Az elmúlt másfél hónap többek közt a divathétszezonról szólt. Nem könnyű újat mutatni 2022-ben, sok tervezőnek azonban még így is sikerült elgondolkodtató, olykor nevetséges kollekciókat bemutatni a vezető divatfővárosokban. Ma ezekből válogattunk.

Különös időket élünk. A divat egy időre elveszteni látszik fontosságát, és háttérbe szorul a bennünket fenyegető veszélyek árnyékában. Ezek a veszélyek leginkább a bolygónkat fenyegetik, de ugyanide sorolható a nemrégiben kirobbant háború is. Adja magát a kérdés: ezekben az időkben vajon milyen létjogosultsága van egy olyan iparágnak, amelyben minden a külcsínről szól? Amikor emberek milliói vesztik el otthonukat, és százezrek kénytelenek menekülni. Vajon foglalkozhatunk-e divattal, amikor bolygónk CO2-kibocsátása még sosem volt olyan magas, mint 2022 első hónapjaiban? Mikor tudatosítjuk, hogy változtatnunk kell? És vajon sikerül-e időben visszafordítani a lehetetlent?

divat-a-haboru-arnyakeban-kezdo.jpg
A Moschino kollekciójának fő ruhája egy hárfa volt (Kép forrása: repubblica.it)

Jó hír, hogy a vezető divatházak már egy ideje kiállnak bolygónkért, és társadalmi felelősségvállalásuk is példaértékű. Így nem volt meglepő, hogy a 2022-es őszi kollekciókat felvonultató divathétszezonban – amely szinte egy időben zajlott az ukrajnai orosz invázió kezdetével – több tervező és divatház is felemelte hangját a békéért.

Elsők közt Giorgio Armani szólalt meg, aki bemutatóját zene nélkül tartotta, ezzel is felhívva a figyelmet az értelmetlen ukrajnai veszteségekre. 

divat-a-haboru-arnyakeban-1.jpg
Balenciaga divatbemutató (Kép forrása: cnn.com)

A Demna Gvasalia vezette Balenciaga napjaink legmeghatározóbb divatháza. Lassan már tíz éve annak, hogy Demna kelet-európai látásmódja valósággal felrázta az unalmas párizsi sikket. A grúz tervező az elmúlt szezonokban olyan ökológiai problémákra hívta fel a figyelmet, mint például az óceánok vízszintjének emelkedése. A Balenciaga 2020-as őszi kollekciójának bemutatóján az első sorok vízben álltak, és a modellek is bokáig érő vízben vonultak a kifutón.

A márka 2022-es őszi kollekciója szintén a globális felmelegedésre reflektált, és egy olyan világba repítette a vendégeket, ahol már csak a virtuális valóságban élhetjük át a havazást.

A modellek egy üvegfal mögött vonultak, miközben magas sarkúban estek-keltek a hóbuckák közt, és orkánerejű szél nehezítette még Bella Hadid vonulását is. A hóval és széllel küzdő, előretörő modellek egészen más jelentőséget kaptak a jelenlegi valóság gyötrelmes kontextusában. 

divat-a-haboru-arnyakeban-2.jpg

A show tehát teljesen új értelmet nyert a háború árnyékában. „Személy szerint túl sokat áldoztam a háborúra. Ez az elmúlt hét felidézi mindazokat az emlékeket, amelyeket anyámmal elraktunk egy dobozba, és soha nem néztünk meg. Soha nem léptünk túl rajta” – nyilatkozta Demna.

Az ukrajnai civileket érő borzalmak újra traumatizálták a tervezőt, aki 1993-ban, tízévesen menekült el Grúziából. „Ugyanaz az agresszor, talán még ugyanazok a repülőgépek is, amelyek velünk is elkövették ugyanezt. Ki tudja? És ezt látva egy darabig azon gondolkodtam: Mit keresünk itt a divattal? Lemondjam? De nem – úgy döntöttem, hogy ellen kell állnunk.” A show bevezetőjeként minden székre kék és sárga ukrán zászlós pólókat fektettek Demna nyomtatott nyilatkozatával, amely azzal a mondattal zárult, hogy „a szerelemnek győznie kell”. 

divat-a-haboru-arnyakeban-3.jpg
Dior divatshow (Kép forrása: fashionista.com)

Maria Grazia Chiuri szinte boszorkányokra jellemző spontaneitással épp az általa vezetett Dior 2022-es őszi kollekciójában kollaborált a D-Air Lab céggel, amely biztonságos sportruháiról ismert. Így történhetett meg, hogy a nagy múltú francia divatház kifutóját ellepték a funkcionális anyagok és a biztonsági mellényekre hajazó míderek.

