Az alistáli Sátor fivérek nevét a tojástérkép tette (világ)híressé. Látványtervükért az egész dizájnvilág rajongott. A fivérek ötletes szuvenírek kitalálói.

Az EggMap egy stresszoldó labdára hasonlító tojás, ami igazából térkép. Ha megnyomjuk, felnagyobbodik rajta a város, láthatóak az utcák, s mindez a tenyerünkben. A tojástérképet az alistáli Sátor Dénes találta ki, és megmozgatta vele a világot.

otletes-szuvenirek-kezdo.jpg
A Sátor fivérek két éve elsők lettek a Highlights of Hungaryn, a Magyarország legkreatívabb projektje versenyen, idén pedig a Legjobb Szuvenírbolt díjat hozták el Budapestről

Dénes ugyanis látványterveket készített az ötletéről, s ezeket elküldte a világ számos dizájnblog szerkesztőségének. Végül az egyik legjobb és legnevesebb oldal, a designboom lehozta a rajzokat. Innentől kezdve futótűzként terjedt a magyar találmány híre! „Az új Rubik-kocka lehet” – harsogták a lapok. Japánból keresték őket, francia utazási magazinok írtak róluk, és hirtelen mindenki meg akarta venni az EggMapet. Dénes Budapestről válaszolgatott az újságírók kérdéseire – Tamás, a bátyja, Dublinból segített neki (ő akkor még a Google-nél dolgozott). 

– Ma még csak prototípusok vannak. A térkép még mindig nem készült el, mert speciális gyártást és anyagot igényel – magyarázza Dénes. 

A nagy robbanás után ugyanis létrehozták a Sátor Space nevű dizájnstúdiójukat, alistáli és budapesti telephellyel. 

A térképtojás, ami fenekestül felforgatta az életüket

Dénes Budapesten végzett formatervezés szakon, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen. Tanult Rómában és Sienában is, és az egyetem utolsó évében jött képbe nála az EggMap. A térképtojás, ami fenekestül felforgatta az életüket. – Egyszer bulit szerveztünk, és több száz feliratos lufit fújtunk fel. Figyeltem, hogyan nyúlik meg a felirat a lufikon, és igazából ez adta az ötletet. Miért ne lehetne kipróbálni ezt máshol is, ahol értelme van a manuális nagyításnak? Ekkor bevillant, hogy a térképnél van szükség nagyításra. Tudni kell ehhez, hogy már régóta szeretem a térképeket, sokat foglalkoztam velük. Nosza, elképzeltem egy tojást, amire rányomtatjuk egy város térképét, s ha erősen megnyomjuk, akkor megnyúlik, és kivehetők rajta az utcák. Pont, mintha ránagyítanánk a Google Mapsre! Kell ennél ötletesebb szuvenír?!
Tamás is ugyanezt gondolta, mert azt mondta: ha már ekkora körülöttük a hírverés, akkor legyen egy saját márkájuk, a Sátor Space. Otthagyta a Google-t, hogy kövesse az álmát, és öccsével együtt felfuttassák a tojástérképet – illetve kifejlesszék hasonlóan formabontó szuvenírjeiket. Tamás Dublinban marketinges feladatokkal foglalkozott. Kis- és középvállalatoknak segítettek abban, hogy a Google segítségével felfejlesszék vállalkozásukat. 

– Igen, a Google jó munkahely: lehet kutyát bevinni, van masszázs, uszoda, edzőterem, műkörmös. Négy év után viszont izgalmas kihívásnak tűnt, hogy saját dizájnmárkát építsünk a fivéremmel – mondja. – Testvérrel együtt dolgozni egyszerűbb, mert megvan a bizalom. Közös a célunk, és már nemcsak magamért dolgozom, hanem a családért. Vannak súrlódások, de mindezt fölülírja az, hogy bármikor számíthatunk egymásra.

hirlevel_web_banner_2.jpg

Tamás és Dénes ma ötletes szuveníreket készít

Munkáikban mindig van egy váratlan csavar. Olyan meghökkentő és vicces tárgyakat alkottak meg, mint a kovászos uborka és a kürtőskalács illatú autóillatosító, a világító színes kréta, a pukkantós fóliás térkép, a kelet-európai blokk hűtőmágnes... Humoros ajándéktárgyaik közül a legismertebbek a budapesti 4-es és 6-os sárga villamosról vagy a kék metróról mintázott sálak (imádják őket a gyerekek és a turisták).

– A legkönnyebb az ötletelés. Budapest ehhez remek hely. Próbálok dobozon kívül gondolkodni, elengedni a szabályokat. Egy sereg tervezési módszertan segíti a munkánkat, ezeket már az egyetemeken is tanítják. Létezik például a Mindmap: felírjuk egy papírlap közepére az ötletünket, és mellé írjuk egy felhőbe, hogy mi jut róla az eszünkbe, aztán azt is szétírjuk, hogy arról mi jut az eszünkbe, és így tovább – mondja Dénes. Szerinte fontos kimondani mindent, amit az ember gondol, mert beindíthat a másikban valamit. Így jönnek létre az új „találmányok”.

– Tervben van az is, hogy egy dél-szlovákiai termékcsaládot is a piacra dobunk – válaszol végül a ki nem mondott kérdésemre. Úgy legyen!

 

Ďurica Katarina
Cookies