Cseppje több ezer eurót ér, és sötét titkokat ígér – ez a legújabb kincs. Ezt az illatot keresi ma minden nő, aki hódítani akar. Ami drága, az valahogy mindenkinek kell... Pedig! Pár éve Párizsban még csak a migráns marokkói férfiak használták az oudolajat.
Régen a gazdag arab férifak vették, ma az átlag nyugati nő keresi... Amikor a világ legdrágább illatanyagára gondolunk, minden bizonnyal a damaszkuszi rózsa vagy a jázmin jut eszünkbe. De csak azért, mert még nem hallottunk az oudról!
Az esszencia, melynek kis cseppje több ezer eurót ér, egy gombával fertőzött fából nyerhető ki. Ez az úgynevezett oud, ami az utóbbi évtizedben meghódította az európai parfümpiacot. Pedig régi, mint az országút, több ezer éve használják már az arabok. Az oudot Kínában, Japánban és Vietnámban már a harmadik században is használták – a faháncsokat füstölőként égették vallási célokból.
A Közel-Keleten a nők füstölni hagyták, hogy a felszabaduló aromák átjárják a hajukat, ruhájukat. Az arabok eszméltek rá elsőként, hogy a gyantából nyert olaj illatszerként is használható (a férfiak kezdték használni). Később olyan népszerűvé vált, hogy a Közel-Kelet fekete aranyaként kezdték emlegetni. Egy kilogramm fa csak 1 milliliter gyantát ad: azt is ritkán.
Az oud nem más, mint az agarfa gyantája... Azért is olyan különleges, mivel képződésében egy penészfajta játszik főszerepet. Az agarfa megfertőződik egy penészgombafajtával, s az említett gyantával védekezik, nehogy az a fránya gomba elszaporodjon. A folyamat ritkán zajlik, ezért a fagyanta nagyon értékes.
Mi is az az oud?
Az oud egy intenzív illatolaj. A Délkelet-Ázsiában és Észak-Indiában őshonos Aquilaria fából, azaz agarfából nyerik ki. Az egészséges Aquilaria nem rendelkezik ouddal – csak a Phialophora parasitica nevű gombafajtával fertőzött fa termeli, mikor létrehoz egy ritka gyantát, ami beszívódik a kéregbe. Ebből nyerik ki az oudként ismert illóolajat. Ez a folyamat akár évtizedekig is eltarthat, s a fertőzött fáknak csupán 5-10%-a termel – rendszerint kisebb mennyiségű – oudgyantát.
A betakarításhoz ki kell vágni a fákat, így az Aquilariák számos országban már védettek. A belőlük kivont oudolaj pedig luxusterméknek számít. S noha Délkelet-Ázsiában már létesítettek olyan farmokat, ahol a fenntarthatóság elveit szem előtt tartva mesterségesen fertőzik meg a fákat, az eljárás még nem tökéletes. Egy szó, mint száz: mindig abból lesz a luxus, amit nehéz megszerezni. Így lett a termelés nehézsége és időigényessége miatt az oud az illatszeripar felbecsülhetetlen, milliókat érő alapanyaga.
Az oud fa
Milyen az oud illata?
Az oud illata félreismerhetetlen. Ha megszagoljuk, sosem felejtjük el. Nehéz leírni a profilját: földes, érezni benne a fás alapjegyet, miközben a pézsmához hasonlatosan édeskés. Vagyis van egy animális, állati jellege. Belélegezve meghökkenti az embert az esszencia mélysége.
Illatmintázata függ az agarfa származási helyétől, de a gyantától is. Az indiaiaknak kicsit földesebb a karakterük, a távol-keletiek kicsit füstösebbek. A virágosabb és édesebb parfümökhöz szokott nyugati kultúránkban az oud egzotikus illatnak számít. (Önmagában persze nem, csupán más, gyengédebb illatkombinációkkal vegyítve juthatunk hozzá.)
Az illatprofiljához hasonló fás aromákkal keverik, mint a szantálfa, a pacsuli vagy a borostyán. Rózsával, narancsvirággal, jázminnal párosulva nőies illatképletté válhat; bergamott, pézsma ötvözésével pedig buja és sötét kompozícióban mutatkozik meg.
A modern oudparfümök
Elsőként a francia illatszerész és parfümkészítő, Pierre Montale kezdett kísérletezni az ouddal (2003-ban alapította parfümházát). Azonnal rájött, hogy kincsre lelt! A saját nevét viselő parfümmárkájának fűszere lett az oud. Olyan népszerű alkotásaiban fedezhetjük fel, mint a Black Aoud, az Arabians Tonka és az Oudrising. (Az oud illata a Montale parfümökben persze már szintetikus, ezért az áruk is alacsonyabb.) Ez azért fontos, mert a szintetikus illatot nem tudja lebontani a szervezetünk.
Szintetikus
Az oudolajat csillagászati ára miatt szintetikus illattal helyettesítik. Így olcsóbb, de akkor is nagyot kaszálnak a márkák. Noha a szintetikus oud soha nem adja vissza az agarfából kivont illóolaj aromáját. Telitalálat a Guerlain Absolus Allegoria Oud Essentielje.
Az ománi parfümház, az Amouage valódi oudot használ a parfümjeiben (lent), ezek ára éppen ezért borsos, majdnem 500 euró körül mozog.