Manapság már azért is fizetünk, hogy egy szobába zárjanak be minket. Mi a titka a szabadulószobáknak, melyek egyre elterjedtebbek a világon? Lássuk!

Legelső alkalommal a barátnőm javaslatára töltöttem le egy játékapplikációt, melynek a neve: Can you escape, ami annyit tesz: Szabadulj, ha tudsz. Az ingyen letölthető játék nagyon egyszerűen működik: egy sor logikai fejtörőt kell megoldani ahhoz, hogy kijussunk a zárt szobából. Ám a szobából kijutva egy újabb szobában találjuk magunkat, de a cél mindig ugyanaz marad: hogy megtaláljuk a kulcsot, és végleg kiszabaduljunk. 

szabaduloszoba.jpg

A szabadulószobák elve

Az egész olyan, mintha egy nyomozásban vennénk részt, ahol különféle jelek után kell kutatnunk, s a nyomokat egymáshoz passzítva bukkannunk rá a kiútra. Megannyi részletet kell észrevennünk és rejtvényt kell megoldanunk ahhoz, hogy közelebb kerüljünk a végső szabaduláshoz. Szükséges hozzá a következetes és komplex gondolkodás, a kreativitás, az asszociáció, a jó emlékezet, a logika és a leleményesség. Ha egyedül játszunk a telefonon, csak magunkra számíthatunk, aminek a hátulütője az, hogy ha elakadunk – ami könnyen előfordulhat –, belefulladhatunk a saját kijutási kísérletünkbe.

Bár nagyon izgalmas a játék egyedül is, de még nagyobb hatással van ránk, ha csoportosan keressük a kiutat egy tényleges és létező szabadulószobából. 

A játék, ami valósággá vált

Az igazi szabadulószobákban van egy nagyon fontos tényező, ami hatalmas súlyként nehezedik a játékosok vállára. Ez pedig nem más, mint az idő. A szobából ugyanis egy meghatározott időn belül (általában 60 perc) kell kijutni, éppen ezért a siker érdekében egy igazi csapatra van szükség, ahol mindenki érvényesülni tud. Mind másban vagyunk jók, amit egy ilyen helyzetben tökéletesen kamatoztatni is tudunk. 

A közös cél érdekében mindenki egyformán fog küzdeni, ráadásul egy olyan kommunikáció alakul majd ki, ami előreviszi a társaságot, s elvezeti őket a szabadulásig. Gyorsan kell gondolkozni, hatékonyan kell dolgozni, stratégiát kell választani – amit kidolgozni ott tulajdonképpen majdhogynem lehetetlen, egyszerűen csak meg kell tanulni a csapattagoknak együttműködni azokkal is, akikkel eddig még sosem ment. Mindennek a kulcsa abban rejlik, hogy a közös cél adott. Ám ahhoz, hogy mindent megoldjon a csoport, mégis az egyén képességei, leleményessége és kreativitása, egyéni ötletei segítik előre a csapatot, tehát rájönnek, hogy a másik segítsége nélkül ez egy lehetetlen küldetés. Ettől olyan izgalmas és addiktív a játék.

hirlevel_web_banner_2_250.jpg

Céges csapatépítőnek kiváló!

Gyakran a visszafogott csapattag/munkatárs a legügyesebb és legkreatívabb, mert itt szabadjára engedheti a fantáziáját, és bátran elmondhatja ötleteit a siker érdekében. A harsányabbak pedig megtanulják, hogy teret kell adniuk a halkabb csapattársuknak/kollégájuknak is. Az izgalmas játékban ott lapul a problémamegoldás, a konfliktuskezelés, a bizalom kiépítése és az együttműködés lehetősége is. Mindenki a történet részévé válik, ami összekovácsolja a munkatársakat, pláne, ha sikerül kijutni a szobából.

Szabadulj, ha tudsz!

A játék rendkívül izgalmas, valamint tökéletes kikapcsolódás is egyben, hiszen a rejtvények sorozatos megoldása sikerélményt biztosít. Egyfajta Flow-élményben lehet része az embernek a játék során, ami azt jelenti, hogy teljesen elmerül abban, amit csinál, plusz örömét leli benne, energetizálja őt. Ha kipróbáljuk, garantáltan kizökkent minket a hétköznapi gondolkodásunkból, fejleszti készségeinket, és megtanít minket arra, hogyan kell, illetve hogy lenne érdemes hatékonyan, csapatban dolgozni. Aki pedig már próbálta, annak azt ajánljuk, hogy a következő alkalommal egy új tematikát válasszon (merthogy több is van: horror szabadulószoba, múmia szabadulószoba stb.). Sőt, akár ajándéknak is kiváló lehet!

Szabadulószobák a közelünkben: felnőtteknek Komáromban, Győrben és Budapesten. A gyerekek és a diákok pedig kipróbálhatják magukat Somorján a városi könyvtárban. (Az előzetes bejelentkezés mindenhol szükséges.) Szabadulj, ha tudsz! Szabadulj, ha mersz!

Derzsi Bernadett
Kapcsolódó írásunk 
Cookies