Utazás a szemek körül! Állítólag a pupilla formája elárulja, hogy vadász vagy zsákmány-e a vad. A nagymacskák pupillája például kerek, akár az emberé.

Helyszín: a dióspatonyi Malkia Park.

nagymacskak_kifutoja00007.jpg

Vajon mit látunk a fogásgban élő nagymacskák szemében?

A kerek pupillákat a kutatók a zsákmányukat üldöző ragadozókhoz kötik, a tigrishez és az oroszlánhoz – valamint az emberhez. Vajon mit látunk a fogságban élő nagymacskák szemében? Örzsik Ödön védőüvegen keresztül készítette fotóit a dióspatonyi Malkia Parkban, ahol cirkuszokból befogadott és mentett vadak élnek. Hogy ez utóbbi mit jelent? Például most készülnek befogadni két újabb oroszlánt arról a Zsolna melletti farmról, ahol a tulajdonost etetés közben széttépte az egyik nagymacska. Állítólag 18 oroszlán és tigris élt az illegális farmon nagy zsúfoltságban, engedélyek nélkül.

Hét évvel ezelőtt pont az ilyen mentett nagyragadozók részére létesítették a Malkia farmot, eredetileg tehát nem is állatkert, hanem menhely volt. (Több ilyen nincs is Szlovákiában.) Olyan állatok élnek itt, amelyekre a cirkuszok vagy az állattartók már nem tartottak igényt: kiöregedett tigrisek, oroszlánok vagy éppen kölykök, akikkel az anyjuk nem törődött. Malkiát, akiről az állatfarm a nevét kapta, szintén elhagyta az anyja: ő volt az első oroszlánjuk. A neve szuahéli nyelven királynőt jelent, Kelet-Afrikában a Malkia elterjedt név az emberek között is. Malkia még él, eltörött a farka, de ma is királynőként bánnak vele.

A Malkia Park egy segélykiáltás: arra próbálja felhívni a figyelmet, hogy az utolsó órában vagyunk. A nagymacskák vészesen fogynak, az oroszlánok száma például kétszázezerről húszezerre csökkent a Földön...

Mint Matej Piffl főgondozó mondja: azt szeretnék, ha a nagymacskák és a többi állat a lehető legjobban éreznék magukat náluk. 2016-ban ezzel az elhatározással alapították meg a parkot, mert ugyan a vadállatoknak nem a négy fal között a helyük, de az itteniek a szabadban már nem tudnának életben maradni. A Malkia Parkban a vadállatok kétszer tovább élnek, mint a természetben. A magyarázat: itt nem leselkedik rájuk veszély, az élelemért sem kell nap mint nap megküzdeniük, rendszeres az állatorvosi ellenőrzés... Így a medvék akár 40 évig is elélnek, a macskaféléknél pedig 20 év a csúcs.

nagymacskak_kifutoja00010.jpg

Nyilvános etetés és szafari

A Malkia Park két éve hivatalosan is állatkert: az egyetlen magánállatkert Szlovákiában. Így az állatkertek közti csereprogram keretén belül új lakók érkezhetnek a mentett állatok mellé. Ma több mint 200 állatfaj él a parkban, Szlovákiában egyedül itt van fossza (Madagaszkár csúcsragadozója), hiénakutya és szurikáta. A macskafélék persze túltengenek, hisz először rájuk „szakosodtak”: van itt a nagyobbakból oroszlán, tigris, jaguár, leopárd. Legidősebb állatuk egy nőstény oroszlán, idén lesz 18 éves. S igen, medvéik is vannak, a legidősebb 38 éves.

