Az EU felmérése szerint minden hatodik uniós polgár küzd valamiféle egészségkárosodással, ill. fogyatékossággal. Sajnos a felvidéki magyarságra vonatkozó adatok még ennél is riasztóbbak. A becslések szerint Szlovákia minden tizedik magyar nemzetiségű lakosa valamiféle fogyatékossággal, egészségkárosodással él.

A fogyatékos gyermeket nevelő családok megsegítésére, támogatására jött létre a pozsonyi székhelyű Carissimi nonprofit alap.

carissimi-kezdo.jpg
(Kép forrása: www.facebook.com/carissimina)

– A hátrányos helyzetű szlovákiai magyarok helyzetére 2002-ben Magyarország pozsonyi nagykövetének felesége, Boros Miklósné Környei Erzsébet figyelt fel – kezd bele a történetbe Tóth Erika elnök. – Az ő kezdeményezésére jött létre a Carissimi, melynek a célja, hogy azokat a magyar családokat segítsük, amelyek fogyatékos gyermeket nevelnek. Az alakuló gyűlésre még a Pátria rádió munkatársaként kaptam meghívást. Az alatt a huszonöt év alatt ugyanis, amit a rádiónál töltöttem, rengeteget foglalkoztam a fogyatékosok és egészségkárosodottak helyzetével.

Azt tapasztaltam, hogy a magyarok számára ennek a hátránynak a kezelése még nehezebb, hiszen a szociális biztosító, az egészségbiztosítók, a szociális ügyi hivatal formanyomtatványai mind szlovák nyelvűek. Sokan nyelvi nehézségek miatt nem tudják kiharcolni azokat a juttatásokat, amelyek a törvény szerint megilletik őket. Nemegyszer igazi szélmalomharcot vívnak, mert harcolniuk kell.

– Harcolni?

– Bizony, sokszor ez a megoldás. A szociális háló sok esetben lyukas, a törvények, rendeletek között egy laikus nehezen tud eligazodni. Az orvosok leterheltek, nem igazán vesztegetik az időt azzal, hogy elmagyarázzák a betegnek, milyen támogatásra, segélyre, segédeszközre jogosult. Mi a hozzánk fordulóknak ebben is szívesen segítünk. Tanácsunk: mielőtt valaki intézkedni megy, mindenképpen vegye fel a kapcsolatot azzal a szervezettel, amely a sorstársait tömöríti ( Vakok és Gyengén Látók Uniója, Rett-szindróma Alapítvány és a többi). Ők ugyanis pontos tájékoztatást tudnak nyújtani. Egy felkészült embert nehéz „lerázni”.

– Melyek a leggyakoribb problémák, melyekkel Önökhöz fordulnak?

– A legtöbben anyagi támogatást kérnek. Azokban a családokban ugyanis, ahol egészségkárosodott gyermek él, legtöbbször az édesanya nem tud munkát vállalni. Otthon marad a gyermekével, és jó esetben megítélik neki az ápolási segélyt. Na de mennyit?! A gyógyszerek, a gyógyászati segédeszközök beszerzése, a rendszeres orvoshoz járás igencsak megterhelik a családi költségvetést. Sajnos, mi nonprofit szervezet vagyunk, így a költséges külföldi gyógykezeléseket nem tudjuk igazán támogatni. Ettől eltekintve: rengeteg családot támogattunk már az elmúlt majd tíz év során. Többek közt magyarországi kivizsgálásokhoz, gyógyszer- és gyógyfürdői költségekhez, gyógyászati segédeszközök vásárlásához járultunk hozzá. Vannak esetek, mikor pszichológiai tanácsért fordulnak hozzánk. A fogyatékos embereknek és családjuknak fokozott pszichés teherrel kell együtt élniük. Nagyon nehéz helyzet ez.

carissimi-toth-erika.jpg
Tóth Erika a Carissimi nonprofit alap elnöke

– Ki fordulhat Önökhöz?

