Az Új Nő Szépe versenyt azért indítottuk, hogy a hazai magyar lányok is lehetőséget kapjanak a szépség világában. Először 1997-ben koronáztunk szépségkirálynőt. A zsűriben ott ült az Elite modellügynökség igazgatója is. Sok Új Nő Szépe-döntős lányból később sikeres modell lett, többen bekerültek a Miss Szlovákia döntőjébe, és ott is szép sikereket értek el. Íme!
Minden évben elmondjuk, hogy nem kell könnyeket hullatni azért, mert valaki nem ér el dobogós helyezést – árulja el Ľuboš Ďurina, a nagytapolcsányi Kalypso modellügynökség igazgatója (ő „vezényeli le” az Új Nő Szépe döntőseinek felkészülését). – A részvétel a fontos! Már ez ugródeszkának számít a szépségipar világába. Csak a lányokon múlik, tudnak-e élni a lehetőségeikkel, képesek-e továbblépni.

– Milyen tanácsot adna azoknak, akik jelentkezni szeretnének az Új Nő Szépére, illetve modellkarrierre vágynak?
– Fontos a magas, nyúlánk termet (minimum 170 cm), a szép bőr és az ápolt haj. Mindezek mellett a helyes életvitel, a rendszeres torna és testmozgás. Ajánlott a tánc: ha valaki jól táncol, könnyebben megtanul a kifutón mozogni. Különben Szlovákiában kevés a munka, igazi modellkarriert csak külföldön lehet csinálni, ott meg is fizetik a lányokat. Persze, ahhoz, hogy valaki kinn boldoguljon, kitartásra és jó adag szerencsére is szüksége van. Nem elég, ha egy lány fotogén, teherbíró, és jól beszél angolul. Szuggesztív egyéniségnek is kell lennie. (Egy-egy castingra akár száz modell is érkezik, és három-négy perc jut arra, hogy bebizonyítsák, ők a legalkalmasabbak a munkára.)
Nehéz feldolgozni, mikor a válogatáson azt mondják: szép vagy, de nem kellesz. Nehéz legyűrni a honvágyat is, nehéz néha hónapokig távol élni a családtól. Csak az a lány boldogul, aki ezt tudatosan vállalja. Kárpótlásul sok érdekes embert ismerhet meg, bejárhatja a fél világot, és pénzt kereshet.
A kőhídgyarmati Vojtek Katalint a ’98-as Új Nő Szépe indította el a modellpályán. A verseny után több ügynökség is megkereste, majd bejutott a 2001-es Miss Slovakia döntőjébe, ahol „A legszebb haj” kategóriában győztesnek kiáltották ki. A díjjal együtt járt egy olaszországi munka. Kati ki is utazott, majd hazajött, hogy befejezze az egészségügyi középiskolát és szakosító tagozatát. Aztán visszament Rómába, ahol öt évre szóló szerződés várta.

Vojtek Katalin
A 24 éves Iványi Papp Barbara, a ’99-es Új Nő Szépe a MISS 2001 szépségversenyen is sikeresen szerepelt – második udvarhölgynek választották (vagyis abban az évben a harmadik legszebb lány volt Szlovákiában). Modellkarrierje is beindult, rengeteget dolgozott külföldön. A klasszikusan nőies modellek között tartják számon, tehát „időtálló” típusnak számít. Vágsellyéről származik. Most Galántán él jogász férjével, egy hároméves kisfia van.
– Mielőtt Dávid megszületett, rengeteget dolgoztam külföldön: Koreában, Hongkongban, Milánóban – kezdi. – Naponta több castingon vettem részt, hetente 2-3 munka jött össze. Többnyire fotózás, mivel a 171 cm-rel nem számítok magasnak. Mostanában főként Szlovákiában és Bécsben vállalok munkát, mert már nem szeretnék hónapokra elutazni. Katalógusokba, újságokba készülnek rólam fotók, és tévéreklámokban is szerepelek, például a Casino Austria reklámjában vagy a Silan-reklámban. Egyébként a reklámokért jobban fizetnek, ezért ezekre több a jelentkező, mint a fotózásra meghirdetett castingokon.

Iványi Papp Barbara
A Komáromból származó Csöbönyei Rita nem egészen 17 évesen a 2001-es Új Nő Szépe döntőse volt. Ma, 22 esztendősen már tapasztalt modell, és bejárta a fél világot. Dolgozott Olaszországban (Milánóban, Rómában, Nápolyban és Trevizóban), Párizsban, Szingapúrban, Koreában, Kínában, Bali szigetén...
– Az Új Nő Szépén nem kerültem be az első három közé, de elindított az úton – mondja. – 18 évesen egy öt évre szóló szerződést kötött velem egy modellügynökség. (Sőt, a Supermodell of the world verseny szlovákiai döntőjébe is bejutottam.) A szerződésemben az állt, hogy válogatásokra hívnak majd. Az, hogy lesz-e munkám, csak rajtam múlott. Szerencsésnek mondhatom magam, mert rögtön az első castingon kiválasztottak. A fotók neves fodrászszalonok plakátjaira készültek. Az elején persze nehéz volt, mindent úgy kellett ellesni... Legutóbb Prágában dolgoztam. A divatbemutatókon kívül a Dolce & Gabbana reklámfilmjében is szerepeltem: egy diszkóbeli jelenetet forgattunk, és a Pro 7-en már vetítik is. Januártól ismét Kínában vagy Milánóban fogok dolgozni...

Csöbönyei Rita
S a legutóbbi nagy győzelem: a 2006-os, vagyis a tizedik Új Nő Szépe első udvarhölgye, a 20 éves Koša Nikol Somorjáról elnyerte a Miss Europe Junior Open címet!
– A versenyt háromhetes felkészülés előzte meg (koreográfiapróbák, torna és a többi). Nem volt egyszerű, de megérte – árulta el Nikol, aki a nagyszombati Ciril és Metód Egyetem pozsonyi kihelyezett tagozatán tanul angol tolmács szakon. – Horvátországba készülök a Miss Alpe-Adria szépségversenyre. Közben modellkedem, többnyire Prágában. Legutóbb Gran Canarián egy gyógyszeripari cég reklámanyagát fotóztuk.
A tavalyi Új Nő Szépe, a gellei Csaplár Erika (21) pedig az Új Nő segítségével találta meg a szerelmét: Kefír, a V-Tech egykori énekese a címlapunkon látta meg Erikát, aki azonnal megbabonázta. Szerelem volt első látásra! – árulta el később az énekes az újságíróknak. Azóta szinte elválaszthatatlanok.

Csaplár Erika
A döntősökre a megmérettetés előtt egyhetes felkészülés vár, ahol a szakemberek járni tanítják a lányokat, smink- és ruhapróbát tartanak, a lányok tanulják a számukra még ismeretlen kifejezéseket: portfólió, casting, direct booking… (Ezek a szavak általában fotózásokon, válogatásokon, modelliskolákban hangzanak el.)
Persze az, hogy valaki megnyer egy szépségversenyt, nem jelent automatikusan modellkarriert. Szépségkirálynőnek olyan lányt választanak, aki megfelel a közízlésnek, vagyis szabályos szépség, és valamivel teltebb a modelleknél (a magasság itt nem olyan fontos szempont). A modellügynökségek viszont olyan lányokat keresnek, akik nyúlánkak, akiknek inkább érdekes, mint szép az arcuk, és főleg: fotogének. Az Új Nő szépén e két szempont keveredik: a döntősök között minden évben szabályos szépségeket és nyakigláb, izgalmas arcú lányokat is találhatunk.