„A természetben a medve azért alszik, mert nem találna élelmet, sem málnát, sem áfonyát. Itt kapnak ennivalót, de beléjük van kódolva a hibernálódás, s télen nagyokat durmolnak” – mondja a főgondozó. A Malkiában nyilvános etetés van minden hétvégén tavasztól őszig. A séta alkalmával a főgondozó bemutatja a parkot, s mi „egyenes adásban” nézhetjük, mit esznek az állatok.

nagymacskak_kifutoja00005.jpg

A macskafélék kifutóján etetőoszlop van, arra kötik a husit: ragadozónknak meg kell dolgoznia érte. Marcangolja is, akár az elejtett vadat. Ezenkívül sok érdekesség van még a parkban, állatsimogató alpakával, szamarakkal, nyáron szafari várja a vakmerőket – a kedvenc állatainkat pedig örökbe fogadhatjuk.

nagymacskak_kifutoja00002.jpg

Minden állat ivartalanítva van, ami annyit jelent, hogy kölykök itt nem születnek. (A mentett vadakról nem sokat tudnak, ezért inkább nem tenyésztik őket tovább.)

nagymacskak_kifutoja00001.jpg

A csíkja az ujjlenyomata

A tigris csíkja olyan, mint az ember ujjlenyomata, nincs belőle két egyforma.  A Panthera öt tagja a tigris, az oroszlán, a leopárd, a jaguár és a hópárduc: mindegyik itt van. A ragadozók – így a tigrisek is – tudvalevőleg főleg a beteg és öreg egyedeket ragadják el.

A fekete jaguár a világító sárga szemével például magánszemélytől érkezett.

nagymacskak_kifutoja00008.jpg

Az oroszlán bőgése messzire hallatszik a Csallóközben. Nem csoda, hisz akár a 114 decibelt is elérheti.

nagymacskak_kifutoja00006.jpg

Aki már járt Afrikában, az tudja...

Patonyban az állatok nem a kifutó hátuljában kushadnak, hanem elöl tobzódnak: hozzászoktak az emberhez. Sokat járnak fel s alá – idegesebbnek tűnnek, mint a többiek ott, Afrikában. Talán csak vágynak a szabadság után... Aki járt már igazi szafarin, az tudja, hogy az állatok kint a természetben nyugalomban élnek. Áll a levegő, álldogálnak a Thomson-gazellák, a zsiráfok az akácok tetejét legelik, az oroszlán szundikál...

Sokáig semmi nem történik, aztán leszakad egy gazella, az akció gyors, a ragadozó a fogai közé kapja az állat nyakszirtjét. Pár perc az egész, aztán megint beáll a csönd (ahogy azt nagy vadászaink, Kittenberger Kálmán és Széchenyi Zsigmond vadászkönyveikben megírták).

nagymacskak_kifutoja00009.jpg

A téli zimankóban

Vajon a januári fagyokat hogyan vészelték át a vadak, nem hiányzik nekik Afrika? A kifutó mellett mindegyiknek van házikója, talajfűtéssel. Ha fázik az állat, bemegy a melegre. Kint a 10 fokban szépen elvannak, főleg, ha kisüt a napocska. Amelyik jobban szereti a meleget, az többet van bent, például a szurikáták, manguszták, lemurok, majmok. Bezzeg a mi farkasaink: nyáron inkább délután jönnek elő, mert nem csípik a meleget.

Az állatkert a Slovakia Ring versenypálya mellett található Diósförgepatonyban, Dunaszerdahelytől 10 kilométerre.

Mit esznek a nagymacskák?

Húst hússal. A marhahúst egy húsfeldolgozó üzemből szerzik be, emberi fogyasztásra alkalmas minőségben. Baromfiból is az üzletit kapják, a vadászok pedig vaddal kedveskednek nekik. A ragadozók ugyanis a vadhúst szeretik, hisz a természetben is őzre fáj a foguk. A gondozók délután etetnek, napi egyszer, heti öt alkalommal. Két nap kimarad, mert a természetben sincs mindennap lakoma.

nagymacskak_kifutoja00004.jpg

Persze az állatok naponta ennének, de mivel keveset mozognak, tényleg elhíznának. A nagymacskák folyamatosan nyalják a bundájukat, attól ilyen gyönyörű a szőrük (meg a minőségi élelem miatt). A gondozók nincsenek egy légtérben a nagymacskákkal: vagy lezárják a kifutót, vagy fordítva, bezárják őket a házba, s a kifutójukon hagyják az élelmet.

nagymacskak_kifutoja00003.jpg

minden_reggel_ujno.sk.png

– novák, nagyvendégi –

Kapcsolódó írásunk 
Cookies