– A Carissimi minden egészségkárosodottat segít, tehát az értelmi fogyatékosokat, a mozgásszervi sérüléssel küszködőket, a daganatos betegségben szenvedőket, a különböző genetikai betegségekkel élőket, az autistákat, a halmozottan sérülteket, a siketeket és halláskárosultakat. Sajnálatos módon az utóbbi években a szerzett, tehát a nem veleszületett halláskárosodással élők száma eléggé megnövekedett, ami részben a fiatalok közt divatos hangos zenehallgatás számlájára írható.

– Azok a gyerekek, akik nem integrálhatók az alapiskolákba, tanulhatnak az anyanyelvükön?

– Az értelmi fogyatékos gyermekek számára vannak magyar tannyelvű speciális iskolák. (Az értelmi károsodás vagy más pszichés probléma feltárását célzó tesztlap azonban sokáig csak szlovák nyelven volt elérhető. Ezt a problémát végül Dunaszerdahelyen Németh Margit és Forró Zsuzsanna a tesztlapok lefordításával megoldotta.) Az egyéb fogyatékossággal élő gyermekek számára nincs lehetőség arra, hogy az anyanyelvükön tanuljanak.

A vakok és gyengén látók Lőcsén, a siketek és súlyos halláskárosultak Pozsonyban és Losoncon, a mozgássérültek pedig pozsonyi bentlakásos iskolában, de csakis szlovák nyelven tanulhatnak.

– Az egészségkárosodottaknak sokkal rosszabbak az esélyeik a munkaerőpiacon, mint az egészségeseknek. Mennyire gyakori, hogy diszkriminációra panaszkodnak?

– A fogyatékkal élő emberek jogait alkotmányunk védi. Ha valaki úgy érzi, hogy az egészségi állapota miatt hátrányt szenved – akár a munkahelyén, akár iskolában, hivatalban, orvosnál vagy boltban –, nyugodtan fordulhat a Szlovákiai Nemzeti Emberjogi Központhoz, melynek Pozsonyban, Érsekújvárott, Rimaszombatban és Homonnán van hivatala. Tapasztalataink azt mutatják, hogy nálunk jogegyenlőség van ugyan, esélyegyenlőség azonban még mindig nincs.

hirlevel_web_banner_1_482.jpg

– Megfigyelésem szerint, főleg a kerekes székhez kötöttek vannak nehéz helyzetben. Nálunk, Komáromban is nemegyszer az úton kénytelenek közlekedni, mivel a magas járdaszegélyekről egyedül nem tudnának lejutni.

– Ez így van másutt is. Szlovákiában sok helyen még most sem tartják be az akadálymentesítésről szóló 2002. évi 532. számú rendeletet. Tény, hogy a régebbi épületek akadálymentesítése többletkiadással jár, de az újaknál annyira minimális a költségnövekedés, hogy ezt nem lehet érvként elfogadni. Ilyen esetben az építésügyi hatóságnál vagy a Mozgássérültek Szlovákiai Szövetségénél tehetünk panaszt.

– Előadásokat, konferenciákat szerveznek. Nemrégiben Önök szervezték meg az Amerikából származó, Fogyatékosságtörténeti vándorkiállítás szlovákiai bemutatását Dunaszerdahelyen és Ipolyságon, meghívták a budapesti Baltazár Színházat, és mindemellett immár második éve rendszeresen megjelentetik a Carissimi című ingyenes folyóiratot is. Kik segítik a munkájukat?

– Orvosoktól jogászokig sok önkéntes segítőnk van, akik mindennemű ellenszolgáltatás nélkül támogatnak bennünket. Szeretnénk, ha ebben az évben sikerülne elnyernünk az állami támogatást. Szerencsére egyre többen tudatosítják: ahhoz, hogy integrálni tudjuk az egészségkárosodással és a fogyatékal élőket, meg kell ismernünk a problémáikat. Számukra ez az igazi segítség!

Janković Nóra
Cookies