A férfit általában a 18. életéve betöltése után tekintik felnőttnek, „érettnek”. A címben szereplő Viagra, amely nevét a latin vigor (életerő) és a Niagara-vízesés összevonásából kapta, nem férfi ugyan, de a férfiassághoz való köze tagadhatatlan.

Ezért egy kis fantáziával beszélhetünk a „kék gyémántnak” becézett gyógyszer „érettségijéről”, hiszen éppen 18 évvel ezelőtt, 1998-ban jelent meg először a gyógyszerpiacon a sildenafil hatóanyagot tartalmazó kék tabletta.

nevtelen_terv_18_2.jpg

Kevés gyógyszer keltett ilyen feltűnést, ébresztett ennyi vágyakozást, optimizmust. Az „ezredvég gyógyszerének” is kikiáltott szer iránti érdeklődést csak fokozta, hogy a hatásmechanizmusáért felelős biokémiai, élettani változások felismeréséért ugyanazon év decemberében orvosi Nobel-díjat is kiosztottak!

Az új gyógyszerrel párhuzamosan került a köztudatba az általa gyógyított „baj” orvosi neve is: erektilis diszfunkció (ED). Az első szó a hímveszsző merevedésére, az erekcióra utal, amely ha nem jól „működik” – ez a diszfunkció –, akadálya a nemi aktusnak, tágabb értelemben a gyermeknemzésnek is.

Az erekció alapja a hímvessző (pénisz) ereinek vérrel való megtelítődése. A telítődéshez szükséges érellazulásra viszont az idegek útján érkezik „parancs”. Ha már nincs szükség a telt erekre, egy enzim elbontja a parancs hatására keletkezett értágító anyagot. Diszfunkció esetén az említett enzim túl aktív, vagyis túl gyorsan szünteti meg az érellazulási (erekciós) parancsot. Az új gyógyszer itt lép színre: gátolja az említett enzim működését, azaz fenntartja az erekcióhoz szükséges értágulást. A „kék gyémánt” megjele nése újraértelmezte az ED fogalmát is.

Korábban azt tartották, hogy a közösülési képtelenség, az erekció elégtelensége túlnyomórészt „lelki” okokra vezethető vissza. Ma már tudjuk – többek közt a sildenafil hatása alapján –, hogy ez nem így van: a merevedésképtelenség mögött az esetek 75%- ban szervi ok (cukorbetegség, érelmeszesedés, magas vérnyomás) áll.

Tisztán lelki háttér – a depresszió első tünete lehet az ED-nek – csak 10%- ban szerepel, míg a fennmaradt 15%-ban szervi (testi) és lelki (pszichogén) ok egyaránt felelős az erekció elégtelenségért.

Az első „kék tablettát” két újabb, hasonló hatóanyagú követte, majd megjelent az újabb, második generációt jelentő, avanafil hatóanyagú gyógyszer is. Ez utóbbi már 15-30 percen belül hatékony erekciót biztosít, és hatása kb. hat órán keresztül tart. Az első generációhoz tartozó tadalafil hatása viszont kb. 36 órán át tart, igaz, hogy csak fél-két órával a bevétele után kezd hatni. Mind az első, mind a 2. generáció valamennyi tagja csak receptre kapható – viszont előírhatja a körzeti orvos is. Nagyon fontos tudatosítani: nincs forgalomban semmilyen, recept nélkül kapható gyógyszer vagy „gyógyszer-kiegészítő”, amely hatékony az ED megszűntetésére. A gyógyszer orvos általi előírását az indokolja, hogy a receptet kiállító orvosnak kötelessége mérlegelni azokat a betegségeket és azok gyógyszereit, amelyek ellenjavallatát képezik az ED tablettás kezelésének.

Dr. Kiss László
Kapcsolódó írásunk 
Cookies