A divatházak által felvonultatott kollekciók a többség számára megfizethetetlenek.

A Chanel divatház kollekciói fiatalosak, mert Karl Lagerfeld imádta a fiatalokat: ezért is ez a divatház a „másolmányok” célpontja.

fast-fashion-sikersztorija-kezdo.jpg
Binx Wilton modell a Chanel 2014/15-ös őszi-téli kampányában (© Chanel)

Mi rejlik a Zara sikersztorija mögött?

A Zara a fast fashion üstököse. Megjelenésével a lélekbúvárok a fashion victimekről, a divat betegeiről kezdtek értekezni, akik nem tudják abbahagyni a vásárlást. A történet 1975-ben vette kezdetét, mikor egy spanyol üzletember, senor Ortega megnyitotta első üzletét.

Az általa alapított Inditex cégcsoport a Zara mellett ma olyan márkákat birtokol, mint a Massimo Dutti, a Bershka stb. Senor Ortega teljesen megváltoztatta a divatipart, felforgatta a szezonokhoz kötött trendeket. A régi modell két szezon köré épült, a Zarában a termelést felgyorsították.

Egy márkának régen volt egy őszi-téli és egy tavaszi-nyári kollekciója. Senor Ortega kitalálta, hogy lehet fenntartani a folyamatos divatot – vagyis a folyamatos vásárlást.

Ha ma bemegyünk egy Zara üzletbe, azt látjuk, hogy kéthetente megújul a kollekció. Ortega úr üzleti filozófiájának lényege, hogy térjél vissza, kukkants be, milyen áru jött éppen. A Zarában nem a divatszakemberek hozzák a döntéseket, hanem közgazdászok. A gyártást áthelyezték a fejlődő országokba. És nem kellett a sikerhez logó, reklámok, megosztó és ízléstelen óriásplakátok, csak sok-sok divatos ruha, olcsó áron.

fast-fashion-sikersztorija-zara-1.jpg
(© Zara)

Kezdetek

A Zara indulását plágiumbotrányok kísérték, hiszen az új modellek mögött lopott kreációk állnak: a vezető divatházak ruháit másolják le. Ám végre a soványabb pénztárcájú átlagvásárló is hozzájuthat a legújabb modellekhez. Az ár-érték arány még mindig kiváló.

A Quick response lényege: amint a kifutóra kerül egy kollekció a vezető divatházaknál, azonnal lemásolják.

fast-fashion-sikersztorija-zara-2.jpg
A Zara új kollekciója (© Zara)

Fáj a bolygónak!

Senor Ortega újrastrukturálta a divat működését, ám ezzel a divat az egyik legnagyobb környezetszennyezővé lépett elő. Egy póló előállításához 3000 liter vízre van szükség, ami egy felnőtt embernek a hároméves vízfogyasztása. Baj van tehát, nem is kicsi!

fast-fashion-sikersztorija-zara-3.jpg
(© Zara)

Más szemlélet!

Az idősebbek a divatban a kombinálhatóság elvét követték: ruhatárukban minőségi darabok legyenek, és jól kombinálhatóak. A fiatal korosztály ezt a leckét nem tanulta meg. A Zara nemrégiben bejelentette, 2025-re kizöldül, s a kollekciók csakis fenntartható alapanyagokból készülnek. Hulladékmentessé teszik az összes gyárukat, és megújuló energiaforrást fognak használni, valamint az el nem adott ruhák újrahasznosítását is megoldják.

A bökkenő: amíg a fast fashion márkák kéthetente megújuló kollekcióval rukkolnak elő, nincs megállás. A gyártási sebesség azt eredményezi, hogy a fogyasztók egyre több ruhát dobnak el, hiszen itt az újabb!

elofizetes_uj_no_0.png

–nagyvendégi–
Kapcsolódó írásunk 
Cookies