„Elektromágneses szennyezést – ami tulajdonképpen nem más, mint kóbor rádióhullámok összessége – idézhetnek elő a legkülönfélébb elektromos berendezések: például a rádióadó- és vevőkészülékek, ideértve a látszólag ártalmatlan tranzisztoros rádiókat, a színes televízió, az ívfényes hegesztés, a fluoreszcens fény vagy akár az autók önindítója is. Minél inkább növekszik a rádióhullámok kibocsátására alkalmas berendezések száma, annál nagyobb a lehetősége az elektromágneses interferenciának. Ma már ott tartunk, hogy némely nagyvárosban valóságos elektromágneses szmog van, amely az élet számos területén bénítóan hathat. (1971-ben!, a szerk.)”
Élet és Tudomány, 1971. évi 5. szám

Az elektroszmog folyamatosan körülöttünk örvénylik: az otthonainkban, munkahelyeinken, de még az utakon is. VESZÉLYES AZ EMBERI SZERVEZETRE?

Mindenfelé elektromos gépek vesznek körül minket. Gondoljuk csak végig egyetlen napunkat: kávéfőző, vízforraló, hűtő, mikrohullámú – nagyjából ezekkel a tárgyakkal indítjuk a reggelt. Aztán folytatódik a számítógéppel és az állandóan csörgő mobiltelefonnal. Délután bekapcsoljuk a mosógépünket, a porszívót, esetleg mozgunk egy kicsit a konditerem futógépén, este pedig elbóbiskolunk a tévé előtt... Mindez akár még szép és jó is lehetne, hiszen ezek a tárgyak a kényelmünket szolgálják. Nekem se esne jól, ha kézzel kéne mosnom a patakparton, de annak se nagyon örülnék, ha cikkeimet azon a bizonyos hatalmas írógépen kéne pötyögtetnem, aztán meg fel kéne adnom a postán. Ideges lennék, ha nem lenne a gyereknél mobiltelefon, amikor bicózni indul a haverokkal, és jó dolog, hogy a messzi városokban élő barátnőimmel, rokonaimmal skype-olhatok.

Egyszóval: az elektromos tárgyak nagyszerű kitalációk. Csakhogy mindennek van előnye – de hátránya is, amiről ez esetben nem nagyon szeretnek beszélni. Arról van szó, hogy minden elektromos tárgy körül színtelen-szagtalan (emberi érzékszervekkel nem érzékelhető) elektromos és mágneses terek jönnek létre. Ezek mindenhol jelen vannak, ahol elektromos készülékeket használnak, ahol elektromos vezetékek húzódnak, ahol váltóáram folyik: transzformátorok, rádió- és televízióadók, radarállomások, elektromos háztartási készülékek, számítógépek, mobil- és vezeték nélküli telefonok közelében. Az elektromágneses sugarak átterjednek a falakon is. Ezért nem jelent semmit, ha a mi lakásunkban nincs Wi-Fi: a szomszédé átjut hozzánk is. Az elektromágneses sugárzások összességét, amit a különféle elektromos berendezéseink árasztanak magukból, nevezzük elektroszmognak.VESZÉLYT JELENT-E AZ ELEKTROSZMOG AZ EMBERRE? Attól függ, éppen milyen cikkbe akadunk a világhálón. A mobiltelefon gyártói szerint természetesen nem. Szerintük van egy bizonyos megengedett sugárzáserősség, ami nincs káros hatással az emberi szervezetre, és ők azt nem lépik túl. Mások szerint viszont ez a határérték már régen meghaladta azt a bizonyos, károsnak nevezhető szintet. A helyzet az, hogy a téma nincs megfelelően kikutatva, ezért a válasz: NEM TUDJUK. Egyelőre kísérletekről beszélhetünk. (Ha érdekel minket a téma, javaslom: ne higgyünk el mindjárt mindent! A cikkekben megjelenő forrásokat, a tudósok, illetve egyetemek neveit mindig ellenőrizzük!!!). Egyszóval, a kérdést illetően két dologra támaszkodhatunk: A SAJÁT TAPASZTALATUNKRA és a JÓZAN ESZÜNKRE.

TAPASZTALATOK
 Előfordult, hogy munkája több napon keresztül számítógép elé kötötte? Milyen érzése volt estefelé? Személy szerint: mintha kifacsartak volna... Kifejezetten nyúzott voltam, ahogy mondani szokás: „agyilag zokni”. Sokkal fáradtabbnak éreztem magam, mint amikor egész nap fizikai munkát végzek, mondjuk, egy nagytakarítás után.

Aztán: előfordult-e már Önökkel, hogy amikor sokat telefonáltak, maguk se értették, mitől, de rosszkedvűek és idegesek lettek? Hogy a telefonjuk átforrósodott a kezükben, és a fülük zúgni vagy fájni kezdett. Az édesanyám rendre kihangosítja a mobilját, mert néha már nemcsak a füle, hanem a feje is fáj.

