Íme, a DIY újabb gyöngyszeme. Édes kis torták, hatalmas szívvel és művészi ízléssel. Képeinken a torták új generációját láthatjuk. Álomszép desszertek, melyekbe vétek beleharapni.

A csilizradványi Gaál Csicsay Lillát (30) kérdeztük az édes csodákról. Lilla álomszép tortáiban órákig tudnánk gyönyörködni, és a trendi küllemet csak az ízélmény múlja fölül.
Rögtön megtudjuk, hogy tíz éve kezdett bele a tortasütésbe. Sosem járt sütőtanfolyamra, az egyetem után a családi gyógyszertárban dolgozott. Nagymamája vezette be az édességek világába, az első piskótatésztát is együtt keverték. Mint ahogy lenni szokott, először csak a családnak sütött, majd a barátoknak, ismerősöknek, de hosszas egyeztetés után, mert Lilla tortái nem futószalagon készülnek. 

csaj01.jpg

– Tortáid a legújabb trendek szerint készülnek. Honnan inspirálódsz?

– A receptek az én szüleményeim. Amúgy meg a Pinterestről és az instáról inspirálódok. Az orosz cukrászok a kedvenceim, illetve a győri Lengyel József cukrász, aki nem csak a látványra ad. Győrbe jártam egyetemre, ott ismertem meg a munkáit. Azóta is követem, és jártam nála kóstolón. Horváth Alexandra „Egy csipet torta” blogja is nagy kedvencem. Az utóbbi 2-3 év alatt sokat fejlődtem. Mániám, hogy a torta éle tökéletes legyen! A legutóbbi királyi esküvői torta, Meghan és Harry tortája nem volt szépen eldolgozva, ezért nem is tetszett. A rózsaszín és a lila árnyalatokat kedvelem a legjobban. A legtöbbet a saját káromon tanultam: a trükkök mindig így születnek. Időszűke miatt kezdtem például a hűtő helyett a fagyasztót használni, viszont ügyelnem kell, nehogy túlhűtsem a tortát. 

– Mit rejt a torta belseje? 

– Szeretik, ha a tortám több ízt rejt magában. A piskótán kívül többféle textúrával dolgozom. Ritkán készítek egyszerű csokoládétortát. Ha valaki azt kéri, abba is belecsempészek pirított mogyorót vagy sós karamellát. Figyelek az alapanyagokra. Nálam a csokoládékrém csokoládéból van, és nem kakaóporból. Miután megtöltöm a tortalapokat, a borításra főzött krémet használok, és vajjal keverem ki, nem margarinnal – a receptje még a nagymamától van. A külsőre mindig két réteg kerül. A színeket koncentrált gél állagú ételfestékekkel kreálom. 

– Ez is tapasztalatból van?

Igen. A lilásbarna színátmenetes tortám is a véletlen műve. Nem így terveztem, de a végén jól jöttem ki belőle. Eredetileg hullámos színátmenetet szerettem volna, aminél fontos a krém hőmérséklete. Ám túlhűtöttem a tortát, így a külső rétegnél megjelent egy másfajta színátmenet. A barátoknak annyira megtetszett, hogy sorra ilyen díszítést kérnek. Nagy büszkeségem, hogy már a macaront is s.k. sütöm! Télen még mézeskalács és habcsók készül a sütőben, és gyümölcsökkel karöltve ékesítik a torták tetejét. 

indull.jpg

– Melyik a te személyes kedvenced?

– Legtöbbször gyümölcstortát készítek, mert ezt rendelik. Ám ennél vannak sokkal-sokkal izgalmasabb ízkombinációk is. Szeretem a csokoládé-mogyoró-sós karamella kombót. A csokoládékrémhez spirálisan mogyoróvajas krémet is teszek, és sűrű karamellás öntet kerül minden piskótaszintre. Igazi télies ízvilágot képvisel a vaníliás mascarponekrém, sült almával és sós karamellel megbolondítva. Imádom a sós karamellt, és gyakran használom: most méltán nagy divat! Télen népszerű a gesztenyés torta. A gesztenyét csokoládéval párosítom, a bevállalósaknak pedig meggyel. Így egyszerre lesz édes és savanykás. Nem hiába mondják, hogy a kémia olyan, mint a főzés vagy a sütés. Az adalékok keverednek, és csodás ízkombinációkat hoznak ki.

