„Édes, de nem lekvár, savanyú, de nem savanyúság, fűszeres és gyakran égetően csípős, de nem ételízesítő, ám túl tömény ahhoz is, hogy köretként, főzelékként egyszerre nagyobb mennyiségben fogyasszunk belőle. Nem olyan híg, mint egy mártás; darabos, nem pedig krémszerű, mint egy püré. Zöldségből, hagymából és gyümölcsből főzik, ecettel és cukorral tartósítják, és inkább elteszik, mint frissen tálalják. Hidegen szokták fogyasztani. Indiai eredetű, de az angolszász világ régen a magáévá tette, és egyre terjed tovább. Eredetileg mangóból és más trópusi gyümölcsökből készül, hagymával, mazsolával, de ha megértjük a filozófiáját, helybéli alapanyagokból is főzhető kiváló csatni.”

Ezt a rövid bevezetőt, amelyet az interneten találtunk, előre kellett bocsátani, hiszen sokan vannak szűkebb hazánkban, akik még soha nem hallották ezt a szót: csatni (hindi nyelven: catni, angolul: chutney). Mivel ez az édes-savanyú csemege egyre több országot hódít meg, bemutatjuk közelebbről is. Főleg most, amikor a kertekben roskadásig van szilva, alma, körte és más jóízű gyümölcs, amelyet eddig csak kompótnak, lekvárnak, dzsemnek szoktunk eltenni. Ami, ugye, megszokott, és eléggé fantáziátlan. Pedig a változatosság gyönyörködtet. Érdemes belevágni.

csatni.jpg

Nyersen finom, de túl sok
Egy kosár alma öröm, három láda alma gond. Mihez kezdjünk ennyi gyümölccsel? Nekilátunk, éjfélig hámozunk, darabolunk, forralunk. Aztán még a dunsztolás. Hát nem kevés! És a következő héten már ott áll konyhánkban a három láda szilva, azután a körte. A végén utáljuk az egészet. Nem szólva arról, hogy a rengeteg kompót múzeumi darabbá szárad, mert a család képtelen elfogyasztani. A csatni zseniális megoldás, még a befőttek vad ellenzői is szeretik. Miért ennyire vonzó? Elsősorban azért, mert sós – is. Ezért a belőle készített mártás olyan szerepet tölt be a konyhában, mint a kecsöp, csak érdekesebb, ízesebb és változatosabb. Felhasználása szélesebb körű, mert jól illik a sültekhez és a sajtokhoz is. Kis adagokban fogyasztjuk (tányéronként két kiskanállal bőven elég), mert íze erőteljes, karakteres.

Ezeregy formában
A csatni alapja egy- vagy kétfajta gyümölcs. A további összetevők: egy-két illatos keleti fűszer, hagyma és fokhagyma (ezek mindig benne vannak), mazsola, cukor, ecet és néha olíva- vagy mogyoróolaj. A legegyszerűbb gyümölcsökből készíthető, de nagyon finom egresből, kókuszdióból, mentalevélből, dióból, hagymából, zöld citromból, őszibarackból, sárgabarackból, gyömbérből, csiliből stb.

A fűszer lehet fahéj, kardamon, szerecsendió, szegfűszeg, szegfűbors, gyömbér, zöld vagy fekete bors. Ne féljünk az aromás fűszernövényektől, a mentától, a citromfűtől vagy a koriandertől sem, csak arra ügyeljünk, hogy keveset tegyünk belőlük. A kész csatni lehet édeskés vagy kifejezetten édes, savanykás vagy savanyú, de mindig legyen csípős és aromás. A csatni elkészítése egyszerű. A hozzávalók kiválasztásakor engedjük szabadra a fantáziánkat, mert nincsenek szigorú szabályok. A főzéshez kell egy zománcozott fazék, amelyben nem ég le a gyümölcs. A főzés menete a következő: Egy kevés vízben megpároljuk a felaprított hagymát és a fokhagymát. Hozzáadjuk a kiválasztott gyümölcsöt, egy kis sót, felöntjük egy pici vízzel, és mindezt puhára pároljuk. Vigyázzunk, hogy le ne égjen, tehát ha kell, mindig öntsünk alája egy kis vizet. Amikor a gyümölcs puhára főtt, adjuk hozzá a fűszereket, a cukrot (barna cukrot), az alma- vagy borecetet és a megmosott mazsolát. Lassú tűzön, néha megkevergetve kis ideig főzzük. A csatni állaga kásás legyen, ne folyjon, mert nem szép látvány, ha a húsra téve egy barna löttyöt eredményez. Ha a csatnit hígnak látjuk, főzzük egy kicsit tovább, míg megsűrűsödik. A kész csatnit tiszta befőttesüvegekbe töltsük, zárjuk le, és fejjel lefelé fordítsuk. Így maradjon, amíg ki nem hűl.

Tálalása hagyományosan: sertéssült – egrescsatni, füstölt hús – szilvacsatni, csirkehús – kókuszcsatni, gorgonzola – körtecsatni. Persze, ettől eltérő kombinációk is lehetségesek, a háziasszony ízlése és fantáziája szerint. Néhány receptet is közreadunk.          
–v–

SZILVACSATNI GYÖMBÉRREL ÉS BORRAL

H.: 2 fej hagyma, 1 kg kimagozott szilva, 2 dl vörösbor, 2 ek. almaecet,
1 dl víz, 10 dkg cukor (nádcukor), 10 dkg mazsola, 2-3 cm friss gyömbér, fahéj, fekete bors, só.

Elkészítés: A fent leírt módon főzzük meg a hozzávalókat. Ha csípős csatnit szeretnénk, tegyünk bele csilipaprikát.

ALMACSATNI

H.: 1 kg alma, 30 dkg hagyma, 10 dkg mazsola,
1 db finomra vágott cseresznyepaprika, 1 dl almaecet, 2 dl víz, 10 dkg cukor, 1 csipet só, fahéj, kardamon, szegfűszeg,
1 kk. gyömbérpor.

Elkészítés: a fenti leírás szerint. A végén a saját ízlésünk szerint cukorral, ecettel utánaízesítjük. Ne spóroljunk a fűszerekkel, a csatninak mindig erősen aromásnak kell lennie.

Új Nő csapata
Cookies