És megtörtént-e már, hogy amikor elutaznak egy isten háta mögötti helyre, ahol nincs Wi-Fi, sőt, a mobilhálózat is akadozik, úgy alszanak, mint a bunda? Hogy amikor hosszabb sétát tesznek a természetben, úgy érzik, hogy valósággal újjászületik a testük? Sokkal nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak, derűsebbek. Én ezt minden nyáron átélem, amikor a család nyaralójában tartózkodunk, és a környéken túrázunk.

Persze, most mondhatná valaki: ugyan, csacskaság! Mindezeknek más okai is lehetnek. Elismerem: valóban. Ezek csupán a saját tapasztalataim. Azonban elgondolkodtató, hogy rajtam kívül sokaknak vannak hasonló élményei. A tudósok egy része már valóságos tünetegyüttesről beszél. Ezeknek erőssége azonban egyéni: van, aki kifejezetten érzékeny az elektroszmogra, mások azonban vígan élnek, virulnak közepette. (Ennek oka: az egyik ember érzékenyebb, a másik kevésbé.) A tünetek között szerepelhet fejfájás, szédülékenység, émelygés, hányinger, kiütések, éjszakai ébredés, állandó fáradtság, depresszió. Súlyosabb esetekben kialakulhatnak szív- és keringési problémák. Egyesek szerint az elektroszmog felelős azért, hogy az utóbbi 20 évben megnőtt az autista és a hiperaktív gyermekek száma, valamint részben a rákos megbetegedésekért, különösen a leukémiáért is. Konkrétan bebizonyították (többek közt Magyarországon), hogy a heréhez közel elhelyezkedő mobiltelefonok, valamint a térden tartott laptopok jelentősen károsítják a here működését, az ondósejtképzést. Azaz összefüggést találtak a férfiak terméketlensége és az elektroszmog között!

Ha mindezeknek nem hiszünk, tegyünk egy egyszerű kísérletet. Ültessünk el apró tálkákban bab- vagy búzaszemeket. Az egyik tálkát öntözzük szűrt, a másikat lángon forralt, a harmadikat mikróban forralt vízzel. Figyeljük meg, melyik fog a legszebben fejlődni. Esetleg az egyik tálkát helyezzük távol minden elektromos berendezéstől, a másikat a mikró, a harmadikat pedig a Wi-Fi mellé. Aztán döntsünk a saját tapasztalataink alapján. Amitől és ahol jól fejlődik a növény, nyilván az a megfelelő ital és környezet a mi szervezetünk számára is.

A józan parasztész
Nem vagyok se tudós, se orvos. Iskolai tanulmányaim alapján igyekszem megérteni: ha létezik is elektroszmog, az mitől, miért veszélyes a szervezetünk számára?

Az emberi test különleges rendszer, amely maga is bioelektromos áramot „termel”. Ezért képes az EEG rögzíteni az agy, az EKG pedig a szív elektromos aktivitását. Ez hogyan lehetséges? Úgy, hogy szívizomzatunk összehúzódása, munkavégzése során bioelektromos áramot termel. Méghozzá olyan erőset, hogy a vastag izomzaton, csontokon, bőrszöveten keresztül is átüt, és mérhető! Mindennek miértjét állítólag ma sem érti pontosan az orvostudomány, annyi azonban biztos, hogy kapcsolatba hozható a vérünkkel. A vérünk több mint 99%-át a vörösvértestek alkotják – egyetlen vércseppben átlagosan 4-5 millió vértest „úszkál”. Na most, minden ilyen vértest rendelkezik hemoglobinnal – vasmaggal... Ugye, most már értjük? Nem kell sok magyarázat hozzá, mi történhet, ha ezek a vastestecskék szüntelenül mágneses mezővel találkoznak, legyen az bármilyen gyenge.

„Szervezetünk minden sejtje állandóan küld és fogad elektromágneses jeleket – idézem dr. Hartmut Müllert, a Tér-Energia Kutatási Intézet vezetőjét. (Forrás: cleanlife.hu; raum&zeit) – Ez a folyamat létfontosságú. Ez gondoskodik arról, hogy testünkben mindenhol és mindig az történjen, aminek történnie kell. Ezért minden sejt úgy épül fel, hogy gyenge elektromágneses jeleket tudjon értelmezni. Ha egy fogadott jel biológiailag értelmetlen, a sejt nem veszi figyelembe. Ha a jelnek mégiscsak van értelmezhető üzenete, akkor azt végrehajtja, még akkor is, ha ezzel gátlástalan sejtnövekedést indít el. A jel intenzitása ebben az esetben nem játszik szerepet. Ami fontos, az a behatás időtartama. Környezetünkben egyre növekednek a mesterségesen előállított mágneses mezők, amelyek frekvenciaspektrumai minden élőlényre hatnak. Ez azzal a következménnyel jár, hogy szervezetünk sejtjei túl sok gyenge elektromos jelet kapnak.