– Az elkészült tortákról „food style” képek kerülnek a világhálóra. Ezeket is te készíted? 

– A férjemtől két éve kaptam egy fényképezőgépet. Ha az időjárás engedi, akkor a teraszon fotózom le a tortáimat. 

– Mit szól a család a „csináld magad” hobbihoz? 

– A férjem több mint türelmes. Ma már ő a jobb kezem! Ha nagyon el vagyok havazva, segít egyes munkafázisokban, sőt, még a takarításban is. Két éve a névnapomra egy saját készítésű tortával lepett meg. Ma már a főzött krémet ő készíti, a mascarpone alapú krémet pedig ízesíti. Én máson dolgozom, közben mondom, mit adjon hozzá. Tűzoltóként műszakozik, így vannak szabadnapjai. Hétvégén pedig mindkét nagymama örömmel vállalja a gyermeket.

hatszog.jpg
Az alap hatszög, a felső kerek: ez a legújabb tortadivat

– Mennyi tortát vállalsz egy napra?

– Három torta a felső határ, amivel egy nap elbírok. Akkor viszont másnapra nem tervezek sütést. 

– Mi a kedvenc kelléked?

– Az egyik a hajlított kenőkés, nélküle elvesznék. A másik fontos eszközöm a cukrászspakli, amivel formára simítom a tortát. 

– A laktóz- és a lisztérzékenyek számára is készültél? 

– Tönkölylisztből készítek cukor- és laktózmentes tortát. Ezek a torták több alapanyagot kívánnak, mivel a korpuszuk laposabb. Vegán tortát datolyából és kesudióból kreáltam: az elején nem hittem, hogy finom lesz. Kellemesen csalódtam. 

torta_0.jpg

– Szerinted milyen az ideális esküvői torta?

– Én az egyszerű, fehér bevonatos, letisztult formavilágot képviselem. Díszítésnek élő virágot használok, ami decens külsőt ad az édességnek. Emeletes tortánál ajánlatos, hogy minden szint legyen más ízű.

– Partira milyen tortát ajánlasz?

– Partitorta esetében nem mindegy, hogy nőnek vagy férfinak készül-e. Kértek már tőlem fekete tortát is. Nem ment simán, mert nem akartam túladagolni az ételszínezőt. Ma az aranypor és az aranylapos díszítés a trendi. Ezeket főként a netről rendelem, illetve cukrászüzletekben vásárolom.

– A sütés mellett miben tudsz megpihenni?

– Örömömre szolgál, ha csinos a lakás. Gyakorta varrok függönyt, párnahuzatot. Ha csak tétlenül ülök, haszontalannak érzem magam. Ezért szüntelenül tevékenykedem. (nevet)

Hol tartunk? 
Sajnos, nálunk alig van jóízű cukrászati termék – mondja hobbicukrászunk, Gaál Csicsay Lilla. – Van még hova fejlődni, mert kevés az ínyenc. Sokszor csak a látszat a fontos és nem az íz, ami gasztronómiai élményt adhat. Nemrég a születésnapomra kézzel festett tortát kértem. Környékbeli cukrász készítette: a külseje gyönyörű volt, az íze viszont csalódás. Kakaóporral kikevert margarinból készült a krém, porcukorral beédesítve. A marcipános formatorták sem az én műfajom. Na, itt sem mindig azt kapjuk, amit kéne. Sokan nem marcipánnal dolgoznak, hanem zselatinból, margarinból és porcukorból álló fondanttal, mert ez sokkal olcsóbb, és könnyebb bánni vele. 

