A január nálunk, otthon amolyan átmeneti hónap. Mindig olyan érzésem van, hogy nem is igazi, mert várakozunk valamire. Még semmi sincs úgy, ahogyan szeretnénk, kicsit meghúzzuk a nadrágszíjat, de hisszük, utána minden más lesz.
Január az a hónap, mikor kevesebbet eszünk, böjtölünk a gazdag vacsorák után. Nálunk legalábbis otthon így van. A jóra való várakozásban aztán előkerül egy-egy üveg bor, s mellé kísérőnek néhány sós falat...
PESTÓS SPAGETTI
A lényeg: a pestót a vágódeszkán készítjük, lassan adagoljuk a hozzávalókat. Első menetben tehát elkészítjük a pestót. Veszünk két csokor bazsalikomot, majd a vágódeszkán lecsipegetjük.
További hozzávalók:
1 dl olívaolaj
2 leveseskanál fenyőmag (bioüzletben kapható)
darabos só
2 gerezd fokhagyma
Elkészítés:
A lecsipegetett leveleket egy vágódeszkán késsel megmetéljük, közben adagolva hozzáadjuk a fenyőmagot, a fokhagymát, hozzácsurgatjuk az olívaolajat. (Vágunk, fenyőmagot adagolunk, csurgatunk, vágunk, fokhagymát adagolunk, csurgatunk, és így tovább.) Mindvégig a vágódeszkán dolgozunk. Közben a jó minőségű olasz spagettit roppanósra főzünk, és a masszát összekeverjük a pestóval. Utána palacsintasütőben koktélparadicsomokat (tetszés szerinti mennyiségben, díszítésre, ízfokozónak lesz) egy percig megsütögetünk olajon, és a spagetti tetejére rakjuk. Indulhat a lakoma!
SONKA PETREZSELYMES ASZPIKBAN
Hozzávalók:
1 1/2 kg enyhén sózott sonka
1 db csülök
2 db sertésköröm
1 l száraz fehérbor
1 dl borecet
1 nagy fej hagyma
2 db sárgarépa
4 db mogyoróhagyma
1 fej fokhagyma
14 dkg petrezselyemzöld
1 csokor zöld fűszer (ízlés szerint zeller, kakukkfű stb.)
5 szem fekete bors
Elkészítés:
A sonkát és a csülköt kb. 6 óra hosszat hideg vízben áztatjuk, majd gyenge lángon 30 percig előfőzzük. A húsokat lecsepegtetjük, és a körmökkel, 2 db mogyoróhagymával, 2 gerezd fokhagymával, a zöldségekkel (a petrezselyemzöld kivételével) és a fűszerekkel együtt a borban feltesszük főni. Csak annyi vizet öntünk hozzá, hogy a húsokat elfedje. Lassú tűzön, fedő alatt 2 óra hosszat főzzük. Ezután a sonkát és a csülköt kivesszük, és nagyobb kockákra vágjuk. A körmöket addig főzzük, míg a visszamaradt lé kb. 1 liter mennyiségűre elfő. Ezt követően a levet leszűrjük, és hozzáadjuk a borecetet. (Egy tálkában egy kevés levet félretehetünk. Abban az esetben, ha az aszpik leve nem lenne elég sűrű, ebbe áztathatjuk a zselatint.) A maradék mogyoróhagymát, fokhagymát és a petrezselyemzöldet felaprítjuk. A felkockázott húst egy hosszúkás forma aljára helyezzük, megszórjuk a hagymával, fokhagymával és petrezselyemmel, majd óvatosan ráöntjük az ízes levet, és 12 órára hűtőbe tesszük. Szeletelve fogyasztjuk.
SAJTOS NOKEDLI
Hozzávalók:
250 g liszt
2 db tojás
1,5 dl víz
100 g reszelt sajt
1 fej kisebb hagyma
vaj, csipet só
Elkészítés:
A lisztet a tojásokkal, a sóval és a vízzel homogén tésztává gyúrjuk, majd azt nokedliszaggatóval (vagy késsel nedves deszkáról) a lobogó sós vízbe szaggatjuk. Ha a galuskák feljöttek a víz felszínére, leszűrjük azokat, és hőálló tálba rétegezzük: egy réteg galuska, egy réteg sajt és így tovább. Megszórjuk reszelt sajttal, és forró sütőben addig pirítjuk, amíg a teteje barna színt nem kap. A hagymát finomra vágjuk, egy kis vajon barnára pirítjuk, majd a sajtos galuska tetejére öntjük. Könnyű zöldsaláta illik hozzá. Az osztrák hütték kedvelt étele, melyet általában forró vasserpenyőben szolgálnak fel, zöldsaláta kíséretében. Íze a felhasznált sajtoktól függően sokféle lehet. Mindig frissen főzzük, és forrón tálaljuk! Gyomrot nem kímélő étel, így jólesik utána egy kis mozgás.