Mit eszik a csirke? Hogyan lesz a tojás? Gyerekeinknek magyarázzuk el, hogy mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás (amúgy megoldatlan talány.) Összeállításunkban ehhez a magyarázathoz adunk némi támpontot.

Először is magyarázzuk el nekik, hogy mit jelent ez a mondat: Azok vagyunk, amit megeszünk! Ha boldog tyúk tojását esszük, amelyik kint kapirgál az udvaron, s olykor-olykor zöldet is bedobnak neki, akkor jó tojást eszünk. Olyan tojást, aminek hasznos összetevői jót tesznek velünk és szervezetünkkel. S ne a messziről ideszállított, kékre fagyasztott kínai csibék húsát együk, mert a szervezetünk számára az a jó táplálék, amit már apáink, anyáink is ettek, abból épülnek fel a sejtjeink.

boldog-tyuk-es-erdekes-tojasok-kezdo.jpg
(© Gary Bunt)

Parasztházaknál régen az udvaron kapirgáltak a tyúkok az állatok mellett. A tyúkól kicsi volt, benne pedig a tyúklétra. Ez a létra régen olyan volt, hogy az egész helyiséget kitöltötte. A lécek srégen neki voltak döntve a falnak, azért, mert a tyúkok a létrán szeretnek aludni.

Amikor a jérce ivarérett lesz, és megkezdi a tojástermelést, onnantól hívjuk tyúknak. A tojó típusú tyúkok akár 18 hetes koruktól tojnak, a hús típusúak 20-25 hetes koruktól.

Akkor kezdtünk el a testvéremmel tyúkokat tenyészteni, mikor a szupermarketekben már csak vízzel felpumpált csibéket árultak. „Hol élsz te, talán egy másik planétán, itt már régóta ez van!” – nevetett rajtam a barátnőm, amikor mélységesen felháborodtam. Nagyot fordult velem a világ, mikor rájöttem, hogy az örökségként ránk maradt szülői háznál mégsem szabad azokat a tyúkólakat lebontani.

Akkor már  a hűtőpultok tele voltak kékre fagyasztott kínai csibékkel az üzletekben, s a foszforeszkáló tojások is csak ennek az új világnak voltak a hírnökei. Az ehetetlen tojások héján harmincöt pecsét volt, talán még tanúsítványt is mellékeltek hozzájuk. Másnap hát csibéket telepítettünk a régi tyúkólakba, és a testvérem minden nap munka után megállt etetni.

Attól kezdve ismét volt friss tojásunk – én pedig elkezdtem tanulmányozni a tanyasi és üzleti tyúkok közti különbséget.

A képen Garlík László (72) martosi tyúkudvarát láthatjuk, amelyik a régi időket másolja.

kukkonia-farm-1.jpg

Kosárfonó lévén, vendéglátónk még kast is készít a tyúkjainak.

kukkonia-farm-4.jpg

Tanácsa: antibiotikum helyett gyógynövényt adjuk a tyúkjainknak! Ha a gyepünkben nő némi útifű, gyermekláncfű, fehér árvacsalán, közönséges galaj, ragadós galaj, madársóska, közönséges cickafark, csalán: az mind gyógynövény!

kukkonia-farm-2.jpg
Garlík László

Ha bedobjuk a tyúkoknak, az nemcsak nekik lesz egészséges, hanem mi is egészségesek leszünk a tojásukon és húsukon keresztül.

kukkonia-farm-3.jpg

Madonna, mikor még Guy Ritchie felesége s egy angol kastély úrnője volt, szívesen bedobált némi magot a tyúkjainak.

boldog-tyuk-es-erdekes-tojasok-madonna.jpg
(© Tim Walker / Vogue)

Az intenzív ketreces tartásban 50 x 50 centiméteres helyen öt darab csirke él, és 24 órán keresztül világítanak nekik, hogy hogy tojjanak. A 21 hetes tyúk már tojik, az első évben akár 300 tojást is adhat. A második évben már nem bírja, ezért levágják, és jöhet a következő generáció. Itt minden a profitról és a mennyiségről szól.

Fürjtojás

A csallóközi farmon fürjek vannak, a tojás természetes ómega-3 tartalma és ásványianyag-tartalma is magas, ezért egyre népszerűbb. Savanyítani és füstölni is érdemes ezt a kicsi, fehér alapon pöttyös-foltos héjú tojást; ám ugyanúgy rántottát is lehet belőle készíteni, mint a tyúktojásból.

Egy tyúktojásnyi mennyiségnek 3-4 fürjtojás felel meg. Héja kemény, erre ügyelni kell, erősebb ütéssel lehet feltörni.

A bolti csirke és a háztáji csirke húsa – Tyúkfajták 

A régi világban az udvarokon általában fehér vagy barna tyúkok kapirgáltak. „Fehér tyúkok a mi farmunkon is vannak Tósnyárasdról  – mutatja a Kukkonia-farm házigazdája a tyúkudvart. –  Ezek jó fajták, kisebb testűek, de jól tojnak. Legutoljára például kendermagos tyúkokat hoztunk Csehországból: nos, azokkal nincs jó tapasztalatunk."

A tojáshozam tehát nagyban függ a tyúkfajtától. A ketreces tartásra nemesített fajták nem alkalmasak kinti tartásra. A szabadtartású csirke fajtajellege lehetővé teszi, hogy hathetes kora után betollasodva kimenjen a szabadba kapirgálni, csipegetni, majd estére visszatérjen az istállóba. A szabadtartásnál ma már komoly megkötések vannak, hálóval kell letakarni a kifutót, hogy veréb, galamb ne tudjon rá leszállni. Nem lehet szabadban a szárnyas vize, ennivalója, nehogy más állatok belepiszkítsanak, aztán fertőzést kapjanak. A higiénikusok rendszeresen ellenőrzik az állatjóléti körülményeket.

minden_reggel_ujno.sk_0.png

A legjobb csirkének amúgy a francia bresse-i csirke számít (Magyarországon kapható). Ennek legalább 32 hetesnek kell lennie a levágáskor, takarmányuk főleg gabona, tíz százalék tejtermék.

–nagyvendégi–
Cookies