makos.jpg

Mákosguba-torta
(20 cm átmérőjű)
H. a mákos gubához: 300 g kalács/natúr péksütemény, felkockázva, 500 ml tej, 2 db tojás, 40 g vaj, 50 g kristálycukor, 80 g darált mák.
H. a Bavaroise krém/bajor krémhez: 300 ml tej,
1 tasak por állagú zselatin, 3 db tojássárgája, 250 ml habtejszín, 1 csomag vaníliás cukor, 80 g cukor.
H. a habcsókhoz: 100 g tojásfehérje, 100 g kristálycukor, 100 g porcukor, 50 g víz.
A sütőt előmelegítjük 180 fokra. Egy 20 cm tortaformát kibélelünk sütőpapírral. A tejet forralni kezdjük, beletesszük a vajat, közben a tojásokat a cukorral habosra keverjük. A forró tejet folyamatos keverés mellett óvatosan hozzácsorgatjuk. A mákot a felkockázott kalácsra szórjuk, és ráöntjük a tojásos tejet. 5 percig állni hagyjuk, majd a tortaformába öntjük, és 25 perc alatt megsütjük. Hűlni hagyjuk. Ne vegyük ki a sütőformából.
A krémhez a tejet felmelegítjük, a zselatint egy kevés hideg vízbe áztatjuk. A tojássárgáját kihabosítjuk a cukorral, és a forró tejet óvatosan hozzácsorgatjuk. Újra felmelegítjük, folyamatos keverés mellett besűrítjük. Ügyelni kell rá, hogy ne forrjon fel, mert akkor csomós lesz. Beletesszük a beáztatott zselatint, néha megkeverjük, hogy feloldódjon. Szobahőmérsékleten langyosra hűtjük. Felverjük a habtejszínt – nem túl keményre, majd beleforgatjuk a tojásos krémbe. A kihűlt kalácsra öntjük az így kapott folyékony krémet, hűvös helyen hagyjuk teljesen megdermedni.
A habcsókhoz a tojásfehérjét kemény habbá verjük. Fokozatosan adagoljuk hozzá a porcukrot. A vízből és cukorból szirupot főzünk - kb. 118 fokosnak kell lennie. Amikor a megfelelő hőmérsékletet eléri, a tojáshabhoz csorgatjuk, és a robotgépet addig dolgoztatjuk, amíg a habcsók kihűl.
Rusztikusan a torta tetejére kanalazzuk, majd konyhai fáklya segítségével megpirítjuk. 

sutotok.jpg

Sütőtökös sajttorta
(20 cm átmérőjű)
H. a kekszes alaphoz: 100 g darált dió, 100 g zabkeksz, morzsára törve, 100 g vaj, felolvasztva. H. a sütőtökös krémhez: 125 g sütőtök – megsütve, pürésítve, 500 g mascarpone, 1 kis doboz tejföl, 2 db tojás, 4 ek. porcukor, ízlés szerinti mennyiségű, 1 ek. liszt, 1 vaníliarúd kikapart magja, 2 teáskanál mézeskalács-fűszerkeverék.
A kekszalap száraz hozzávalóit késes robotgép segítségével morzsára daráljuk. A vajat folyékony állagúra olvasztjuk, és a száraz morzsához adjuk. Elkeverjük, és az eredmény akkor jó, ha a markunkban összetapad. Az így kapott keveréket egyenletesen elosztva egy sütőpapírral bélelt tortaforma aljára lapítjuk.
A krém hozzávalóit kézi robotgéppel homogén masszává keverjük, és az előkészített kekszrétegre öntjük. A tortát 160 fokon sütjük 50 percen át, majd hagyjuk teljesen kihűlni. Felszeletelni akkor ajánlott, ha egy éjszakát hűvös helyen pihent. Sós karamellöntettel tálaljuk.

Ando Krisztina

web-bannerek-instagram.jpg

Új Nő csapata
Cookies