Cikkünkben a cipőt és a csizmát vesszük górcső alá. Hogyan készül a lábbeli? Divatkörképünkben a csizma a főszereplő. A latexcsizmától a testőrcsizmáig: az ősz és a tél csizmadivatját jártuk körbe.

Kevesen tudják, hogy a régi emberek eleinte nem is cipőt, hanem csizmát viseltek. Méghozzá puha talpú, felkunkorodó orrú csizmát. A magyar lovas nép: ennek az orrnak az volt a szerepe, hogy megakadályozza a kengyel hátracsúszását a lovon ülve.

csizaminvazio-kezdo.jpg

Ám nem csupán a magyarok viseltek kunkori orrot: a régi rómaiak is, csak éppen kunkori sarut. Később az orr nőni kezdett, olyannyira, hogy előírások szabályozták, meddig nőhet. A nyugati népek ugyanis majmolni kezdték a cipőorrot: a gazdag ember úgymond nagy lábon élt, s a főurak csizmájának orra a hatvan centit is elérhette. (A köznép megmaradt a kis méreteknél.) Ezt rendelet is szabályozta.

A nők már akkor is szerények voltak: ők megelégedtek a kisebb orral, de az ékköves, hímzett csizmákról sokáig nem akartak lemondani.

Ha még tovább keresgélünk az ikonikus csizmák történelemkönyvében, felvillan egy piros fény: a piros csizma, amelyik látványos eleme volt nálunk a paraszti nők öltözékének. A nők később fűzős szárú csizmát hordtak, s a férfiak csizmájának mását csak jóval később, a két háború után kezdték viselni.

Érvényes a szabály, hogy ha a nők átvesznek valamit a férfidivat arzenáljából, akkor az mindig provokál – és az emancipáció jelképévé válik. Mára a csizma az egyik legnőiesebb lábbeli, pedig a jellege ugyancsak férfias!

csizaminvazio-kifuto.jpg
Nosztal­gikus utazás az Yves Saint Lau­rent házban. Duplasoros zakó és latexcsizma: a konvenciók elle­ni lázadást kép­viselték.

Az Yves Saint Laurent divatház 1963-ban rukkolt elő csillogó latexcsizmáival, amelyet a nagynevű francia cipész, Roger Vivier (a tűsarok megálmodója) készített el. Ennél nagyobb dobás csak a Micsoda nő! utcalányának tűsarkú csizmája volt a kilencvenes években.

Felejthetetlen jelenet, amikor Julia Roberts hivatásának jelmezében, combközépig érő csizmában megy be a luxusboltba, ahol a zsebébe gyűrt százdollárosokért nem kap mást, csak az elárusítónők megvető pillantásait.

minden_reggel_ujno.sk_0.png

Ahogy teltek az évek, a csizma egyre szűkebb lett, mígnem 2015-ben Raf Simons, a Dior akkori kreatív igazgatója egybeszabatta a csizmával a cicanadrágot. S hogy milyen csizma lesz divatos az idén? Először is a lazán térdig érő fazon oszlopsarokkal – ahogy Kurucz Klaudia viseli címlapunkon. (Zara csizmájához a kulisszát a leszakadt ég adta, vagyis a zuhogó eső.)

Az idei kollekciók uralkodó darabja tehát mindenképp térdig vagy térd fölé ér, a sarok persze lehet lapos is.

csizaminvazio-klaudia.jpg
Testőrcsizma újragondolva: Klaudia esőben

Nagyon jól mutatnak majd a trendi szvetterruhákhoz vagy a kordbársony szoknyákhoz. Klasszikus darab még a szintén lapos sarkú sima bőrcsizma – ruhatárunk állócsillaga több száz éve. Régen férfiak viselték: ma is testőrcsizma a neve.

Végül egy aranyszabály: Ne felejtsük el, hogy a csizma akkor néz ki jól, ha tökéletesen illik a lábra. Ez azt jelenti, hogy rá kell simulnia a lábszárra, nem szabad hézagnak lenni a csizma és a láb között. Ugyanakkor nem is dudorodhat ki a láb bőre a csizmaszár fölé.

Varga Klára
Cookies