A konzekvenciák nem maradnak el: alvászavarok, feledékenység, fejfájás, szívritmuszavarok és depressziós megbetegedések figyelmeztetnek minket felborult bioegyensúlyunkra. A határértékviták nem ölelik fel a probléma lényegét. A mesterséges elektromágneses mezők aktívak lehetnek, bármennyire kicsik is. Ha elegendő mennyiségű sejt fogadja el a sugárzást utasításként, komoly hatással lehet az egészségünkre. A sugárzás számos káros biokémiai reakció kiváltó oka lehet. A téves parancsok sejtről sejtre jutnak, és betegségek kialakulásához vezetnek.”

MIT TEHETÜNK?
Elsősorban: ne vásároljunk összevissza mindenféle méregdrága holmikat, amelyekről azt állítják, megvédenek bennünket a káros sugárzásoktól. Tudomásul kell vennünk, hogy ma már valóságos iparág épült az elektroszmog elleni védekezésre – többségben, sajnos, nagy átverés. Bizonyára léteznek hatásos eszközök is. Mielőtt azonban vásárlásra adjuk a fejünket, alaposan tájékozódjunk! Néhány pofonegyszerű módszer, amelyek valóban segíthetnek: 

1.  A nem állandóan üzemelő elektromos berendezéseket (például televízió, kávéfőző gép, mikrohullámú sütő, irodai gépek) áramtalanítsuk, amikor nincs szükség a használatukra.

2.  A legfontosabb az éjszakai pihenés – ekkor regenerálódik a szervezetünk. Ezért amit csak lehet, áramtalanítsunk éjszakára is. Vannak azonban olyan eszközök is – például a hűtőszekrény, az elektromos tűzhely, a fűtőszivattyú vagy a biztosítószekrény –, amelyeket nem lehet kikapcsolni. Ezektől legalább 2 méter távolságra helyezzük el az ágyunkat.

3. Rádiós ébresztőóránkat se tartsuk közvetlenül a fejünk mellett, hanem attól legalább egy méter távolságra.

4. A vezeték nélküli és mobiltelefonok csak akkor gerjesztenek elektromágneses teret maguk körül, ha működnek. Ezért kihangosító nélkül a lehető legkevesebbet és csak rövid időn keresztül használjuk azokat. Soha ne tartsuk nadrágzsebben vagy a szívünk fölött. És még valami: ne adjuk játék helyett óvodás- vagy kisiskoláskorú gyerekünk kezébe! Az ő szervezetük még fejlődik, és ki tudja, mit okoz nekik?

5. A babatelefon (vagy más, a lakásban vezeték nélkül használt információs eszköz) környezetében erős mágneses mező jöhet létre! Így ajánlott, hogy az ilyen készülékeket a kisbaba ágyától számítva minimálisan egy méter távolságban helyezzük el.

6. A villanypárnákat és -takarókat csak az ágy felmelegítésére használjuk, és akkor, mikor ember nem tartózkodik benne. A kikapcsolt, de a hálózatra még csatlakoztatott villanypárnák és villanymelegítő-takarók is erős elektromágneses mezőt tudnak létrehozni.

7. Ne álljunk a bekapcsolt mikrohullámú készülék elé. (Személy szerint az a véleményem, hogy ki kéne dobni úgy, ahogy van, ugyanis tönkreteszi a benne melegedő ételt is.) 

8. Soha ne tartsuk a laptopunkat a térdünkön! Ez különösen veszélyes a férfiakra!

9. Méregtelenítsünk, szedjünk vitaminokat, nyomelemeket és ásványi anyagokat tartalmazó készítményeket.

10. Éljünk egészségesen, töltsünk több időt a természetben.

Végül egy jó tanács: amikor lehetséges, járkáljunk mezítláb (a természetben), legalább néhány percig. Állítólag ez segít abban, hogy testünket leföldeljük és harmonizáljuk. 

Összeállította: Hübschné Dráfi Anikó

 

„Az elektromosság felfedezése előtt az embereket a Föld elektromágneses tere vette körül. Sejtjeink biomágnesesek. A Föld 11,79 Hz (a sarkoknál) és 7,83 Hz (az ionoszférában) közötti rezonanciafrekvenciájával összhangban élnek és szaporodnak. Ezt Schumann-rezonanciának nevezik... A modern technika, pl. a vezeték nélküli számítógépes hálózatok és a mobil adótornyok erős ‚elektroszmogot’ hoznak létre, és ez akadályozza kapcsolatunkat a Föld természetes mágneses terével.”
Rewire Me eMagazine

Új Nő csapata
Cookies