Véget ért a farsang, a bálok, a nagy eszem-iszom időszaka. Hamvazószerdával elkezdődtek a nagyböjt napjai. A ma embere már gyakran nem is a hite miatt tart böjtöt, hanem egész egyszerűen élettani, egészségügyi, sőt esztétikai okokból. A szervezetünket nehéz ételekkel terheltük – néhány kilóval többet mutat a mérleg –, és most itt az ideje, hogy kicsit megtisztuljunk testileg is. Receptjeinket úgy válogattuk össze, hogy a hagyományos böjtös ételek mellett a márciusban szezonális, nagyon értékes medvehagyméból készültek is helyet kapjanak.  A nagyböjt húsvét vasárnapjával ér véget, amikor végre felszeleteljük a húsvéti sonkát. Addig is, íme, néhány húsmentes finomság!

Almaleves
H.: 1/2 kg alma, 5 dkg liszt, 15 dkg cukor, 1 dl fehérbor, 2 dl tejszín, 2 dl tejföl, 1 l víz, 1 citrom, 2 db szegfűszeg, csipet fahéj, egy kevés só.
Feltesszük a vizet a cukorral, a szegfűszeggel, a fahéjjal és a kis sóval forrni, közben megpucoljuk és felkockázzuk az almát. Ha a fűszeres víz már forrásban van, belefacsarjuk a citrom levét (a vitaminokat elveszti ugyan, de az antioxidáns hatása megmarad, nem hagyja megbarnulni az almakockákat, és nekünk éppen ezért van szükségünk rá). Az almákat puhára főzzük, majd a leveshez hozzáadjuk a fehérbort és a tejfölt. A tejszínt liszttel behabarjuk, a leveshez adjuk, és az egészet felforraljuk. Ha szükséges, utánaízesítjük, majd lehűtve tálaljuk.

Böjti káposzta
H.: 1/2 kg savanyú káposzta, 1 kg fejes káposzta, 25 dkg rizs, 4 db kemény tojás, 1 fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 1 csokor zöldkapor (vagy szárított kapor, ízlés szerint), 1 alma, 2 dl tejföl, 1 kk. pirospaprika, 1 kk. törött bors, ízlés szerint só,  2 ek. liszt, 2 ek. étolaj.
A vöröshagymát apróra vágjuk, és olajon megpirítjuk. Hozzáadjuk a rizst, és pár percig sütjük, hozzáadva a sót, a borsot, a pirospaprikát és a gerezd fokhagymát. Ezután egy kis vízzel 5 percig pároljuk. A kemény tojásokat apró kockákra vágjuk, és a kihűtött rizshez adjuk. A fejes káposztát leveleire bontjuk, és a leveleket egyenként megtöltjük a rizs és tojás keverékével. A savanyú káposztát egy edény aljára rakjuk, kaporral ízesítjük, és a felszeletelt almát is közérakjuk. Erre halmozzuk a töltött káposztaleveleket. Annyi vizet öntünk rá, amennyi ellepi, és kis lángon puhára főzzük, végül a liszttel bekevert tejföllel behabarjuk.

Savanyú halleves
H.: 1 kg hal, ecet ízlés szerint (cca. 6 ek.), 2 fej vöröshagyma, 1 ek. zsír, liszt, só, pirospaprika.
A halat megtisztítjuk, feldaraboljuk, és az ecettel, a sóval és a karikára vágott vöröshagymákkal 2 l vízbe tesszük. 1/4 órányit főzzük, majd kivesszük a haldarabokat. Zsírból, pirospaprikából és lisztből szép piros rántást készítünk, amit feleresztünk egy pohár hideg vízzel, majd belekeverjük az ecetes vízbe, és újra feltesszük főni. Amikor forr, beletesszük a haldarabokat, és kavarás nélkül tíz percen át főzzük.

web-bannerek-hirlevel-02_5.jpg

Medvehagymás pesto
H.: 1 csokor medvehagyma, 1 gerezd fokhagyma, 3 ek. fenyőmag, cca. 1 dl olívaolaj, só, bors.
A recept nagyon könnyű, mindössze annyit kell tennünk, hogy a hozzávalókat egy aprítógépbe tesszük és felaprítjuk. Máris kész a pestónk, amelyet könnyedén felhasználhatunk tésztákhoz vagy töltelékekhez. A pestót hűvös helyen tároljuk.

Medvehagymás juhtúrókrém
H.: 200 g vaj, 250 g juhtúró (bryndza), medvehagyma, színezésnek őrölt pirospaprika (aki szereti, adhat hozzá csípőset is, de alternatívája lehet egy kevés őrölt kurkuma).
A vajat a juhtúróval gondosan összekeverjük, hozzáadjuk a felaprított medvehagymát, és paprikával színezzük. Sózni nem szükséges, mert a juhtúró már önmagában elég sós. Azonnal fogyasztható.

web-bannerek-hirlevel-01.jpg

 

Új Nő csapata
Cookies