Kellemes estét szerezhet magának, ha jegyet vált a Teátrum Balfácánt vacsorára! című előadására, amelyet a budapesti Gali László rendezett. A kedves francia humor magával ragadja a nézőt – miközben a darab mondanivalója elgondolkodtató.

Különös szórakozást eszelt ki egy pénzzel, hatalommal és intelligenciával megáldott párizsi baráti társaság. Szerda esténként bennfentes vacsorákat rendeznek, ahol is a terítékre egy-egy balfácán kerül. A cél minél többet beszéltetni a mit sem sejtő áldozatot. Minél ütődöttebb az illető, annál jobb: annál többet lehet rajta röhögni, na meg „felfedezője” is annál nagyobb elismerésben részesül. Ám ezen a szerdán kicsit másképp sülnek el a dolgok.

balfacant-vacsorara-kezdo.jpg
(© Hevesi Sándor Színház)

A társaság egyik tagját, Pierre-t (Boráros Imre) keserves derékfájás kínozza, így kénytelen lemondani a vacsorát. Igen ám, de aktuális bolondja, a gyufaszálkölteményeket gyártó adóellenőr, Franciose (Dráfi Mátyás) már útban van otthona felé...

A darab zsenialitása,hogy miközben sorsok törnek össze, a közönség a hasát fogja nevettében. Tisztán megrajzolt jellemekkel van dolgunk, olyan figurákkal, amelyeket nagyon jól ismerünk a saját környezetünkből, hiszen itt élnek közöttünk. Hús-vér EMBERT pedig mindig nehezebb megformálni, mint egy kreatúrát. Jóízűen ugyanis csak azon lehet nevetni, ami emberi.

Ebben az előadásban pedig kiemelkedő alakításokat láthatunk olyan nagyszerű színészek előadásában, mint Boráros Imre, Cs. Tóth Erzsébet, Petrécs Anna, Benkő Géza, Németh István vagy Dráfi Mátyás.

A vígjátékot az a Francis Veber írta, aki a Magas szőke férfi felemás cipőben című filmmel jegyezte be magát a filmvígjátékok történelmébe. (De ő a forgatókönyvírója, esetenként rendezője a következő világsikereknek is: Őrült nők ketrece, Balekok, Apám, a hős vagy a Négybalkezes.)

Működése 9 éve alatt a Teátrum 3 operettet, 3 színművet, 2 mesejátékot és 1 ifjúsági musicalt mutatott be. Ezenkívül számos emlékestet, irodalmi műsort is készített mind a felnőtt, mind a tanulóifjúság részére, amelyekkel elsősorban a magyar nyelv, irodalom és történelem népszerűsítése volt a célja.

balfacant-vacsorara-belso.jpg
Jelenet a darabból

2008 végén jelent meg a Teátrum kiadásában a Hazai csokor c. verses hanghordozó, amely 50 felvidéki magyar verset tartalmaz – 1918-tól napjainkig. A Teátrum tagjait büszkeséggel tölti el, hogy előadásaikat telt házak előtt játsszák, tehát egy előadást körülbelül 300 néző lát, akiknek visszajelzései a legtöbb esetben pozitívak.

Sikerként könyvelhetik el azt is, hogy csak a színházi előadásaik (amelyek nem átdolgozások vagy kivonatok, és amelyek gyakran 20-30 szereplősek) száma évente 40-60 között mozog.

hirlevel_web_banner_1.jpg

Dráfi Anikó
Cookies