Sőt, nemcsak azokra hajazó, hanem valóban biztonsági mellényekkel egészítette ki Chiuri és az olasz cég a Dior őszi kollekcióját. Ugyan eredetileg a kollekció fő inspirációs forrása a Dűne mozi volt, amit a technológia és a Dior esszenciája egészített ki – a háború árnyékában ez a kollekció is új értelmet nyert. „A technológiát többet használjuk kommunikációra, és kevesebbet gondolkodunk azon, hogyan segíthetne jobb életet élni” – nyilatkozta Chiuri a bemutató előtt. 

divat-a-haboru-arnyakeban-4.jpg

A show alatt bemutatták azt is, hogy 2022-ben hogyan lehet klímaérzékeny a klasszikus Bar Jacket, ami a hidegben melegen tart és a melegben hűsíti viselőjét. A kollekció többi darabja (melyeken nem volt ennyire szembetűnő a technológia) szintén a D-Air Labbal való együttműködés eredményeként jött létre.

Az együttműködésből tehát biztonságos és funkcionális ruházatok születtek. Vajon valóban ez lenne az új éra, ahogy azt Chiuri hirdette a márka Instagram-felületén? 

divat-a-haboru-arnyakeban-5.jpg
(Kép forrása: cosmopolitan.com)

Jeremy Scott mindig is különc stílusáról volt ismert, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy legújabb Moschino kollekciójának fő ruhája egy hárfa volt. Igen, jól olvastuk, egy hárfa, méghozzá az a darab, amit a cikk elején már bemutattunk. Ugyan sok negatív kritika érte a tervezőt, hogy figyelmen kívül hagyta az orosz inváziót, véleményem szerint nem kötelező mindenkinek kiállnia mindenért, ha épp nem tud azonosulni vele.

Jeremy Scott kollekciója arra volt jó, hogy kizökkentsen minket abból a depresszív hangulatból, amiben most épp élnünk kell.

Elsőre talán sokaknak a Szépség és a szörnyeteg című rajzfilm jut eszébe a darabok láttán, a kollekciót mégis egy 1968-as amerikai sci-fi, a 2001: Űrodisszeia ihlette. A film olyannyira inspirálta a tervezőt, hogy annak ikonikus díszletét teljes mértékben lemásolta a Moschino-show bemutatójának set upjához.

divat-a-haboru-arnyakeban-6.jpg
Jeremy Scott „sajátos” tervezései

A bemutatót nézve kifejezetten sajnáltam a modelleket, leginkább azt, akit Coromandel paravánnak öltöztettek, de volt, aki csillár, kakukkos óra vagy épp kulcslyuk lett. Utóbbi jelmez épp Bella Hadidra jutott. Egyre kevésbé értem meg azokat a tervezőket, akik ilyen jelmezszerű kreációkat terveznek, hiszen valljuk be, a polgárpukkasztáson kívül semmi értelmük sincs.

Csak felesleges halmozás, ami végül úgysem kerül kereskedelmi forgalomba. Ezért személy szerint mélységesen elítélem az olyan tervezőket, mint amilyen Jeremy Scott is. Mert bár tehetségét többször bizonyította, úgy gondolom, olyan időtálló darabokat kéne terveznie a Moschino csillaga alatt, amelyek nemcsak előremutatóak a divatban, de környezetvédelmi szempontból is kifogásolhatatlanok. A Moschino ezen kollekciója viszont nem ilyen. 

minden_reggel_ujno.sk_261.png

Kász Attila
Kapcsolódó írásunk 
Cookies