A csillagfényes nyári égbolt fürkészése nem kizárólag a romantikára éhezők kedvelt időtöltése. Nézz az égre, csodák várnak rád! – szól a bősi Corvus Csillagászati Egyesület, Szlovákia jelmondata. A csallóközi égbolt szerelmeseit tömörítő szervezet elnökével, Nagy Sándorral beszélgettem.

– Egyesületünk csaknem húsz éve fejti ki tevékenységét. A történet viszont még ennél is régebbi: a Dunaszerdahelyi Városi Művelődési Központ mellett már régebben is működött csillagászati kabinet. Ennek égisze alatt táborokat, versenyeket szerveztek. Térségünkben a zajosabb csillagászéletet Bödők Zsigmond indította be, ő fogta össze a környék csillagászait. A rendszerváltást követő években a kabinet szétesett. 1996-ban döntöttünk úgy páran – profik és lelkes amatőrök egyaránt -, hogy csillagászati egyesületet alapítunk.

csillagok-nyomaban-kezdo.jpg
(© morysetta)

Milyen tevékenységet folytatnak az asztronómia iránti érdeklődés összefogásán túl?

– Az alapszabályban fontosnak tartottuk megjelölni a célkitűzésünket, ami nem más, mint a csillagászat és a rokon tudományok, azaz a fizika, a kémia vagy épp a biológia népszerűsítése a gyermekek és a felnőttek körében. Gyerektáboraink már csak azért is különlegesek, mivel itt nincs este tízkor takarodó, hiszen ekkor kezdjük megfigyelni az égbolt nappal rejtőzködő csodáit. Fontosnak tartjuk az utánpótlás nevelését és a felvilágosító munkát. Előadásokkal, bemutatókkal szívesen járjuk az iskolákat.

Rendelkezünk egy hordozható planetáriummal is, melynek 5 méteres kupolájába kivetítjük az égboltot. Itt megfigyelhetjük a bolygókat, a csillagok mozgását az égbolton, valamint a középkori csillagképábrázolásokat. Valamint be tudjuk mutatni, milyen képet mutat az égbolt Földünk egy választott pontján.

– A régi korok embere olvasott a csillagokból, ismerte azok üzenetét. Sikerült ezt a tudást átörökíteni?

– Nem igazán. A mai ember asztronómiai tudása nagyon is gyér. Ennek egyik oka, hogy az iskolákban a természettudományi tárgyak oktatása háttérbe szorul, nincs idő az égi dolgokkal foglalkozni. Ugyanakkor az interneten rengeteg, sok esetben téves információ terjed. Tele a háló összeesküvés-elméletekkel és féligazságokkal. Ezeknek – háttértudás híján – sokan bedőlnek. Ezért is szervezünk székhelyünkön, Bősön, évente 8-9 alkalommal „Corvus mikroegyetem” címmel felvilágosító előadássorozatot. Itt aktuális, az átlagembert is érdeklő természettudományi kérdésekkel foglalkozunk.

minden_reggel_ujno.sk.png

A langyos nyári éjszakákon szívesen ejtőzünk a szabadban. Mi mindent láthatunk, ha felnézünk a tiszta égboltra?

– Augusztus a csillaghullás időszaka: 12-13. napjának éjszakáján látni a legtöbb meteort, azaz hullócsillagot. Ez ugyanis nem más, mint az a fényjelenség, amelyet az űrben keringő kisebb kövek, porszemek keltenek a légkörben, miközben a nagy sebesség miatti súrlódástól felizzanak. A Perseidák az egyik legismertebb meteorraj. Óránként 60-80 hullócsillag is megfigyelhető lesz az említett napokon, miközben a Hold fénye sem zavar majd. Ezenkívül érdemes figyelni a híradásokat, hiszen egy, a Földhöz közel elhaladó üstökös vagy fényesebb objektum bármikor felbukkanhat.

L. Horváth Katalin
Cookies