Ahol a hegy kettéhasadt: csábító szurdokot találhatunk a Szádelői-völgyben. Sokak szerint ez Európa egyik legszebb túrája!
Ma olyan hangzatos címekkel reklámozzák, mint a szlovák Grand Canyon, de attól még magyar történelmi helyről van szó. Szurdoktúránk indulhat Szádelő községből: ennek végén található ugyanis a szurdokvölgy bejárata.
A név, Szádelő még a gyepűk korából való, gyepűnek pedig az országhatárt nevezték. Járhatatlan, hegyes területet, mely az ellenség betörését megnehezítette. Ezek szerint huzatos történelmi helyen vagyunk, ahol a legenda szerint a tatár elől menekülvén IV. Béla megpihent. (Legalábbis erről meséltek a vadászok.)
Egyébként a „szád” nyílást jelent, az „elő” pedig elülsőt. A név – „nyílás előtti” – arra utal, hogy innen indulhatunk a szurdok felé, vagyis a hegy nyílása felé. Induljunk hát!
Az erdővel borított szurdok aszfaltútja ilyenkor, november elején már mesés őszbe fordul. Sétánk közben hol itt, hol ott bukkan elő a Szár patak: nem nehéz elképzelni, hogy az időgépbe beülve egy sötét barlang legalján találnánk magunkat.
Mert a csodaszurdok kialakulásáért a Szár patak felelős, amelyik sok millió éven keresztül vájta útját a mészkőbe. Számos monda született itt a nép ajkán, például a szegény pásztorlegény és a tornai várkisasszony szerelméről (a környéken bolyongva a tornai várromhoz is elérkezhetünk).
De olyan monda is van, amelyikben egy tündér kővé változtatta a völgyben erről pletykáló asszonyokat. A környéken a zuhatagokat, barlangokat is érdemes megnézni, és magát a mesébe illő falucskát, Szádelőt is, ahol manapság vagy 150 ember él. Innen indulnak a nevezetes szádelői túrák...
A Kassai kerületben vagyunk, a Szádelői-völgy a Gömör–Tornai-karszt egyik ékköve. A szurdok beékelődött a Felső-hegy és a Szádelői-fennsík közé, s mintegy 2200 métert kanyarog, mélysége eléri a 300 métert. Sétánk közben sziklatornyokat csodálhatunk, különleges növényeket.
Kicsit izzasztó gyaloglás után kitárul előttünk a táj, remek kilátás nyílik a hasadékra. Sziklafalak szöknek fel körülöttünk, majd zuhannak le a szakadékvölgybe. A látványba belerondít egy cementbánya, de nem, nem akarjuk látni, az ezer színben játszó természeti szépségek legyőzik ezt a rondaságot...
Pontosan ez az a hely, ahol le kell cövekelnünk, ha világszép kilátásban akarunk gyönyörködni. Az öt kilométeres tanösvény bejárása a völgyön keresztül 4-5 órát vesz igénybe. Sok a turista és a látogató, rengeteg ember kíváncsi ősszel is a Szádelői-völgy csodáira.