Ugye, többször is fáj a háta? Kétszer, háromszor havonta? Ne becsülje le a hátfájást! A női népesség fele rendszeresen szenved. A hát megérzi az egy kiló súlyfelesleget is. Érzi a mozgáshiányt, és azt is, ha órák hosszat görnyed a számítógépnél. Először az izmok mondják fel a szolgálatot. A tartóizmok gyengülnek, a kapcsolódó izmok túlterheltek, megkeményednek. A gerinc, a csigolyákat összetartó ízületek merevvé válnak. Rosszul bánunk a testünkkel, és ez előbb-utóbb megbosszulja magát.

HOGY NE FÁJJON A HÁTUNK
A legtöbbfajta hátfájás a gerincet rögzítő izmok gyengeségével függ össze. Ezeket az izmokat lehet erősíteni, de az egyszerű torna nem segít. Csak azok a gyakorlatok hatékonyak, amelyeket a fizioterapeuta tanít meg nekünk. Ha minden izmunk helyrejött, változtatni kell a napirendünkön is. Úgy, hogy ne károsítsa a gerincünket. Egyes napi terhelések ártanak a gerincünknek.

A nyaki gerinc és a tarkó
Oka:
a mobiltelefon és a merev testtartás
Nem tesz jót a hátnak, ha telefonálás közben készítjük a gyerekeknek a reggelit, rakjuk a szennyest a mosógépbe, vagy keverjük a rántást. A mobilt a fejünkkel a vállunkhoz szorítjuk, mert egyik kezünk se szabad. Ez a mozdulat természetellenesen megfeszíti a nyaki izmokat, nyomást gyakorol az idegszálakra és a gerinccsigolyákra. Az izmok egyenlőtlen terhelése leblokkolja a bordákat és a csigolyákat, hiszen a mobilt mindig ugyanazon az oldalon tartjuk.
A megelőzés: Vásároljunk handsetet, így nem kell féloldalasan tartanunk a fejünket. A hagyományos gyógyszereken, fizioterápián és tornagyakorlatokon kívül kipróbálhatjuk az akupunktúrát és az akupresszúrát is. 

A váll és a nyak
Oka:
a vállon hordott kézitáska
A nők vállukra vetve hordják a retikült. Eszünkbe sem jut, hogy összefüggés lehet a táska és a fájós hát között. S ha a mobilon kívül még sok minden mást is a kézitáskánkban tartunk, például a pénztárcát, a kézitükröt, a piperetáskát, akkor előfordulhat, hogy többkilónyi súlyt cipelünk a vállunkon, amelyet ráadásul fel is húzunk, hogy a táska pántja le ne csússzon. A súly és a rossz tartás a hát szempontjából kész tragédia.
A megelőzés: A táskát ötpercenként rakjuk át egyik vállunkról a másikra. Ezzel megelőzhetjük a csigolyák elferdülését. A napi bevásárlást osszuk szét két táskába, hogy a két vállat egyformán terheljük. Ne cipeljünk nagyobb súlyt, mint öt kilót. A hátnak az a megoldás ideális, ha a kézitáska pántját keresztülvezetjük a mellkason. Egyedül ezzel a megoldással tudjuk arányosan terhelni a hát mindkét oldalát. 

web-bannerek-hirlevel-02_3.jpg

A mellkasi gerinc 
Oka:
A rossz melltartó. A kutatások szerint a nők 90 százaléka nem megfelelő melltartót hord, ennek következtében a hát közepe gyakran megfájdul. A hátfájásnak nemcsak a rosszul megválasztott melltartónagyság az oka, hanem a melltartó fajtája is. A közkedvelt push-up melltartók megemelik ugyan a mellet, de túlságosan összeszorítják a mellkast, akadályozzák a bordák mozgását. A mellkasi légzés nemcsak a mellkas izmait terheli meg, hanem a tarkóizmokat is.
Megelőzés: Alaposan nézzük meg, milyen melltartót veszünk. Minden melltartót próbáljunk fel. Sose vegyünk csupán L, M, S betűvel jelzett melltartót. A gondos gyártó a melltartóknak nemcsak a kerületére, hanem a kosár nagyságára, formájára, merevítésére, teherbírására is odafigyel, és ezt betűkkel és számokkal jelzi. Próba közben a melltartót mindig a középső kapocsra kapcsoljuk be – ez a normál méret. A szűkebb vagy tágabb kapocshely a soványak/kövérek számára készült.

Csípőtájék
Oka:
A görnyedt ülésmód. Nemcsak a görnyedt testtartás, hanem a légzés is okozhatja. Megszüntethető egy jó tornával. Feküdjünk le a földre, és az alsó lábszárunkat fektessük rá egy szék ülőkéjére. Erőteljes kilégzés után szívjuk tele a tüdő hasi részét, miközben a mellkas maradjon a kilégzés pozíciójában. Csak a hasi rész emelkedjen. Ilyenkor megfeszülnek a hasüreg alsó és oldalsó izmai. Ezt a belégzést sokszor hónapokig kell gyakorolni ahhoz, hogy meg tudjuk mozgatni az izmokat.
Megelőzés: A jó szék. Megfelelő irodaszéket nem kapunk húsz euró alatt. Sokan zen-office-t vesznek, olyan számítógépes asztalt, amelyhez egy kis zsámoly is tartozik, vagy óriáslabdán ülnek munka közben. A szakemberek szerint elég naponta egy negyedórát egyensúlyozni rajta, és az ember megtanulja használni a megfelelő izmokat. 

A keresztcsont és a medence környéke
Oka:
A menstruáció és a terhességek. A medence csigolyáinak blokkját elsősorban a havivérzés alatti fájdalom jelzi. A terhesek fele is arra panaszkodik, hogy fáj a keresztcsontja. Ennek oka az, hogy elégtelen a rekeszizom, a hasizmok és a kismedence izomzatának összjátéka. Ezeket az izomcsoportokat még a terhesség előtt együttesen kell erősíteni.
Megelőzés: Nem szabad behúzni a hasat és a farizmokat. Azonkívül ússzunk minél többet, mert ez a fajta mozgás fellazítja a gerinctartó izmokat. Egy medencehosszt ússzunk kallózással, egyet hátúszással. 

Hogyan kell ülni a számítógépnél?

  • Az egész hátat támasszuk neki a széktámlának.
     
  • A fejünket időről időre hajtsuk jó mélyen előre, nyújtsuk ki a nyakizmokat.
     
  • A képernyőt fordítsuk enyhén felfelé. Tekintetünk egyenesen lefelé essen a képernyőre. Talpunk teljes felületével érintse a földet. Ha lábunk nem ér le a székről, tegyünk alá támasztékot.
     
  • Tanuljuk meg ellazítani a mellkasunkat, végezzünk hasi légzést: tegyük a kezünket a hasunkra, és figyeljünk rá, hogy belégzéskor a hasunk kiemelkedjen, mert nagyon gyakran hajlamosak vagyunk rá, hogy behúzzuk a hasunkat, és csak a mellkasunkkal pihegjünk. Ez a fajta légzés is oka lehet a hátfájásnak.

Kapcsolódó írásunk: Jaj de fáj a hátam! I.

–varga–

web-bannerek-hirlevel-01_1.jpg

 

Új Nő csapata
Cookies