Van egy magyar tervező, aki a legszínesebb ruhákat készíti a világon. Ismerjük meg Németh Hajnal Aurora ruháit.

dsc_5958-scaled.jpeg

Vannak a keményített alsószoknyák, amelyek kényelmetlenek, de attól áll úgy a szoknya, ahogy kell. Kitaláltam, hogy helyettük színes tüllszoknyákkal fogok dolgozni, mert divatosak, és ugyanazt a sziluettet adják, mégsem törik le az ember dereka. A mai nőt csak úgy lehet megnyerni, hogy kényelmes és szemet gyönyörködtető ruhát kap. Márpedig ilyen kinézetet nem tudunk elérni a fast fashion boltokban vásárolt ruhákkal.

Németh Hajnal Aurora divattervező csodás ruháival új színt hozott az esküvői divatba – és nem csupán oda, hanem az egész modern divatba. Aurora egy szabad lélek, aki színekben utazik. A mellénykéket, szoknyákat, bojtokat szabadon válogatja össze, padlásokon kutat, egyszóval érték minden, ami a keze közül kikerül. Lazán kombinálja a régit az újjal, egy csángó szoknya mellé palóc mellényt ad. No és a kiegészítők! Majd meg nem szólalnak. 

nevtelen_terv-94.png

Képünkön Lakatos Lili (Komárom) viseli egyik fehér mennyasszonyi ruháját.

Miről mesél Aurora?

Sokan keseregnek, hogy milyen sokba kerül ma a divat, a nők mennyi pénzt elköltenek ruhákra. S hogy ma milyen fontos az a haszontalan ruha. Aurora rengeteget tanulmányozta az egyetemes divattörténelmet, emellett sok vidéki padlást feltúrt, így erről is tud érvényeset mondani.

Mert nem volt másként az régen sem! Egy rend ruha régen egy ökör árába is belekerülhetett a paraszti világban, és egy gazdagabb lánynak nem egy rend ruhája volt, hanem húsz-huszonöt. 

Néhol a nők kilenc kendőt is magukra kötöttek. A gazdag falvak a legjobb anyagokat célozták meg: Olaszországból, Ausztriából és Csehországból hozatták a selyembrokátokat és kasmírokat, Muranóból vették meg hozzájuk a gyöngyöket.

Az a lány, aki nem tudott méltó stafírungot kiállítani, inkább elbujdosott. A szép ruha régen is a világ közepe volt! Gyönyörű virágos légcsipkéket, fémszálas hímzéseket használtak, melyeket ma csillagászati áron lehet megvásárolni a világpiacon – de persze már akkor is nagyon drágák voltak. Régen, ha egy viseletre ránéztek, le tudták olvasni, hogy viselője hol helyezkedik el a ranglétrán. 

Miheztartás végett: Aurora ezeket a hozzávalókat és ruhadarabokat (valódi kincseket) kombinálja egybe a mai divattal. Ha beleszerettünk a Dolce & Gabbana-reklámok nyújtotta életérzésbe, és szép és kivételes ruhára vágyunk, csak őt keressük!

_40a6448.jpg

Képünkön: Korpás Éva, Lakatos Lili és Németh Hajnal Aurora

Háromszor kezdte újra

Németh Hajnal Aurora négyszeres Hungarikum-díjas divattervező. Állítása szerint háromszor kezdte újra életét: jogásznak készült, végül iparművésznek tanult, és divattervező lett belőle. Már középiskolás korában rajzolt a győri gimnáziumban, és kerámiaszobrokat készített. Egyetemi felvételije előtt egy héttel döntött úgy, hogy a jog helyett inkább az iparművészeti egyetemet választja. Ott találkozott egy üvegművésszel, aki azt tanácsolta neki, hogy az üveg szakotválassza, hiszen a fényes üvegnél nincs szebb a világon. Ennek köszönhetően Aurora üvegművész szakon végzett a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen. Később üvegablakokat festett és restaurált, miközben életnagyságú üvegszobrokat és installációkat készített, melyeket múzeumokban állítottak ki. Ebben az időben kezdett rendezni, hiszen már akkor is célja volt, hogy kiállításmegnyitói életre szóló élményeket nyújtsanak. 

Népi vonal? Vajon az honnan jött?

Minden egy népies mellénykével kezdődött, amibe hétéves korában beleszeretett. A többi már történelem... Mert Aurora mindig is színes stílusban öltözködött, viseletgyűjteményét plázákban vásárolt darabokkal kombinálta. Egy időre belépett az életébe a színház is, a jelmeztervezés. Tervezett például a Győri és a Soproni Balettnek. Mígnem egy fotóscsapatnak nagyon megtetszett vagány stílusa, ezért lefotózták a ruháit és az ékszereit. Utána azt tanácsolták neki: indítson instagramos és facebookos oldalt, mutassa meg a világnak, hogy milyen kreatív lány!

S ezzel kezdetét vette egy új korszak és egy új élet. Aurora jelentkezett a Gombold újra! versenyre, és kitalálta a FolkGlamour nevet. Egyszeriben felkapott divattervező lett. Hamarosan meghívta a torontói magyar közösség, hogy rendezzen bemutatót Kanadában.

nevtelen_terv-96.png

Aurora ruháit nem csupán alkalomra vásárolják a nők. A fellépő művészek is nagyon szeretik a darabjait, mert kivételesek és szemkápráztatók. Képeinken Korpás Éva népdalénekes viseli Aurora alkotásait...

Legyen magyar!

Ekkor már túl volt egy olyan divatbemutatón, ahol az Andersen- és Grimm-mesék hangulatába ágyazva mutatta be ruháit és ékszereit. A torontóiak viszont azt mondták, hogy ők nem akarnak idegen stílust, legyen magyar az egész show. Így született meg a Mesés divatbemutató. Azóta Aurora divatbemutatóin nem egyszerűen sétálnak a modellek, hanem színészi gesztusokat vetnek be, énekelnek és táncolnak – Aurora komplex magyar élménynek nevezi az egészet. Azt állítja, ő elsősorban az érzelmekre szeretne hatni, mert ami megérinti a lelket, az jobban bevésődik a memóriába. Pár éve megismerkedett a Fölszállott a páva stylistjével; nemsokára a műsorvezető és a zsűritagok Aurora FolkGlamour-ruhát viseltek. A Budai Vigadóban tartott Nagy Mesés Előadás után érezte, hogy ez több is lehet, mint egyetlen ember szíve csücske. Ez minden magyar ember szívszerelme lehet: ezért is népszerűsíti olyan bátran, szélesen mosolyogva a ruháit határon innen és túl. Aurora szerint ugyanis, ha gyökereink vannak, stabilabban állunk a jelenben.

Keressük, nézzük a FolkGlamour-oldalt!

Kórósi Lilla
Kapcsolódó írásunk 
Cookies