti tyukicáknál a gének határozzák meg, hogy a két színből – a kékből és a barnából – melyik milyen arányban kerül a tojáshéjra. Van tyúk, amelyiknél csak az egyik pigment aktiválódik, a másik tyúknál mindkettő. A variációk aztán látványosak...

Vörös kendermagos kopasznyakú kakas.

mikor_a_tyukok_festik_a_tojast00018.jpg

Kapirgálós tyúk! A kapirgálás genetikai örökség. A tyúkok lábaikkal hátrafelé irányuló mozdulatokat végeznek, így forgatják fel a talajt, a leveleket, hogy hozzáférhessenek az elrejtett lárvákhoz, gerinctelenekhez, zsenge növényi részekhez.

mikor_a_tyukok_festik_a_tojast00013.jpg

Ez is egy araucana: ezek a tyúkok adják a türkizkék tojást. Ha az araucanát gatyás marans tyúkkal keresztezik, a frigyből születik meg a húsvéti tyúkocska, amelyik tojásszínben akár a zöld ötven árnyalatát is produkálhatja...

mikor_a_tyukok_festik_a_tojast00019.jpg

További képeink az alábbi galériában találhatók!

minden_reggel_ujno.sk.png

– nagyvendégi, kovács –

Cookies