Ugye, többször is fáj a háta? Kétszer, háromszor havonta? Ne becsülje le a hátfájást! A női népesség fele rendszeresen szenved. A hát megérzi az egy kiló súlyfelesleget is. Érzi a mozgáshiányt, és azt is, ha órák hosszat görnyed a számítógépnél. Először az izmok mondják fel a szolgálatot. A tartóizmok gyengülnek, a kapcsolódó izmok túlterheltek, megkeményednek. A gerinc, a csigolyákat összetartó ízületek merevvé válnak. Rosszul bánunk a testünkkel, és ez előbb-utóbb megbosszulja magát.

Ülni tudni kell
Mindenki látta már magát fényképen, akkor is, amikor ült. Nem ülünk egyenesen, általában csúnyán és görbén ülünk. Meg kell tanulnunk egyenesen ülni és járni. Egy ideig sikerül is, aztán elfáradunk, és újra görbék vagyunk. Pedig helyesen is tarthatjuk magunkat egész nap, csak a megfelelő izmokra kell odafigyelnünk, azokra, amelyek a gerincet tartják. A túl egyenes tartást erőltetni nem szabad, mert az izmok megmerevednek, és fájni kezd a tarkó, a hát, sőt még a porckorongok is elmozdulhatnak a helyükről.
Rengeteg ember napi nyolc óra hosszat ül a számítógép képernyője előtt. Legfontosabb feladatuk a helyes testtartás ülés közben.
Mire kell figyelnünk?
Alapszabály, hogy a lábszár merőlegesen támaszkodjon a földre, a comb merőlegesen feküdjön a törzshöz képest, az alkar legyen egyenes, az arc egyenesen nézzen előre a képernyőre. Időről időre ellenőrizzük a testhelyzetünket. Ezt írjuk fel egy papírdarabkára, és ragasszuk a képernyő szélére.

A masszázs önmagában nem segít
Dolgozunk, néha sportolunk, és ha megfájdul a hátunk, nem megyünk orvoshoz. Ennek következtében később, pár év múlva egy nagyobb stressz, terhesség vagy szülés után a hátunk kegyetlenül fájni kezd. És ilyenkor a házi kezelés, az egyenes tartás általában már nem segít. Csak a fizioterápia.
A fizioterápiára jelentkező nők többségénél a gerincet megtámasztó izmok nem működnek. A bordáik és a gerinc egyes szakaszai leblokkolódtak, a hozzájuk kötődő izmok görcsbe rándultak. Két-három fizioterápiás kezelés után mintha újjászülettek volna, lazán, könnyen mozognak, teljesen rendbe jönnek. Megtanulják, milyen tornagyakorlatokat végezzenek, és a hátfájással hosszú időre leszámolnak. Fontos, hogy találjanak időt maguk számára, és dolgozzanak kicsit a testükön. Ha a gerincet tartó izmok jól működnek és megfelelő állapotban vannak, akkor a legmagasabb tűsarok se okoz bajt.

web-bannerek-hirlevel-02.jpg

Ki tud segíteni, ha fáj a hátunk?
Választhatunk a körzeti orvos, a neurológus vagy az ortopéd szakorvos közül. Mind a hárman írhatnak fel gyógyszert, az ortopéd szakorvos és a neurológus röntgenre vagy mágneses rezonanciára is küldheti a beteget. Az orvos általában csak a fájó testrésszel foglalkozik. Ha azt akarjuk, hogy valaki tényleg gondoskodjon rólunk, akkor saját kezünkbe kell vennünk az egészségünket, és egy jó fizioterapeutát kell keresnünk.

Mit várhatunk a fizioterapeutától?
Szemmel és tapintással is megvizsgálja a mozgásszerveinket, és megállapítja, honnan eredhet a baj. A keresztcsontban jelentkező fájdalomért legtöbbször a bordák vagy a mellkasi gerinc blokádja a felelős. A fizioterapeuta legalább 40-60 percet szán a betegre, és az se baj, ha emellett kedves, kellemes ember.

A fájdalomcsillapító tabletta nem szünteti meg az okot
A gyógyszertárakban kapható izomlazító tabletta. Általában elegendőek az egyszerű fájdalomcsillapítók is, például a Paracetamol vagy más gyulladáscsökkentő tabletta, vagy olyan, amelyik ibuprofent tartalmaz. Ezek a gyógyszerek azonban nem gyógyítják a baj okát. Csillapítják a fájdalmat, különféle vegyszerekkel töltik meg és eltompítják a szervezetet: azt a téves képzetet keltik, hogy nincs semmi bajunk.
(Folytatjuk)

Kapcsolódó írásunk: Jaj de fáj a hátam! II.

–varga–

web-bannerek-hirlevel-01_1.jpg

 

Új Nő csapata
Cookies